Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Frankincense-TreePodle prvních studií na myších a krysách se kyseliny boswellové ukazují jako velmi účinný inhibitor angiogeneze, tj. jako látka, která zabraňuje růstu nádorů. Takové výsledky byly ve studiích dosaženy u rakoviny slinivky (Park, 2012, link), tlustého střeva, prostaty a mozkového gliomu (Winking, 2000, link). Kromě velmi nadějného působení proti rakovinám se kyseliny boswellové ukazují jako účinné i při artróze a astmatu (link). Kyseliny boswellové zdá se působí jako mohutné inhibitory NF-kB, což je komplex proteinů, které jsou považovány za zásadní pro nekontrolovatelný růst nádorových buněk. U rakovin dochází k určité mutaci NF-kB, která je udržuje v porouchaném režimu, neustále aktivní. Některé rakoviny dokonce i vylučují látky, které mají za cíl udržet NF-kB aktivní (link). Ty druhy rakovin, které mají vysokou aktivitu NF-kB vykazují i vysokou rezistenci vůči chemoterapii a radioterapii (terapie mají nižší účinnost). Zablokování aktivity NF-kB by mohlo být jedním z kroků jak rakoviny porazit.
Dalším důležitým mechanismem (Lakka, 2011, link), který účinné látky v kadidlovníku používají je potlačení HIF-1. Nádory rostou rychleji než ostatní buňky a to způsobuje, že brzo mají nedostatek kyslíku. Kolem nádorů se vytvoří tzv. hypoxická oblast, tj. oblast s malým okysličením. Hypoxie  nakonec nádorům slouží jako kamufláž (skrýš) před imunitní reakcí a často také před léky, které mají problém se do málo okysličené oblasti účinně prodrat. HIF-1 je protein, který se ve větší míře nachází právě v buňkách, které žijí v prostředí s málo kyslíkem a pomáhá jim v tomto prostředí přežít a růst. Umrtvení proteinu HIF-1 způsobuje oslabení hypoxie a umožňuje se k nádorovým buňkám lépe dostat jak lékům, tak jednotkám imunitní reakce.

Užívání spolu s Antabusem

Na bázi potlačení NF-kB funguje i experimentální lék proti rakovinám Antabus (link), což vede k myšlence účinky obou látek spojit. Antabus je lékem, který se používá u závislosti na alkoholu a  v současnosti ho může onkolog předepsat i v rámci léčby rakoviny.

Užívání spolu s kurkuminem

Jako inhibitor NF-kB funguje i kurkumin (Madonna, 2012, link). Vidím možný velký potenciál ve spojení těchto dvou látek v doplňkové léčbě (Toden, 2014, link). Spolu s kurkumou pak boswélie působí i protizánětlivě, což je další mohutná rovina jejich společného působení.

Dávkování a jak užívat

Kapsle s kyselinou boswellovou je vhodné užívat podobně jako kurkumin, tedy během jídla, které obsahuje tuky. Některé z kyselin boswellových tak budou mít až 5x vyšší hodnoty v krevní plasmě (link).
V klinické studii Kinmatkar, 2003 (link) u osteoartrózy užívali pacienti 333mg (std. na 45% boswellových kyselin) kapsli 3x denně. 1 gram denně tedy bude zcela bezpečnou dávkou. Užívání bude vhodné omezit zhruba na 8 až 12 týdnů a pak udělat přestávku, neboť pro dlouhodobé užívání ještě není dostatek dat.

Kde se dá koupit?

Z produktů na trhu vypadá zajímavě Now Foods, který obsahuje 90 kapslí po 600mg extraktu (65% organických kyselin včetně boswellových) link za 12,73 dolarů. Ale není jasné kolik přesně je tam boswellových kyselin, odhadem je to pod 20%.
Z tohoto pohledu je mnohem výhodnější Nature´s Way na vitacostu (link), neboť tam je sice jen 60 kapslí po 307mg, ale už je to standardizováno na 65% obsah kyselin boswellových jen za 7 dolarů. V porovnání je to zhruba 11 gramů účinné látky v NowFoods a 12 gramů v Nature´s Way (a NW je o 6 dolarů levnější). Vitacost má ale poštovné 10 dolarů, iHerb odhadem cca. 3.
Proto ještě další možností je iHerb a Source Naturals. 100 tablet, v každé 262 mg boswellových kyselin (tj.  26,2 gramů; 375mg v kapsli o obsahu min. 70% kyselin boswellových) za akční cenu 10,63. Toto je tedy nejvýhodnější produkt. 

Pak jsou patentované směsi, např. 5-Loxin, které mají specificky jen jednu z kyselin boswellových a to AKBA (std. na 30%) 125mg. Nejlevněji se dá pořídit zřejmě na Vitacostu a to za 12,5 dolaru 120 kapslí (link). Pro porovnání, na healthmonthly mají za 15 liber jen 60 kapslí.
Nejvýhodnější produkt je zdá se přímo od Vitacost a obsahuje přesně to co Nature´s Way (tj. 307mg std. na 65% obsah kyselin boswellových), ale místo 60 kapslí má 120 kapslí, dohromady zhruba 24 gramů účinné látky za 9 dolarů (link).

Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete kupovat přes internet ze zahraničí, tak v České republice je cenově nejvýhodnějším produktem nejspíše Arthroboswell (link), který obsahuje 180 tablet za zhruba 460 korun, každá má 350mg 65% extraktu. Prodejce mi potvrdil, že jde o obsah kyselin boswellových. Na druhém místě je Naturgreen kde za 599 korun dostaneme 120 kapslí s obsahem 350mg (link). Kapsle obsahuje zajímavou směs kadidlovníku (65% kyselin boswellových), kurkuminu (95%) a cordycepsu v poměru 70/20/10.
Kadidlovník se dá pořídit i jako základní směs (nikoliv extrakt) link.

Další informace:
Článek profesora Patočky link