Heřmánek pravý

heřmánekV pokusu na myších u metastazujícího melanomu ve studii Caltagirone, 2000 (link) vykazovaly vyšší účinnost proti nádorovým buňkám látky apigeninquercetin, než látka tamoxifen užívaná v chemoterapii. Heřmánkový čaj je bohatým zdrojem apigeninu. Dalšími zdroji jsou např. petržel, celer (plod a listy) a tymián. Quercetin (kvercetin link) se nachází nejvíce v kaparech a cibuli.

Apigeninu je v posledních letech ve výzkumu jeho protinádorového působení věnována velká pozornost (přehled např. Shukla, 2010 link a Srivastava, 2010 link) a často se v pokusech zmiňuje v souvislosti s rakovinou prsu.

Za pokus apigenin stojí i u rakoviny slinivky (link) a to v kombinaci s quercetinem a luteolinem. Jak luteolin, tak apigenin jsou v celeru, tymiánu, heřmánku aj.  Apigenin se také dobře doplňuje s naringeninem (grapefruity; link). Grapefruit navíc obsahuje i apigenin. Zkuste kombinovat dle následujícího přehledu:

Nejbohatší zdroje v potravě:

  • Apigeninu jsou petržel, celer, heřmánek, rozmarýn, oregáno, tymián, artyčoky a pepermint.
  • Quercetinu: kapary, šťovík, kakao, cibule, listy libečku, paprika.
  • Luteolinu: tymián, petržel, pepermint, chilli, rozmarýn, bazalka, celer, artyčoky, citrón a citrusové ovoce.
  • Naringeninu: grapefruit, limetka, pomeranč.

Apigenin v kombinaci s EGCG snižuje riziko opětovného výskytu rakoviny tlustého střeva (Hoensch, 2008; link). Pacienti užívali denně 20mg apigeninu a stejné množství EGCG.

Heřmánkový čaj v některých studiích pomáhá u nespavosti (Zick, 2011, link), s kontrolou glykémie u cukrovky a byl také úspěšně testován v klinické studii u úzkostné poruchy. Má zdá se také antidepresivní účinky (link). Přehled výzkumů apigeninu viz článek na examine.com (link).

Kde koupit

Heřmánek se dá pořídit u bylinkáře a konzumovat ve formě čaje. Nemá smysl kupovat základní směs v kapslích.
Apigenin samostatně jako extrahovaná složka z heřmánku se dá pořídit v zajímavém produktu od Life Extension (link) nebo od Swansonu (link). Swanson má 50mg v kapsli (90 kapslí). Life Extension má jen 60 kapslí po 25mg, ale apigenin je tam v kombinaci s řadou dalších zajímavých složek. Tyto produkty jsou extraktem účinné látky z byliny.
Levněji než jako balené čaje vyjde koupit kilo sušené byliny např. u Grešíka za 432 korun (link). Nebo (samozřejmě) si heřmánek sami nasbírat.

Přehled starších i nejnovějších studií apigeninu v medicíně viz GreenMedInfo.