Problém se vstřebáváním kurkuminu
Studie kurkuminu u rakovin
Kurkumin v onkologickém výzkumu
Kurkumin a rakovina prostaty
Mechanismy působení kurkuminu na nádorové buňky
Protizánětlivé působení kurkumy a kurkuminu
Kurkuma v kuchyni při vaření
Zajímavosti o kurkuminu
Důležité synergie (s čím užívat společně)
Maximální dávky
Typ aplikace
Kontraindikace
Doplňující informace
Zhodnocení
Přehled produktů s kurkuminem na trhu
Kurkumin je extrakt z kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), který pochází z jižní Asie a v současnosti se ho nejvíce pěstuje v Indii. Kurkuma je hlavní složka v kari, známé směsi koření, které dává typickou žlutou barvu. Používá se i v potravinářství (je zařazena pod kódem E100)
.
Pro užití jako doplňku v léčbě je potřeba rozlišit kurkumu a kurkumin. Kurkuma je usušená rostlina, která se používá jako koření v kuchyni a její užívání je vhodné jako prevence pro udržení si dobrého zdraví. Kurkumin je hlavní farmakologicky účinná látka v kurkumě a je vhodné tuto formu užívat při nemoci. Kurkuminu je v sušeném kurkumovém prášku asi 3,14% (link).
V léčbě se užívá čistý kurkuminový extrakt, protože potřebujeme užít alespoň 300mg kurkuminu denně (optimálně ale daleko více, až v gramech). 300mg kurkuminu je ale zhruba ekvivalent 9 gramů sušené kurkumy (dvě čajové lžičky) a takové množství běžně nejde zkonzumovat. To bychom si museli denně vařit jídla do kterých by se kurkuma jako koření hodila a ne každý je dobrý kuchař a ne každý si vaří každý den.
Rozpuštění v nápoji není vhodná volba. Kurkuma je velmi špatně rozpustná ve vodě a musel by se použít tuk (vhodný by byl např. sójový, kokosový nebo olivový olej), ale kdo do sebe bude s chutí ládovat kurkumu v sójovém oleji? Tento způsob je skvělý pokud chceme užívat kurkumu v malém množství jako prevenci na podporu zdraví (na lžíci kurkumu s olejem a trochou pepře).
Pro užívání kurkuminu platí to stejné co pro kurkumu a to že nejlepší čas pro užívání je vždy během jídla, kvůli dobré rozpustnosti v tucích. Platí tedy, že kurkuma v kuchyni je skvělá pro udržení dobrého zdraví, extrakt z kurkumy – kurkumin je zase vhodný pro léčbu nemocí, protože ho takto jsme schopni zkonzumovat mnohem více než bychom ho kdy byli schopni přijmout v běžné stravě.
Problém se vstřebáváním kurkuminu
Kurkumin podaný samostatně je tělem velmi špatně absorbován a tělo si z něho vezme a použije jen velmi malou část. Server examine.com uvádí, že dokonce až 4 gramová dávka může být neúčinná (4 gramy kurkuminu by odpovídaly 120 gramům sušené kurkumy).
Při výběru potravinového doplňku obsahujícího kurkumin je tedy potřeba velmi pečlivě vybírat. Výrobci o problému vědí, ale tiše předpokládají, že o něm nevědí zákazníci a tak nám vyrábějí a prodávají nefunkční přípravky, protože jejich výroba je takto levnější a mají odzkoušeno, že to lidé stejně koupí. Než tedy koupíte potravinový doplněk obsahující kurkumin, je třeba zjistit jakým způsobem výrobce problém špatné absorpce vyřešil, protože se vám může snadno stát, že byť budete užívat kurkumin po gramech, nebude to mít žádný účinek!
Výzkum jde několika směry. Pro zvýšení účinnosti a vstřebatelnosti se vyrábí kapsle s obsahem sójového lecitinu (Meriva), zkoumá se použití nanotechnologií (Theracurcumin) či rozpuštění ve vodě s užitím polyvinyl pyrrolidonu (na trhu pod názvem CurcuWIN). U této poslední metody se uvádí až 46ti násobně zvýšená absorpce v porovnání se standardní směsí kurkuminu. Je ale třeba poznamenat, že je to výsledek studie (link) financované výrobcem CurcuWINu a tak je třeba to brát s rezervou. Cena je kolem 30 dolarů za 60 kapslí po 250mg. V kapsli je ale jenom 20% kurkuminoidů.
Velmi účinnou možností, která je pro každého snadno dostupná, je společné podání kurkuminu a piperinu. Piperin je extrakt z černého pepře, který se dá pořídit samostatně jako potravinový doplněk.
Shoba a kol. 1998 (link) provedli pokus u lidí a zjistili, že u 2 gramů kurkuminu podaného samostatně se naměřily jen minimální hladiny v krevní plazmě. Když se kurkumin podal současně s 20 mg piperinu, hladiny v krevní plazmě byly naměřeny až o 2000% vyšší a také se v krvi udržely déle aktivní. Piperin v těle dokáže zablokovat trávící enzymy, které zpracovávají kurkumin. Více kurkuminu tak projde trávením a dostane se do krevního oběhu.
