Podpůrný program léčby

Podpůrný program léčby u rakovin je sestavený na základě analýz jednotlivých metod používaných v alternativní medicíně na tomto webu. Doporučení budou pravidelně doplňována a aktualizována, i na základě vašich podnětů a zkušeností, za které vám děkuji. Bude to běh na dlouhou trať.

Pokud procházíte onkologickou léčbou, prosím informujte svého ošetřujícího lékaře i o doplňkové léčbě, kterou se rozhodnete přidat, aby se mohly prostudovat možné kontraindikace. Některé účinné látky v alternativních doplňcích mohou snížit nebo zvýšit účinnost látek užívaných v chemoterapii, což může znamenat zvýšení či snížení účinnosti, ale tím případně i nebezpečné zvýšení toxicity.

Užívání některých látek a léků je vhodné časově od sebe oddělit; nebo jejich užívání zcela vyloučit u rizikových skupin. Totéž platí užíváte-li ještě nějaké další léky např. na nemocné ledviny, játra, srdce apod. (Warfarin je příklad takovéhoto léku, který má možné kontraindikace s mnoha zde uvedenými látkami). Citrusové plody (zde doporučené pro zvýšení účinnosti kurkuminu a artemisininu) mohou ovlivňovat účinky některých léků ještě i 72 hodin po konzumaci/vypití.

Snažím se objevit a doporučit synergie mezi látkami. Synergie je stav, kdy dvě látky vzaté současně mají dohromady silnější a výraznější účinek než kdyby se vzaly samostatně. Řečeno s nadsázkou, u synergie se účinek násobí, u odděleného užívání pouze sečítá. Pokud existují synergie, existují i antisynergie. Proto je důležité se vyhnout kombinování látek, které by se mohly navzájem v účinku oslabovat nebo dokonce nulovat, ale mohly by také zesilovat některý nežádoucí vedlejší účinek.

Důkladná příprava, nastudování a správné rozdělení jednotlivých položek doplňkové léčby v čase jsou nesmírně důležité. V budoucnu se pokusím sestavit i přesný denní časový harmonogram s rozložením užívání níže uvedených doplňků, byť čím více doplňků bychom chtěli použít, tím obtížnější, až nadlidsky obtížný, to bude úkol. Navíc naše těla se dost různí, i rakoviny se od sebe někdy až zásadně liší, univerzálně platná doporučení tak nelze vytvořit.

UPOZORNĚNÍ: Obzvláštní pozornost by se měla věnovat souběhu doplňkové léčby a chemoterapie. Chemoterapeutické léky jsou silným zásahem do lidského těla. Při užívání doplňků stravy současně s chemoterapií by se proto mělo pečlivě prostudovat např. to jaký enzym daný chemoterapeutický lék metabolizuje a s jakými látkami a léky je chemo látka kontraindikována. Např. paclitaxel je metabolizován enzymem CYP2C8, tento enzym je blokován quercetinem, účinnou látkou, která se přirozeně nachází např. v cibuli, ale často se užívá i jako koncentrovaný extrakt v potravinovém doplňku. Pokud v těle potlačíte aktivitu tohoto enzymu, mnohem více paclitaxelu se dostane do krve. Dávkování chemoterapií je ale stanoveno na přesné dávky, na základě dlouhodobé zkušenosti a testování a neočekávatelné zvýšení koncentrace látky v krvi může vést ke zvýšení toxicity a nežádoucích vedlejších účinků. Informace o farmakokinetice jednotlivých cytostatik jsou dostupné např. zde. Během cyklů chemoterapie proto konzultujte s onkologem braní veškerých dalších léků a potravinových doplňků. A trvejte na tom, aby vám onkolog dal zpětnou vazbu. Vždy prostudujte příbalového letáky všech léků, které užíváte a zkontrolujte zda-li neobsahují kontraindikaci s některou z látek, kterou se rozhodnete přidat jako doplněk k léčbě.
Souběh chemoterapie a užívání silných bylinných a jiných extraktů nedoporučuji. Vždy dodržte alespoň 48 hodinový odstup před i po chemoterapii. Výjimky, které by mohly být žádoucí, je potřeba podrobně analyzovat a to je možno až v momentě, kdy přesně víte jaké chemoterapeutické léky vám budou podány (používají se desítky různých látek a konkrétní se vybírají podle typu rakoviny, jejího stádia apod.).
Dalším příkladem jsou chemoterapeutika, která jsou metabolizována enzymem CYP3A4. Souběžné podávání takového druhu chemoterapie a užívání velkých dávek látek, které jsou silnými inhibitory CYP3A4 (např. grapefruit, vilcacora, pampeliška, piperin, glabridin – látka v lékořici aj.) může být nebezpečné. V chemoterapii jsou tímto enzymem metabolizovány např. docetaxel (Taxotere), paclitaxel (Taxol), etoposide (VePesid, Etopophos, Toposar), irinotecan (Camptosar), ifosfamid (IFEX), imatinib (Glivec), vinorelbin (Navelbine), vinblastin (Velban) a vincristin (Oncovin), ale může se to týkat i některých dalších. Je potřeba to vždy pečlivě prostudovat. Jinak potenciálně riskujete své zdraví a možná i život!

1. Doplňování vitamínů a minerálů

  • vitamín C
  • vitamín K2 a K3
  • vitamín D3
  • hořčík
  • zinek
  • železo
  • selen

2. Čaje

  • šalvějový čaj
  • rozmarýnový čaj
  • odvar z gravioly
  • pampeliškový čaj
  • heřmánkový čaj
  • zelený čaj (zdroj EGCG)
  • Lapacho

3. Ovoce a zelenina

  • šťáva z červené řepy
  • slupky z jablek (kyselina ursolová)

4. Potravinové doplňky

  • kurkumin
  • boswellia serrata
  • melatonin
  • kyselina alfa lipoová + hydroxycitrónová (metabolická terapie METABLOC)

5. Strava a její skladba

  • hlíva ústřičná
  • rajčata a další zdroje lykopenu
  • ovesné otruby a další zdroje beta glukanů
  • kurkuma
  • česnek a cibule
  • zázvor
  • recept: pikantní polévka s rajčaty a zázvorem
  • recept: rajčatové crème brûlée

6. Čemu se vyhnout

  • měď
  • sacharidy
  • alkohol
  • červené maso, zpracované masné výrobky, uzeniny
  • omezit mléčné výrobky (s výjimkou kvašených a s obsahem probiotických kultur)

Fialově označeny položky, které doporučuji nejvíce (z kategorie doporučených).

1. Doplňování vitamínů a minerálů

Update 17/10/2016 Vitamín C má smysl užívat pouze injekčním podáním a nejvhodnější prostor pro užívání je na regeneraci po chemoterapii. Nedoporučuji užívat během chemoterapie, neboť může dojít k oslabení účinků léků. Prozatím se ani neprokázal benefit nitrožilního podání v rámci samostatné terapie (zhruba do 2 let budou k dispozici výsledky studií fáze II, které dají některé odpovědi). Prozatím myslím, že existuje mnoho jiných, nadějnějších alternativ. Vitamín C bych doporučil třeba ob den 500mg ránom, kombinovat s užíváním železa (je-li potřeba) a s lykopenem.

Doplňování vitamínů a minerálů je velké téma, které je klasickou medicínou hodně zanedbávané a pacienti o něm většinou nemají skoro žádné informace. Klasická medicína je ještě schopna evidovat, že u velké části pacientů, kteří podstupují radioterapii a/nebo chemoterapii dochází k úbytku váhy a často se objevuje podvýživa, což může mít velmi negativní vliv na celkovou šanci na vyléčení / dobu přežití. Ale které konkrétní vitamíny a minerály pacientům s rakovinami chybí nejvíce už se nedozvíme, ani nejsou cíleně suplementovány (možná s výjimkou železa). Věc se začíná řešit až když má pacient příznaky kritického nedostatku, nikoliv preventivně, aby k této situaci nedošlo.

Vitamín C

Pacienti s rakovinou mívají často velký nedostatek vitamínu C, proto doporučuji užívat 2 gramy denně. Vždy nutno rozdělit na více menších dávek např. na alespoň čtyři 500mg dávky během celého dne. Nejlevnější je prášková forma kyseliny askorbové, která se dá pořídit v lékárně nebo v internetových obchodech. 1 kg balení se dá koupit už od 175 korun (1 kilo vystačí na více než 1 rok). Prášková forma se rozmíchá např. v džusu (výborná je kombinace se 100% džusem, který “pohltí” kyselost).
Kde nakoupit? Na profi koření je za 210,- Na kutilov.cz za 175,-

Doporučuji kombinovat užívání vitamínu C

  • s užíváním kyseliny alfa lipoové alespoň 600mg/den (link). Alfa lipoová kyselina např. na iHerb za 20 dolarů 150 kapslí po 600mg (link). U nás se nedá srovnatelný produkt koupit, za podobnou cenu dostaneme jen 60 tablet po 200mg.
  • vitamínem K3 menadion (link). K3 není v ČR povolen v produktech pro lidi. Na Slovensku ano, ale v přípravcích je jen ve velmi malém množství (link). Výzkumy ve zkumavce objevily mezi oběma vitamíny významnou synergii účinku v protinádorovém působení; stačily 10 až 50ti násobně menší dávky, pokud byly látky aplikovány spolu než když byly užity samostatně, na dosažení stejného účinku na nádorové buňky (např. link a link). Doporučuji toto důležité téma konzultovat s lékařem hlavně pokud si pacient platí drahé intravenózní injekce vitamínu C. Je zde značný potenciál ke zvýšení účinnosti intravenózní terapie vitamínem C. Menadion se zkoušel i v klinické studii fáze I., ale bohužel bez vitamínu C a tím pádem bez výraznějšího výsledku (Lim, 2005, link). Stanovisko American Cancer Society k vitamínu K3 (link).
  • Kombinace může teoreticky fungovat i s vitamínem K2 menaquinone (Sakagami, 2000, link). A ve variantě menatetrenone (MK-4). Studie Mizuta, 2006 (link) přinesla velmi zajímavé výsledky u rakoviny jater co se týče nižšího procenta návratu nemoci u vyléčených pacientů a prodloužení doby přežití. Vitamín K2 je vhodným doplňkem k vitamínu D3. Podrobné informace v samostatném článku na webu.
  • s lykopenem. Jde o velmi důležitou synergii. Lykopen je obsažen hlavně v rajčatech. Studie Riso, 2004 (link) zjistila u kombinace lykopenu a vitamínu C o 34% vyšší hodnoty céčka v krevní plazmě a o cca. 230% vyšší hodnoty v bílých krvinkách. Podrobněji o lykopenu dále v kapitole 5. Český blog propagující užívání vitamínu C spolu s rajčaty viz http://vitaminc.wz.cz/
    Rajčata jsou také zdrojem bioflavonoidů, které pomáhají využití vitamínu C v těle (link). Lykopen se ve větší míře z rajčat uvolňuje tepelnou úpravou.
  • Vhodná je také kombinace s kurkuminem a quercetinem. V pokusu ve zkumavce se u těchto kombinací zvýšila jejich protinádorová účinnost (link).

Pokud pacient doplňuje železo, je dobré brát železo současně s vitamínem C, který napomáhá jeho vstřebávání v těle.

Při doporučení 2 gramy denně (17/10/2016 aktuálně jsem přehodnotil, myslím, že 2 gramy denně jsou zbytečné) vycházím z toho, že pacient bude doplňování vitamínu kombinovat se zdravou stravou bohatou na ovoce a zeleninu (např. v dalším textu doporučeným konzumováním červené řepy a jablečných slupek). Denní dávka tak bude přesahovat 2 gramy. Umím si představit, že by stálo za úvahu jednorázově použít vysoké dávky, např. během prvních tří dnů brát každý den 5 gramů (pět dávek po 1 gramu) na vyrovnání akutního nedostatku a pro další dlouhodobé užívání pak přejít na udržovací 1-2 gramové dávky.

Smysl v dlouhodobé suplementaci dávek přesahujících 5 gramů nevidím, ani není nijak studiemi prokázán. Rizikem dlouhodobého užívání vysokých dávek vitamínu C (přes 2 gramy denně) je hlavně vznik ledvinových (oxalátových) kamenů, kde rizikovou skupinou jsou mnohem více muži než ženy. Podrobně je riziko ledvinových kamenů rozebráno v článku Institutu Linuse Paulinga (link). Často je příznivci velkých dávek citován Tuharský a jeho kniha Vitamín C a megaaskorbická liečba, v této knize je však klíčové téma ledvinových kamenů zcela odbyto. Zásadní tvrzení cituji “nebola preukázaná priama súvislosť vitamínu C a zvýšenej tvorby kameňov.[62][489][464][1376]” dokládá autor odkazem na 4 zdroje, kde odkaz 464 a 1376 je jeden a ten samý text a odkaz 62 je článek na Wikipedii. Další možné problémy dlouhodobého užívání mega dávek jsou deficit B12, nadměrné zvýšení hladiny železa a paradoxně anémie vyvolaná nedostatkem mědi (ceruloplasminu).
Podrobné informace o vitamínu C a jeho intravenózním použití (infuze) během léčby jsou v samostatném článku na tomto webu link.

Vitamín D3 (cholekalciferol)

Nedostatek vitamínu D3 má velká část běžné populace. U pacientů s rakovinou je nedostatek ještě mnohem výraznější. Např. výzkum u žen s rakovinou prsu ukázal, že ho mělo na začátku studie nedostatek celých 74% žen (Crew, 2009 link). Ženy dostávaly celý rok každý den tabletu s 400 IU vitamínu D3, ani tato suplementace ale nedokázala u většiny z nich stav zlepšit. Deficit vitamínu D mělo při měření na závěr roku pořád ještě přes 60% žen. Tato i mnohé jiné studie ukazují, že aktuální doporučení pro denní dávku je u vitamínu D značně podhodnoceno (v ČR je doporučená denní dávka jen 200 IU). Obzvláště u pacientů, kteří podstupují onkologickou léčbu, je nutno doplňovat vitamín D každý den v mnohem vyšší dávce.

Vitamín D3 doporučuji všem onko pacientům. Jde o vitamín, který má nejvyšší benefity ze všech vitamínů.

Dle obsáhlé studie Hathcock, 2007 (link) mohu jako bezpečnou a účinnou dávku doporučit až 5000 IU denně. U nás je k dostání nejvíce 2000 IU v kapsli, ale cena za mg/korunu může být až 30x vyšší (!) než při koupi v cizině.  Na Slovensku se již dá pořídit i 5000 IU v kapsli, ale za 12,5 euro. Aktuálně (k 2/1/2015) nejvýhodněji vychází produkt od Swanson na healthmonthly.co.uk (link), 5000 IU v kapsli / 250 kapslí za 4,79 liber (na Slovensku stejný produkt za 9,8 liber). Kvůli obrovským rozdílům v ceně je rozumné D3 zakoupit přes internet z ciziny (UK nebo USA). Denní dávka 5000 IU tak vyjde i s poštovným pod dvě koruny. Dlouhodobé užívání konzultujte s lékařem pro vyloučení možných kontraindikací (např. u lidí kteří užívají thiazedová diuretika, u mykobakteriálních infekcí, sarkoidózy apod.).

Vhodným a důležitým doplňkem k vitamínu D3 jsou hořčík a vitamín K2. D3 je vitamínem rozpustným v tucích, optimální je tedy užívat během jídla. Další informace o dávkování apod. jsou v samostatném článku.

Hořčík

Při užívání vitamínu D3 je velmi důležité mít i dostatek hořčíku. Dostatek hořčíku je klíčový pro správný metabolismus a absorpci vitamínu D v těle. Při nedostatku hořčíku by nám i velké dávky vitamínu D3 byly k ničemu. Obojí je tedy nutno doplňovat současně.
Doporučuji brát 500mg horčíku denně. Levný je např. hořčík od slovenské Genericy 100 tablet po 250mg. V tabletách je ve formě oxidu hořečnatého. Pokud by se někdo chtěl pouštět do diskuzí v jaké formě je nejlépe hořčík užívat, tak samozřejmě existují formy, které mají v těle lepší vstřebatelnost např. citrát nebo laktát. Citrát může mít až více než trojnásobnou vstřebatelnost než oxid. Produkty v těchto formách jsou ale mnohonásobně dražší a vydalo by to na mnohastránkový rozbor než bychom ověřili, zda-li zvýšená absorpce může vyvážit mnohem vyšší cenu z hlediska analýzy ceny/užitku. Myslím, že nemůže, proto doporučuji velmi levnou Genericu, kde je 100 tablet za 85 korun.

UPDATE 09/04/15 Dr. Max už levný hořčík od Genericy nenabízí, nahradil ho jinou formou, která je mnohem dražší. Aktuálně nejvýhodnější je hořčík od 21st Century Health na iHerbu (link), kde je 110 tablet jen za 2,12 dolarů (1 tableta má 250mg oxidu hořečnatého a maličké množství (5% DDD) vápníku navíc).
UPDATE 18/09/15 U nás vypadá ok produkt Fagron Magnesium Forte 120 tablet po 500mg (link). Hořčík je ve formě mléčnanu hořečnatého. Jde asi o nejlepší poměr cena/výkon na našem trhu. Cena od 87.

UPDATE 17/10/2016 Oxid hořečnatý má velmi nízkou absorpci, tělo si z něho vezme zhruba jen 5%. Proto bude moudřejší u horčíku nešetřit a koupit si kvalitní formu. Docela dobrý je např. Doctor Best chelatovaný hořčík, který má oproti oxidu hořečnatému výrazněji lepší biodostupnost. Doporučuji tedy zvolit tuto formu.

Užívání hořčíku je nutno časově oddělit od užívání železa a zinku. Optimální je užívat hořčík večer. Potraviny bohaté na hořčík viz např. http://www.prvky.com/horcik-v-potravinach.html Mezi bohaté zdroje patří např. špenát, dýňová a slunečnicová semínka, mandle, sója, fíky, avokádo aj.
Názory na nejlépe vstřebatelnou formu hořčíku se různí. Výsledky dvojitě slepé klinické studie dokonce došly k závěru (Schechter, 2012, link), že skupina užívající oxid hořečnatý ho měla v buňkách po měsíci užívání více než skupina užívající magnesium citrát. U první skupiny došlo i k výraznějšímu snížení hladiny celkového cholesterolu. Tyto výsledky jsou překvapující, protože obecně se má za to, že biodostupnost oxidu hořečnatého v těle je jen asi 5%, kdežto u magnesium citrátu se udává 25-30% (link). Zřejmě tedy výsledek ovlivňují i další faktory a vlivy.
Citrát hořečnatý si můžeme připravit i sami. Mělo by stačit nechat rozpustit tabletu s oxidem hořečnatým ve sklenici s trochou vody a trochou šťávy z citronu (do 5 minut se tableta rozpustí). Citrón obsahuje kyselinu citrónovou na kterou se hořčík naváže (kyselinu citronovou takto využívá i Magnosolv, přípravek s hořčíkem na lékařský předpis).

Zinek

Nedostatek zinku negativně ovlivňuje některé přirozené procesy lidské imunity, kterými tělo bojuje proti nádorům (např. link a link). Dostatek zinku by tedy měl být důležitý, dávky se však nesmí přehánět. Doporučuji proto 50mg denně.
Cenově nejlépe vychází asi iHerb.com a produkt Now Foods 250 tablet po 50mg za necelých 9 dolarů (link). U nás by za srovnatelnou cenu bylo 250 tablet, ale s obsahem pouze 15mg. Na iHerbu se objevila v nabídce i nová firma 21st Century Health, která má vše velmi levné. Zinek nabízí za cca. 50 korun 110 tablet po 50mg v chelatované formě (link).

Vysoké dávky zinku by mohly způsobit nedostatek mědi (examine.com link). Zajímavou hypotézou a směrem výzkumů je i umělé vyvolání deficitu mědi u pacientů s rakovinami. U mědi se zjistilo, že je u většiny nádorů zastoupena ve velké míře, oproti zdravým buňkám.  Suplementace zinku by tak nepřímo mohla pomáhat i v léčbě rakovin (např. link a link) a to snížením hladin mědi v těle. Ale nic se nemá přehánět. Pokud snížíme hladiny mědi příliš, hrozí vznik anémie, protože měď se podílí na transportu železa v těle. Anémie je častým nežádoucím průvodním jevem onkologické léčby, a její výskyt snižuje šance pacienta na uzdravení/delší přežití.

Vyšší vstřebatelnost zinku byla zjištěna pokud je užíván současně s česnekem a s cibulí (link). Česnek v kapslích se dá aktuálně (4/1/15) nejvýhodněji pořídit na healthmonthly.co.uk (link) a jde o produkt Swanson Garlic Oil v akci za 8 liber (280 korun). Balení obsahuje 500 (!) kapslí v každé 3mg oleje (z 1500mg čerstvého česneku). Když to srovnám např. s Dr. Max Česnek Ultra (120 kapslí / 1mg oleje) za 99 korun, tak srovnatelné množství by nás vyšlo v Česku na 1240 korun.
Zinek je třeba časově oddělit od užívání hořčíku a železa a vyšších dávek vápníku. Užíván by neměl být současně s jídlem, které obsahuje fytáty např. obiloviny, kukuřice, ořechy a rýže (Lonnderdal, 2000, link). Zinek je vylučován potem, je vhodné ho doplňovat i u osob s fyzicky náročným zaměstnáním a u sportovců.

Železo

UPDATE 29/5/2017: Úloha doplňování železa není zcela jasná. Pro komplexní posouzení je třeba znát i hodnoty ferritinu a dalších ukazatelů. Podrobně viz článek. Proto obecně doplňování železa nedoporučuji. Je potřeba zvážit a rozhodnout u každého pacienta zvlášť.

Až 40% pacientů s rakovinou trpí anémií. A u těch, kteří jsou léčeni chemoterapií, to může být až 90% (link). Důvodů je více:

  • Nechutenství během radioterapie a chemoterapie a tudíž menší příjem železa ze stravy.
  • Některé chemo léky přímo ovlivňují (potlačují) vstřebávání železa jako nežádoucí vedlejší projev. Výrazné je to u chemoterapie založené na derivátech platiny (link).
  • Samotná lidská imunita svým bojem s rakovinou; v těle při rakovině probíhá mnoho zánětlivých procesů na které lidská imunita reaguje produkcí látky interleukin 6, která v místě zánětu likviduje patogeny, mj. i vylučováním látky zvané hepticid, která snižuje hladiny železa v krvi, aby ho bylo méně pro bakterie, které ho potřebují pro své množení. Pokud však zánět trvá příliš dlouho, začne se železa nedostávat i červeným krvinkám.

Proto je  zřejmě vhodné u pacientů, kteří se léčí, železo doplňovat. Stejně jako u vitamínu C je účinnější doplňování železa intravenózně, toto je potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem (viz např. linkos.cz link). Problém ale je, že doplňování železa zvyšuje hladiny ferritinu a u některých agresivních rakovin, které charakterizují masivní zánětlivé procesy, je ferritin extrémně zvýšený. Tady nemusí dávat smysl železo doplňovat, ale místo toho se zaměřit na příčinu a to zánětlivé procesy. Vysoký ferritin také snižuje účinnost některých druhů chemoterapie (Connor, 2015). Nádorové buňky samy stimulují produkci ferritinu pro své vlastní účely.

Pokud doplňujeme v tabletách, je nutné kvůli vyšší vstřebatelnosti vždy brát dohromady s vitamínem C.

Dalšími metodami, které zřejmě zvyšují absorpci a které bychom měli využít je kombinování železa s česnekem (link) u kterého se zjistila o 200% vyšší hladina v krevní plazmě a kombinování železa s česnekem a cibulí (Gautam, 2010, link). Zlepšit vstřebatelnost pomáhá také lykopen, tedy pomůže užít ráno a zapít trochou rajčatové šťávy nebo zajíst jedním rajčetem (link). Nejoptimálnější je pár rajčat krátce osmahnutých na cibulce (lykopen v rajčatech stoupá s tepelnou úpravou).

Kolik užívat? Průměrně 30mg, ale bude se to lišit v závislosti na typu rakoviny a typu podstupované léčby (u kolorektálního karcinomu a během chemoterapií více), také pokud už jste i před onkologickou léčbou měli železa málo.

Kdy je nejlepší čas na užívání? Ráno. Výzkumy zjistily, že nejlepší čas na doplňování železa je ráno, cca. dvě hodiny po probuzení, nejlépe však na prázdný žaludek, tedy ještě před snídaní (link). Během dne schopnost těla přijmout železo značně klesá.
Po doplnění železa by se neměly ještě alespoň hodinu a půl konzumovat vápník, mléko, kofeinové nápoje (i čaj), ani jídla bohatá na vlákninu a syrová zelenina. Je tedy důležité ranní kávičku o chvíli odložit.
U žen se silným menstruačním krvácením, kvůli kterému se ztrácí z těla železo, pomáhá čaj z kontryhele.
Užívání železa v tabletách ráno by nemělo být kombinováno s užíváním žádných dalších minerálů. Ranní čas jen železa je čas.
Při anémii je také potřeba zjistit skutečnou příčinu, ne vždy souvisí pouze s železem. Anémie může vznikat i z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové a také z nedostatku zdrojů měďi (která se podílí na transportu železa v těle) v potravě. Pokud vám nepomůže dodávání železa, zkuste přidat i komplex B vitamínů a potraviny bohaté na měď. Přidání mědi ale neplatí pro onkologické pacienty viz další kapitola.

Nejbohatšími zdroji železa v potravě, které jsou u nás snadno dostupné, jsou z živočišných zdrojů játra (podle obsahu: vepřová, kuřecí, krutí, hovězí).
Z nemasových zdrojů dýňová semínka a chia semínka. Jak železo, tak měď obsahují kešu oříšky. Dále se dá koupit speciální tzv. železité víno (příklad viz link). O něco menší obsah, ale stále dobrý, má melasa, slunečnicová semínka a sardinky. Dalším důležitým zdrojem železa je dále v článku diskutovaná šťáva z červené řepy. Z čajů je vhodným doplňkem kopřivový čaj, který má dobrý obsah jak železa, tak i vitamínu C. Louhovat alespoň 10 minut. V lékárně lze bez předpisu pořídit složením zajímavý Floradix (viz link na Heureku).

Selen

Pacienti s rakovinou mají v krvi mnohem méně selenu než zdraví lidé. Největší rozdíl byl zjištěn u rakoviny trávícího traktu a rakoviny prsu (Gupta, 1994; link). Málo selenu mají také lidé s rakovinou plic (Elassal, 2014; link). Naopak není vhodné doplňovat selen u mužů s rakovinou prostaty (Kristal, 2013; link a link).
Nedostatek selenu má negativní vliv na imunitu. Lékařská wikiskripta vliv popisují takto: “Působí pozitivně na imunitní systém (při nedostatku selenu se snižuje stimulace lymfocytů, klesá aktivita NK-buněk, klesá tvorba interferonu).” (link). O tom, že selen posouvá imunitní reakci směrem k typu Th1 píše Hoffmann, 2010, link.
Selenu užívat kolem 200 mikrogramů (mcg) denně. Jde jen o doplnění případného deficitu. Vysoké dávky selenu (nad 1500mcg) jsou škodlivé!
Selen má zřejmě u některých rakovin preventivní vliv (tedy že u lidí s dostatkem selenu je nižší výskyt některých rakovin link) a také zřejmě přispívá a napomáhá léčbě, jak bylo zjištěno ve studii Clark, 1996 (link). Yazdi, 2012 (link) prokázali stimulaci imunity v pokusu na myších s nanočásticemi selenu – pomalejší růst nádoru prsu, mnohem delší přežití u pokusné skupiny, stimulace imunity Th1 a vylučování IL-12.

Pozor, musí jít o organickou formu selenomethionin jak vysvětluje studie Chen, 2013 (viz níže), nikoliv o levnější anorganický selenit (selenan, selenát) sodný!

U doplňků stravy je tedy třeba zjistit v jaké formě je selen přítomen. V češtině informace o různých formách selenu v doplňcích stravy např. zde a zde. U nás obsahuje většina produktů právě anorganickou formu. Pozor také na výrobce, kteří ve složení uvedou “Selen (Selenomethionin a Selenát sodný) 50mcg”, protože tam není vůbec patrné kolik je tam čeho. Klidně to může být 99% selenátu sodného. Chvíli jsem se snažil dohledat vhodný přípravek v prodeji v ČR, ale je to dost obtížné. Slušná je třeba FAVEA Silymarin Selen, ale tam je pouze 50mcg. Nezbývá než tedy doporučit iHerb kde je nabídka organického selenu bohatá a v neposlední řadě je to také mnohem levnější než u nás. Např. tedy Nature´s Way 200mcg (link) za 5,66 dolaru 100 tablet, selen ve formě L-selenomethionine.

Ve studii Chen a kol. autoři zkoumali vliv přidávání selenu do stravy u rakoviny prsu u myší. Ve stravě přidávali buď selenit sodný (sodium selenite), kyselinu metylselenovou nebo selenomethionin, a dále vytvořili ještě dvě skupiny, jednu se stravou téměř zcela bez selenu a druhou s určitým minimálním příjmem. Měřil se růst primárního nádoru, a počet metastáz v plicích, srdci, ledvinách a játrech. V pokusu se zjistilo, že dodávání anorganické formy selenu ve formě selenitu sodného zpomalilo růst nádoru jen na krátký čas, zatímco obě organické formy vykázaly mnohem silnější zastavení růstu.
Různé formy selenu měly i jiný vliv na metastáze. Myši krmené anorganickou formou měly nejvíce metastáz, obzvláště v ledvinách a v kostech. Na druhou stranu, myši krmené selenomethioninem měly nejméně metastáz. Kyselina metylselenová také poskytovala určitou ochranu před metastazováním, ale ne do té míry jako selenomethionin.
U nedostatku vs minimální dávky selenu ze stravy se neobjevil žádný rozdíl v rychlosti růstu nádoru a počtu metastáz.  U skupiny s nedostatkem selenu se ale nádory vyvíjely na začátku mnohem rychleji než u skupin, kterým byl selen doplňován.

U rakoviny prsu je vhodné doplňovat selen společně s jódem (link; link), který zřejmě vykazuje anti estrogenovou aktivitu a může tak být vhodným doplňkem k terapiím inhibitory aromatázy (link; link).

2. Čaje

U čajů platí, že by se neměly pít dlouhodobě. Je proto vhodné jednotlivé čaje třeba po 2 týdnech střídat a vkládat i přestávky, kdy se žádné bylinné čaje nepijí. Za čaje s největšími benefity považuji heřmánkový a lapacho. A pak jistě zelený, ale tady doporučuji spíše užívat extrakt ze zeleného čaje EGCG. Heřmánkový čaj a čaj Lapacho by neměly v doplňkové léčbě chybět.

Šalvějový čaj

Šalvěj je bylinka, která má v pokusech ve zkumavce zajímavé výsledky v protinádorovém působení (např. Shahneh 2013, link). 3 gramy šalvěje se dají pít samostatně nebo zkombinovat dohromady s černým nebo zeleným čajem, zalít vroucí vodou a nechat 15 minut louhovat. Pít max. 3 výluhy za den. Po dvou týdnech je dobré dát dvoutýdenní pauzu a pak opakovat. Šalvěj doporučuji koupit jako koření, 1 kilové balení stojí 180 korun a může vydržet i na celý rok. Dá se koupit např. na http://www.profikoreni.cz/Salvej-1-Kg-d1196.htm
Koupit hotový čaj lze také, ale vyjde to mnohonásobně dráž (jen proto, že je to v čajovém pytlíku). Šalvěj obsahuje z účinných látek např. kyselinu ursolovou, kyselinu oleanovou a karnosol.

Rozmarýnový čaj

Podobně jako u šalvěje je i u rozmarýnu poslední dobou intenzivněji zkoumáno jeho protinádorové působení (např. Tai, 2012, link a Chun, 2014, link). Mezi účinné látky v rozmarýnu patří např. kyselina betulinová, kyselina karnosová (karnosol), kyselina rozmarýnová, kyselina ursolová a kyselina oleanová.
Přehledné informace v češtině o rozmarýnu se dají nalézt na blogu http://histaminovakasulka.com/2014/04/19/zazracna-bylinka-rozmaryn/
Návod na přípravu rozmarýnového čaje viz http://www.cajovydychanek.cz/clanek-rozmarynovy-caj-priprava-a-ucinky-na-zdravi.html
Pořídit se dá směs koření 100 gramů za 18 korun viz http://www.profikoreni.cz/Rozmaryn-100g-d144.htm
Bylinné čaje se nedoporučují pít dlouhodobě. Vhodné je dělat v užívání přestávky např. užívat dva týdny a pak udělat dvou týdenní přestávku. U melanomu se dá zkusit užívat rozmarýnová mast na pokožku.

Odvar z gravioly

Podrobné informace o graviole jsou v článku viz link. Doporučuji koupit 1 kilo (nebo více) sušených listů a připravovat si z nich odvary, podle jednoho z následujících návodů:

  • 10-12 listů denně povařených asi 6 minut ve vodě
  • 2 čajové lžičky sušené směsi (listy lze rozmixovat na prášek) na 2 dcl vody a zalít vařící vodou a nechat vylouhovat 30-60 minut.
  • 1 litr vody, přivést k varu a vložit 15 listů rozporcovaných na menší díly a nechat vařit na mírném plameni asi 30 minut, zhruba do doby, než se půlka vody vypaří.

V ČR se dá jedno kilo sušených listů koupit do 1000 korun na stránkách buď  http://www.peruanskebyliny.cz nebo http://www.salviaparadise.cz/ Všechny jiné alternativy (kapsle apod.) jsou mnohonásobně dražší a mohou i postrádat žádoucí účinky (např. džusy z plodů).
Do čaje lze na zvýšení účinku přidat špetku piperinu. Špetkou je myšleno max. 5 miligramů, což bude na lžičce sotva viditelné množství. Piperin je extrakt z černého pepře a nejlevněji se u nás dá pořídit v eshopu Pro Zdraví AZ (link). Dá se přidávat jak do odvaru z gravioly, tak hlavně při vaření ke kurkumě nebo do kapslí s kurkuminem, pokud tam již není. Ale pozor, opravdu “mikroskopické” množství, piperin je silný extrakt.

Pampeliškový čaj

Podrobné informace o pampelišce viz link. Pampeliškový čaj by měl být z listů nebo z kořenů, nikoliv z květů. Možno koupit např. zde za 29 korun 50 gramů http://www.lekarna.cz/pampeliska-koren-s-nati-50g-herbata/
Samozřejmě si lze také nasbírat vlastnoručně, nějaké rady kdy sbírat jsou v článku. Prosím nepodporujte nesmyslně drahé doplňky stravy ve kterých je trocha sušeného kořene v kapsli za absurdní cenu (příkladem je produkt od Solgaru).

Heřmánkový čaj

Pro bližší informace viz článek na webu link. Doporučím zejména připravovat jako čaj. Kromě toho také zakoupení extraktu účinné látky z heřmánku: apigeninu a jeho kombinování s quercetinem, luteolinem a také s naringeninem (grapefruity; link).

Nejbohatší zdroje v potravě:

  • Apigeninu jsou petržel, celer, heřmánek, rozmarýn, oregáno, tymián, artyčoky a pepermint.
  • Quercetinu: kapary, šťovík, kakao, cibule, listy libečku, paprika.
  • Luteolinu: tymián, petržel, pepermint, chilli, rozmarýn, oregáno, tymián, celer, artyčoky, citrón, jalovcové bobule a citrusové ovoce.
  • Naringeninu: grapefruit, limetka, pomeranč.

Lapacho čaj

Např. Uncaria; Salvia Paradise; Oro Verde (jiný druh lapacha) aj.

Zelený čaj

Jako podpůrnou léčbu doporučuji užívat kombinaci EGCG, quercetinu (na zvýšení biodostupnosti EGCG v těle), kurkuminu a vitamínu C. EGCG je látka, která se nachází nejvíce v zeleném čaji a také v polozelených čajích (oolongy). Vysoký obsah má např. čaj Matcha (link).
Nejvyšší konzumaci zeleného čaje na obyvatele mají Čína a Japonsko. Tyto dvě země patří i k zemím s nejnižším výskytem rakoviny kůže na světě (link a link). Pití zeleného čaje zdá se má preventivní vliv proti vzniku rakoviny kůže (link), ale může současně i pomáhat v léčbě viz např. pokus na myších ve spojení s dakarbazinem, což je chemo látka, která se používá při chemoterapii u melanomu (link). Výsledky v pokusech ve zkumavce jsou velmi nadějné, u člověka je ale potřeba se vypořádat s horší dostupností EGCG v těle po užití. Server examine.com proto doporučuje (link) právě užití quercetinu (buď kapsle, nebo potraviny s obsahem quercetinu) a také užívat kapsle s EGCG současně se zeleným čajem. Terapeuticky účinná dávka začíná od 6 šálků zeleného čaje za den a více. Výhodou kapslí je, že obsahují jen čistý extrakt EGCG, s velmi malým množstvím kofeinu. Pro další informace viz link.

3. Ovoce a zelenina

Červená řepa

Podrobné informace o červené řepě v článku viz link. Účinnou látkou je betanin a optimální formou užívání je buď syrová forma (nakrájená na kousky) nebo jako fresh šťáva z odšťavňovače. Nedoporučuji tepelnou úpravu, neboť při ní klesá množství betaninu.
Červenou řepu je možno při odšťavňování (kvůli chuti, která může někomu vadit) míchat s mrkví (oranžovou, západní odrůdou) a se zelenými nebo žlutými jablky, nikoliv však s červenými, neboť obsahují antokyaninová barviva, která mohou eliminovat účinek betaninu.
V článku je zmíněna zajímavá studie, která prokázala v pokusu ve zkumavce synergický účinek společného užívání betaninu a chemoterapie založené na doxorubicinu (= doxorubicin byl účinnější pokud byl užit spolu s betaninem, než když byl použit samostatně).
Dávkování doporučím denně do 3 dcl čerstvé šťávy. Stejné dávkování používal v 60. letech maďarský lékař Alexander Ferenczy u pacientů (link).

Jablka

Podrobné informace o jablcích v článku viz link. Hlavní účinnou látkou je kyselina ursolová, která se nachází jen ve slupkách. Nejvyšší obsah kyseliny ursolové mají odrůdy Golden Delicious, Granny Smith a Jonagold. Vzhledem k velké dávce fruktózy, kterou jablka obsahují, doporučuji onko pacientům konzumovat pouze jablečné slupky, nikoliv odšťavněná celá jablka. Výjimečně by snad nevadilo 1-2 jablka přidat do zeleninových šťáv (např. k řepě), ale šťává třeba z 15 jablek je zcela nevhodná.
Server examine.com odhaduje účinnou denní dávku na základě studií u zvířat na 1,6 – 6,4 mg/kg. Tedy při váze člověka např. 68 kilo půjde o 110-440 mg. To je dávka, kterou získáme ze 3 až 9 jablek (v průměru má jablko kolem 50mg kyseliny ursolové, ale velmi se to různí dle odrůdy).

Pro zvýšení účinku kyseliny ursolové je dobré při konzumaci kombinovat s inhibitory p-glykoproteinu, což jsou např.

Z praktického hlediska je zajímavá hlavně kombinace šťávy z jablek, pomerančů a grapefruitů.

Také byla zjištěna výraznější protinádorová aktivita u spojení s kyselinou oleanovou. Ta je obsažena např. v olivovém oleji, cukrové řepě, jmelí a tmavých rozinkách (Soica, 2014, link). Obě kyseliny najednou jsou obsaženy v šalvěji a rozmarýnu. Z tohoto pohledu by šlo spojit jablečné slupky s časem na šálek šalvějového nebo rozmarýnového čaje.
Další synergii vykazuje spojení se zdroji quercetinu (Yang, 2009, link).

 4. Potravinové doplňky

Kurkumin

Podrobné informace o kurkuminu viz článek link. Jako potravinový doplněk se kurkuma užívá jako extrakt ve formě kurkuminu. Kurkumin je hlavní účinná látka, která se získává z kurkumy. Kurkuminu je v sušeném kurkumovém prášku asi 3% z hmotnosti. Kvůli zvýšení vstřebatelnosti v těle se musí kurkumin užívat spolu s piperinem, což je extrakt z černého pepře. Získáme tak až 20tinásobnou účinnost.
Piperin u nás nejvýhodněji zde (jde ale o sypaný piperin, je potřeba mít doma prázdné kapsle). Kurkuminu je možné užívat až 4 gramy denně. Poměr mezi kurkuminem a piperinem je 100 ku 1 (na 100mg kurkuminu přidat 1mg piperinu). Rozpis užívání je podrobně popsán v Halifax protokolu.

S čím je vhodné kurkumin kombinovat?

  • piperin (zvyšuje až 20ti násobně využitelnost kurkuminu v těle; poměr 100mg kurkuminu na 1mg piperinu); v kuchyni je dobré kurkumu doplnit černým pepřem a chili (piperin v pepři a kapsaicin v chili vykazují synergický účinek při inhibici p-glykoproteinu a tedy se kurkuma lépe dostane do krve)
  • resveratrol (současné vzetí zvyšuje účinek resveratrolu, nikoliv však kurkuminu)
  • garcinol (extrakt z Garcinia indica nebo Garcinia cambogia). Rostlině se také říká tamarind nebo kokuma (v kosmetice se používá kokumové máslo).
    V kapslích se u nás dá koupit extrakt z Garcinia cambogia, který bývá propagován jako přípravek na hubnutí (na hubnutí ale nefunguje). Parasramka, 2012 (link) zkoumali působení kurkuminu a garcinolu a udávají 2 až 10 násobné zvýšení účinku u protinádorového působení než pokud by se účinky sečetly.
  • spojení s EGCG extraktem ze zeleného čaje fungovalo ve studii Kfafif, 1999 (link). K dosažení stejného výsledku na buňkách rakoviny ve zkumavce stačila až 3x menší dávka kurkuminu, pokud se testoval spolu s EGCG. Kombinace obou látek byly analyzována a doporučena také jako experimentální léčba b-chronické lymfatické leukémie (B-CLL) v Angelo, 2010 (link). Poměr EGCG ku kurkuminu je ve studii doporučen 10 k 1. EGCG se dá koupit i u nás za zhruba srovnatelnou cenu jako v zahraničí, např. produkt Pro Health od 434 korun za 100 kapslí (v kapsli je 390mg EGCG). Přehled produktů na našem trhu viz Heureka.
    EGCG extrakt je dosti drahý, bude rozumnější nahradit kapsle pitím zeleného čaje. V jednom hrnku (2,5 deci) zeleného čaje je zhruba kolem 280mg EGCG (link). Při tomto použití je potřeba se vyhnout tradičnímu zalévání zeleného čaje vodou o teplotě kolem 60 stupňů, neboť EGCG se do vody nejvíce uvolňuje při zalití vroucí vodou a s nižší teplotou vody na zalití klesá i množství uvolněného EGCG. Doporučuji tedy hrnek zeleného čaje, zalít vroucí vodou a vypít buď po jídle obsahujícím kurkumu nebo čajem zapít kapsli s kurkuminem.
  • zapití nebo předcházející konzumace grapefruitového džusu/ovoce. Grapefruit obsahuje komplex látek jako naringinbergapten či bergamottin, které působí stejně jako piperin a to jako inhibitory p-glykoproteinu a enzymu CYP3A4. Bergapten by měl být vůbec jeden z nejsilnějších inhibitorů, s ještě větším účinkem než piperin.
  • kyselina boswellová (Toden, 2015, link a Zhi, 2011, link). Nachází se v pryskyřici stromu kadidlovníku (link). Samostatný článek na webu.
  • zázvor (Kurapati, 2012, link). Kombinace se zázvorem vykázala v pokuse ve zkumavce mnohem silnější společné působení než když se látky užily samostatně (a jejich účinek sečetl).
  • quercetin. Ve studii ve zkumavce Zhang, 2015 vykázal kurkumin lepší výsledky dohromady s quercetinem u buněk rakovin trávící soustavy (link).
  • A nezapomínat, že kurkumin je rozpustný v tucích. Je tedy potřeba užívat kapsle během jídla. 

Míchání různých kombinací účinných látek je doslova alchymií, návratem ke kořenům skutečného lékařství a hlubokého vědění báb kořenářek a dědků kořenářů. Něčím na co v dnešním přelidněném, uspěchaném světě nemají doktoři čas. V případě kurkuminu tedy do směsi použijeme piperin (extrakt z černého pepře), resveratrol (neboť bude kombinací jeho působení umocněno), přidáme garcinol a zapijeme zeleným čajem. Vše můžeme ještě umocnit, když si napřed dáme grapefruitovou šťávu. Ta působí stejně jako piperin, tedy jako inhibitor p-glykoproteinu a CYP3A4 enzymu. Zablokováním enzymu se více kurkuminu dostane přes trávení do krve.

Helderman, 2014 (link) provedli výzkum na myších, které dostávaly chemoterapii platinou a taxany (Paclitaxel a Oxaplatin) a jedna skupina užívala navíc kurkumin, EGCG, triglyceridy a brokolici. U myší v pokusné skupině se objevily méně intenzivní vedlejší nežádoucí následky chemoterapie (anémie a neuropatie). Tento výzkum ukazuje, že souběžné užívání některých doplňků může mít pozitivní vliv i na kvalitu života u pacientů, kteří podstupují chemoterapii.

Boswellia serrata

Informace v samostatném článku viz link. Doporučuji užívat spolu s kurkuminem vždy během nebo po jídle. Dávkování např. 3x denně 1 kapsle s obsahem cca. 300mg standardizovaného 65% extraktu boswellových kyselin.

Melatonin

Podrobné informace o melatoninu viz samostatný článek na tomto webu link.
Melatonin je vhodné doplňovat zejména u rakovin trávící soustavy (Xin, 2015; link), rakoviny prsu (Hill, 2015; link) a rakoviny prostaty a zejména během standardní onkologické léčby.

  • snižuje nežádoucí účinky chemoterapie např. může mít ochranný účinek před kardiotoxicitou adriamycinu (Aydemir, 2010; link); ochránit ledviny (Hrenak, 2015; link) či ochránit před poškozením sluchu, které se někdy vyskytuje u léčby cisplatinou (de Araujo, 2014; link) atd.
  • zvyšuje kvalitu života během chemoterapie a dobu přežití
  • vykazuje protimetastázový účinek
  • může zpomalit růst nádoru (Paroni, 2014; link; pokus na myších; už v malých dávkách melatonin snižoval růst nových zásobovacích cév k nádorům a tím zabrzdil jejich růst)
  • je vhodným doplňkem před radioterapií, zvyšuje její účinnost oslabením nádorových buněk, které činí citlivějším na záření (Mihandoost, 2014; link)

Dávkování je 3-10mg denně, asi půl hodiny předtím než půjdete spát. Před ozařováním a chemoterapií lze uvažovat o užití jednorázové vyšší dávky např. 10mg alespoň 30 minut před podáním léčby. Zhruba za 1 hodinu po podání se v krvi dosáhne maximální koncentrace, která pak postupně klesá.

Vhodným doplňkem k melatoninu jsou resveratrol, vitamín C, vitamín D (poběží klinická studie u žen s rakovinou prsu s vit. D a melatoninem 20mg/den; viz link) a kyselina alfa lipoová.

Kyselina alfa lipoová a hydroxy citronová

Podrobné teoretické informace v samostatném článku na tomto webu.

Doporučené dávkování:

  • kyselina alfa lipoová v dávce od 600mg do 1800mg denně
  • kyselina hydroxy citronová v dávce od 1200mg do 3000mg denně
  • naltrexon 5mg denně (pokud seženete od lékaře na předpis)

Užívat nejlépe ráno, na prázdný žaludek. Nebo večer před spaním s odstupem pár hodin od večeře. Metabolickou terapii je vhodné doplnit o resveratrol a EGCG.

5. Strava a její skladba

Hlíva ústřičná

Zdravotní účinky hub jsou velkým tématem. U hub se intenzivně zkoumají i jejich protinádorové účinky. Často jsou v této souvislosti zmiňovány tzv. beta glukany. Základní informace viz http://www.betaglukan.cz/odborne-rakovina/ Některé výzkumy hlívy z posledních let viz např. Kong, 2014 (link), Maiti, 2011 (link) nebo Wu, 2011 (link). Hlívu bych doporučil zařadit jako součást stravy v “živé” podobě, nikoliv v kapslích. Proto doporučím odkaz na stránku s recepty, kde lze najít inspiraci http://www.hliva-ustricna-recepty.cz/

Rajčata a další zdroje lykopenu

Rajčata obsahují důležitou látku zvanou lykopen. Jde o rostlinné barvivo, které dává typickou červenou barvu. Lykopenu se v posledních letech dostává ve výzkumu rakoviny velké pozornosti (přehled např. Trejo-Solis, 2013, link) a dokonce již běží klinické studie ve kterých se k onkologické léčbě přidává lykopen jako doplněk stravy viz např. pozitivní výsledky fáze II u rakoviny prostaty link. Objevil se i pokus ve zkumavce, který došel k výraznému zvýšení účinku docetaxelu (látka užívaná v chemoterapii) v kombinaci s lykopenem v Tang, 2013 (link).

  • U rajčat se lykopenu uvolňuje nejvíce tepelným zpracováním.
  • Další bohaté zdroje lykopenu jsou ještě i guava, vodní meloun, papaya (Schweiggert, 2014, link) a grapefruit (link). Obzvláště papaya má velké množství lykopenu (bez vaření více než rajčata) i karatenoidů.

Rozsáhlá metastudie Giovannucci, 1999 (link) došla k závěru, že hladiny lykopenu v těle (resp. konzumace rajčat) souvisí s nižším rizikem výskytu některých druhů rakovin (obzvláště žaludku, plic a prostaty). Limpens, 2006 (link) prokázal protinádorové působení v pokusu na zvířatech u rakoviny prostaty u kombinace lykopenu a vitamínu E. Lykopen má také příznivý vliv na absorpci vitamínu C v krevní plazmě a v bílých krvinkách (link). Lykopen také pomáhá vstřebatelnosti železa (link).
Návrh na namíchání zdravého elixíru založím na výsledku studie Liu, 2008 (link), ta zjistila výrazný synergický účinek směsi lykopenu, vitamínu C, vitamínu E a beta karotenu. Dobrá kombinace tedy bude např. mrkev, rajče a čerstvá listová zelenina (hlavně špenát). Uvítám tipy na nějaký recept, který by tyhle věci vhodně a chutně kombinoval v jídle; nebo tip na odšťavňování.
Zdroje vitamínu E http://www.vseprozdravi.cz/vitaminy-a-mineraly/vitamin-e.html
Zdroje lykopenu http://www.celostnimedicina.cz/lykopen.htm
Zdroje beta karotenu http://www.celostnimedicina.cz/beta-karoten.htm
Český blog propagující užívání vitamínu C spolu s rajčaty viz http://vitaminc.wz.cz/

Ovesné otruby a další zdroje beta glukanů

Kromě hlívy a některých dalších hub (shiitake, maitake, reishi aj.) jsou dalším důležitým, snadno dostupným zdrojem beta glukanů oves, ječmen, datle (Ishurd, 2004, link) a pekařské kvasnice (droždí). Obsah beta glukanů v ovsu a ječmeni je zhruba stejný, ale u ovsa mají lepší rozpustnost (link). Ovesná zrna obsahují zhruba 2-8% beta-glukanů na jednotku hmotnosti, ovesné otruby ale až 15-35% (link). Z tohoto pohledu se dají doporučit ovesné otruby jako jeden z nejlepších zdrojů beta glukanů vůbec. Navíc za velmi nízkou cenu. 250 gramů ovesných otrub se prodává za 17 korun. To je nesrovnatelné s produkty typu “zelený ječmen” nebo s extrakty z čínských hub, které začínají na cenách od stovek korun. Ovesné otruby se nijak moc nepropagují (byť třeba jejich konzumace prokazatelně snižuje cholesterol), protože co by si pak počali výrobci předražených potravinových doplňků se svými výrobky z hub, kdyby lidé věděli, že místo 500 korun jim stačí zaplatit 20.

Ve 40 gramech ovesných otrub jsou více než 3 gramy beta glukanů (Kerckhoff, 2003, link).

40 gramů ovesných otrub nás bude stát 3 koruny, srovnatelné množství v kapslích v potravinovém doplňku by nás vyšlo i na 200 korun!
Přehledně česky jsou beta-glukany popsány na stránkách http://www.betaglukan.cz/ Zdá se, že beta-glukany mohou např. pomáhat při rekonvalescenci po radioterapii (link). O protinádorové aktivitě např. Nai-Kong, 2002, link nebo Murphy, 2004, link.
Dobrý recept jsou ovesné otruby s rozinkami viz http://www.varimezdrave.cz/ovesne-otruby-s-rozinkami/, který kombinuje ovesné otruby s rozinkami, fenyklem a skořicí. U fenyklu se také zkoumá protinádorové působení a skořice je zase jeden z nejsilnějších antioxidantů.
Výborný recept je také na drožďovou pomazánku http://www.recepty.cz/recept/drozdova-pomazanka-nejlepsi-snidane-16833 Ta kombinuje droždí (bohatý zdroj beta glukanů) s cibulkou (zdroj quercetinu) a pažitkou (zdroj apigeninu). Vše dohromady má silnou synergii.
Ovesných otrub lze konzumovat do 40 gramů denně dlouhodobě. Je dobré hodně zapít tekutinou. V době konzumace otrub bude docházet k nižšímu vstřebávání vápníku a železa z potravy, kvůli vysokému podílu fytátů v otrubách. Pokud doplňujete železo nebo vápník, je nutné toto časově oddělit od konzumace otrub. U pekařských kvasnic (droždí) se nedoporučuje jejich užívání za syrova.
Konzumaci beta glukanů je vhodné spojit s přijímáním vitamínu C (link). Studie Větvička, 2012 (link) prokázala silnější protinádorové působení u kombinace beta glukanu s resveratrolem a vitamínem C.

Betaglukan v kapslích doporučuji od MycoMedica, kde je 90 kapslí za 290 korun. Betaglukan má 76% čistotu (320mg v kapsli, tj. 243mg betaglukanu). Doplněn je o 40 mg extraktu z aceroly.

Kurkuma

Samotnou kurkumu lze používat jako koření při vaření. Za nejnižší cenu nabízí 1 kilo kurkumy obchod profikoreni.cz a to za 170 korun http://www.profikoreni.cz/Kurkuma-mleta-1-Kg-d1127.htm Dá se použít na zapékané brambory, nasypat do rýže při vaření, dají se jí posypat i knedlíky v segedínu. U všech použití platí, že kvůli vstřebatelnosti je potřeba buď do jídla přidat pepř nebo minimální dávku piperinového extraktu. Ten možno zřejmě užít i před jídlem (vypít třeba s vodou). Piperin v těle blokuje některé procesy při trávení, které by jinak vyloučily kurkumin z těla a nepustily ho dál. Pro synergie platí to samé co pro kurkumin.
Recept na kurkumovou pastu a ajurvédský nápoj s kurkumou http://www.lahke-recepty.sk/smoothie-z-kurkuma-alebo-zlate-mlieko/
10 tipů co s kurkumou http://dify.cz/10-tipu-jak-se-zacit-pratelit-s-kurkumou/
106 receptů http://www.tradicnirecepty.cz/ingredience/koreni/kurkuma/
Důležité je kurkumu skladovat v temnu (světlo má negativní vliv na obsah kurkuminu). Během vaření přidávejte kurkumu až těsně před koncem. Při vaření po dobu 10 minut klesá obsah kurkuminu o 27-53% (Suresh, 2007, link).

Česnek a cibule

Konzumace česneku a cibule snižuje riziko výskytu u celé řady rakovin (Galeone, 2006; link; Turati, 2014; link). Hlavní účinná látka v cibuli je quercetin, který vykazuje protinádorové působení a vytváří mnoho synergií s dalšími látkami. Např. s kurkuminem, vitamínem C či extraktem ze zeleného čaje EGCG, u kterého značně zvyšuje biodostupnost v lidském těle. U česneku se účinná látka allicin uvolňuje při obranné reakci, je tedy vhodné česnek před použitím rozkrájet, při mechanickém poškození začne česnek vylučovat účinné látky.
U česneku pozor pokud míváte nízký krevní tlak, česnek je znám pro svou schopnost krevní tlak snižovat. Naopak, pokud míváte vysoký krevní tlak, je česnek pro vás to pravé. A zvláště česneková tinktura v kombinaci s vitamínem C.

Jak vybrat potravinový doplněk s česnekem a jak nejlépe užívat celý koupený česnek?

Když koupíte česnek, allicin se vytváří jako obranná reakce na fyzické poškození, tedy když česnek strouháte nebo krájíte. Zřejmě by měl být účinný elixír z česneku (např. link). Problém je ale jestli a jak dlouho se může česnek vařit, protože vařením může česnek ztratit protinádorový účinek (link).
Zřejmě by se mělo postupovat takto: česnek na drobno nakrájet a nechat 10 minut stát a pak zalít vroucí vodou, jak je v tom receptu pro výrobu elixíru. Jakékoliv vaření déle než 6 minut způsobuje, že česnek ztrácí protinádorové účinky.
Jestli lze tinkturu připravit bez vroucí vody? Nevím. Nejsem si jist, jestli syrový česnek není moc agresivní pro žaludek. Více viz link.
Dalším tématem jsou potravinové doplňky. Zde není jasné, jestli třeba v kapslích s česnekovým olejem je vůbec allicin ještě přítomen (zřejmě není vůbec).
Na netu jsou nějaké články, ale je potřeba zohlednit kdo je píše. Výrobci Allimaxu apod. budou tvrdit, že allicin není v ničem, jen v jejich kapslích, což nemusí být pravda.

Allimax (link). Problém u tohoto produktu  je, že ve složení píšou: “Allicin extract (Garlic Bulb) (Allisure AC-23) 180 mg” a že tohle neznamená, že je tam v kapsli 180mg allicinu (!), ale že tam je 180mg patentované směsí Allisure AC-23, která obsahuje allicin. Kolik ale? Nikdo neví. Je to dost záludná manipulace zákazníka.
Jistotu máte naopak u Life Extension (link) kde máte záruku, že jde o standardizovaný produkt a že ve dvou kapslích je 12mg allicinu “Garlic (Allium sativum) extract (bulb) [std. to 10,000 ppm allicin potential (12 mg)]”.

Zázvor

Zdá se, že u zázvoru jsou důležité látky, kterým se říká shogaoly. Obsah těchto látek se zvyšuje tepelnou úpravou. Zatímco v čerstvém zázvoru převládají gingeroly, tepelnou úpravou se gingeroly mění na shogaoly.  Výzkum Cheng, 2011 (link; či Wang, 2015) došel k závěru, že nejvíce shogaolů se v zázvoru vytvoří jeho tepelnou úpravou pomocí páry. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo po 4 hodinové úpravě na 120 stupňů. Po této úpravě bylo v zázvoru shogaolů 12x více než v původní čerstvé formě.

6. Čemu se vyhnout

Měď

U onkologických pacientů doporučuji vyhnout se všem potravinám s vysokým obsahem mědi a obzvláště všem multiminerálním doplňkům stravy ve kterých je měď. Měď je důležitá pro růst nových cév (angiogenezi) a nádorové buňky mnoha typů rakoviny po ní mají zvýšenou poptávku, protože ji potřebují k nekontrolovanému růstu (k vytváření nových zásobovacích cest). Laicky řečeno pak platí, že čím více měďi, tím rychlejší růst nádoru a čím méně měďi, tím pomalejší růst nádoru. Více na toto téma je v článku o Antabusu (link).
Nejbohatší zdroje mědi v potravě jsou játra (obzvláště telecí, hovězí, husí a jehněčí; což platí i pro druhy masa celkově), kakao (čokoláda), ořechy a houby. Z dovážených potravin jsou to mořské plody – korýši a měkkýši jako např. škeble, chobotnice, sépie, ústřice, krabi a krevety. Dalšími potravinami, kterým je dobré se vyhnout jsou sezamová semínka (204% DDD na 100g), slunečnicová semínka a kešu oříšky (111% DDD / 100g) a také produkty z žitné mouky. Pokud zvažujeme přílohu k obědu, pak rýže má 0,6mg/kg, kdežto brambory 11mg/kg. Vyšší obsah má také sója a luštěniny (fazole).
Poměrně zásadním zdrojem může být i pitná voda (link). Lze učinit některá opatření. Např. při prvním použití brzo ráno nechat vodu na 15 vteřin odpustit; mědi je ve vodě více, když delší dobu stojí v trubkách. U obsahu mědi nepomůže převaření, které na obsah nemá vliv, resp. ho mírně zvyšuje (link). Lze použít různé systémy na filtraci vody jako např. reverzní osmózu.
Kromě redukce potravin bohatých na měď můžeme použít i jiné cesty a to např. pravidelné doplňování zinku (platí úměra, že čím více zinku je v těle, tím méně je mědi a naopak). Z potravinových doplňků na sebe volnou měď v těle dokáže vázat např. kyselina alfa lipoová.

Sacharidy

U rakovin je žádoucí omezit příjem cukrů na minimum. Jde hlavně o bílý cukr (ale i ostatní jako třtinový, hroznový apod.) a cukrářské výrobky. Omezit je potřeba brambory, instantní potraviny, bílé pečivo, sladké nápoje, ale také třeba med. Zcela se vyhnout všem potravinám s přídavkem glukózo-fruktózového sirupu. Ten je např. v Coca Cole, ale i v dalších desítkách potravin. Mnoho výrobců ho přidává třeba do koblih, závinů apod.
Kromě glukózy je specificky u rakoviny slinivky a tenkého střeva třeba omezit na minimum příjem fruktózy.

Klement, 2011 (link) si všímá, že lidé s cukrovkou typu 2 mají u rakovin horší prognózu. Objevuje se u nich hyperglykémie (vysoká hladina krevního cukru).
Glukózu z krve využívají nádorové buňky k získávání energie pro růst. Podrobně o vztahu rakovin a cukrovky Giovannucci, 2010 (link). O vlivu hyperglykémie na rakoviny viz Duan, 2014 (link). Statin, 2007 (link) zjistili korelaci mezi hyperglykémií a rizikem výskytu některých druhů rakovin.

Opatrně je potřeba přistupovat také ke fruktóze, která může být v mnoha běžných potravinách jako levná, přídavná látka (např. glukózo-fruktózový sirup v Coca Cole) a jejímž hlavním zdrojem je ovoce. V některých potravinách najdeme přidanou látku HFCS, což je kukuřičný sirup s vysokým procentem fruktózy (může se objevit např. v kečupech). Fruktóza zvyšuje riziko výskytu u rakoviny slinivky (link a link) a tenkého střeva (Port, 2012, link) a v pokusu ve zkumavce podporuje růst nádorových buněk těchto rakovin. U těchto dvou rakovin by bylo vhodné příjem fruktózy omezit na minimum. Tedy ovoce nahradit zeleninou.
Ovoce s vysokým obsahem fruktózy nad 5 g/100 g jsou např. jablka, hrušky, šípky, višně, datle, fíky či hrozny. V potravinách se můžou objevit vysoké dávky v různých nápojích, kečupu, džemech apod. Bohatým zdrojem je také med a agávový sirup. Na této stránce jsou doporučeny jablka, zde lze místo šťávy jen odkrojit slupky a ty konzumovat samostatně, je to ta nejhodnotnější část z jablka, která obsahuje kyselinu ursolovou a vyhneme se velké dávce fruktózy z džusu.
Toto doporučení je jenom pro kontrolovaný příjem sacharidů a jejich omezení, nikoliv pro jejich úplné vyloučení. Téměř vyloučit příjem sacharidů se pokouší např. tzv. ketogenní dieta, ale vliv této diety na případnou pomoc v léčbě rakovin není zatím znám. Zajímavě je téma diskutováno např. zde. A teoretické pozadí je diskutováno zde. První článek zmiňuje 4 běžící klinické studie, které přinesou první odpovědi zda-li by změna stravy touto cestou mohla fungovat u lidí. Prozatím jsou k dispozici jen zajímavé pozitivní výsledky v pokusech na myších. U lidí jsou k dispozici jen případové studie a nejčastěji je zmiňována rakovina mozku.

Nic by se samozřejmě nemělo přehánět. Lidské tělo sacharidy potřebuje. Když už je ale jako pacient mám přijímat, je rozumné zvolit komplexní sacharidy (s nízkým glykemickým indexem) nejlépe z přirozených zdrojů.

Publikováno: 21.10. 2014
Poslední aktualizace:  6.7. 2017
Autor: Patrik Schoupal