Kurkumin podaný s piperinem má až 20x vyšší účinnost
Další možností je doporučení zvýšit rozpustnost kurkuminu tím, že se napřed nechá rozpustit ve vroucí vodě po dobu 10 minut (Kurien, 2009). Tato metoda by se ale musela blíže prozkoumat a je otázkou, jestli je potřeba, protože ve většině produktů s kurkuminem se biodostupnost řeší přidáním piperinu a pokud bychom vysypali kapsli do vody a zkusili výše uvedený postup, není jisté co teplota udělá s piperinem. Metoda by přicházela v úvahu pouze s čistým kurkuminem, kde bychom piperin přidali až na závěr při konzumaci. Zatím ale metodu nedoporučuji, jiné výzkumy (Suresh) došly k závěru, že kurkumin se vlivem vystavení teplu degraduje. Klíčová bude doba vystavení. Suresh u vaření kurkumy po dobu 10 minut zjistil zhruba 40% ztrátu kurkuminu. Tedy spíše se zdá, že doba by měla být do 5 minut.
Téma biodostupnosti kurkuminu je zásadní. Látka sama může být u rakovin účinná, ale pokud se nedostane v dostatečném množství do krve, nemůže účinkovat. Objev kombinace piperinu a kurkuminu přinesl výrazný pokrok v dosažení optimálnějšího stavu, ale stále jsme daleko ideálu. A také: piperin řeší jen půlku problému: a tou je biodostupnost a metabolická degradace kurkuminu. Druhá půlka problému je špatná rozpustnost kurkuminu. Aktuálně tedy doporučuji užívat piperin zvlášt, před jídlem a po jídle užít kurkumin ve formě, která řeší jeho rozpustnost. Např. tím, že smíchá kurkumin s esenciálními oleji (BCM-95) nebo ho zabalí do fosfolipidového obalu (Meriva).
Kromě piperinu se na trhu objevily i další metody. Některé zkusím v budoucnu blíže prozkoumat, zatím přidám jejich seznam:
BCM-95 (indická firma Arjuna Natural Extracts). Patent, který využívá např. Life Extension v produktech Super Bio Curcumin a Advanced Bio-Curcumin, with Ginger & Turmerones. Uvádějí 6,3x vyšší biodostupnost než u produktu kurkumin+piperin (odkaz). Lepší biodostupnost se dosahuje přidáváním esenciálních olejů získaných přímo z kurkumy.
Theracurmin. Kurkumin v nano velikosti. Využívá např. Natural Factors, ale v kapsli je jen 30mg kurkuminu. V testech vykazuje výrazně vyšší biodostupnost než konkurence, ale při srovnatelné dávce, která je ale finančně absolutně nedosažitelná, proto myslím, že zde jde o špatnou volbu pro nákup.
Meriva. Využívá např. Doctor’s Best. Kurkumin je zabalen do fosfolipidového obalu. Ale pozor, má jen mezi 18-22% kurkuminoidů v kapsli. V 500mg kapsli je 90mg kurkuminu a 420mg fosfolipidů.
Longvida. Směs 20% kurkuminu a 80% fosfolipidů. Patent využívá např. Now Foods v produktu CurcuBrain.
Curcumin C3 Reduct. Využívá Swanson. Kurkumin je zde ve formě tetrahydrokurkuminoidů.
Bioperine (Sabinsa). Bioperine je patentovaná forma piperinu. Údajně by měla mít oproti piperinu lepší výsledky ve spojení s kurkuminem. Využívá ho např. Doctor’s Best. Nejspíše ale půjde o stejnou látku jako piperin, jen nakapslovanou a pojmenovanou trochu jinak, aby se mohla prodávat dráž.
Jeden pokus o porovnání a shrnutí produktů je např. v článku a další zde. Bude ale velmi těžké zjistit, jak se věci opravdu mají, protože každá firma tvrdí, že nejlepší je zrovna ta jejich metoda. Zůstává tak sázka na jistotu a tou je spojení s piperinem (resp. bioperine, což je to samé).
Ještě pozor na různé pochybné nabídky jako např. NatureWise. Na první pohled se zdá super výhodný, ale pak se člověk dozví, že obsah 1650mg je počítán ze dvou kapslí a že 1500mg (resp. 750mg pro jednu kapsli) je tvořeno směsí kurkumy a kurkuminu. Ale už se nikde nedozví, v jakém poměru je tato směs. Může klidně být 700mg kurkumy (super levná) a pouhých 50mg kurkuminu. Cena 30 dolarů by pak byla šílená. Dávejte si pozor pokaždé, když u produktů narazíte na „proprietary complex“ frázi.
Studie kurkuminu u rakovin
Navneet a kol. 2008 (link) zkoušeli kurkumin ve fázi 2 klinické studie u pacientů v pokročilém stádiu rakoviny slinivky. Pacienti brali 8 gramů denně. Z 21 pacientů se u dvou objevila klinická odpověď. U prvního se nemoc stabilizovala po dobu delší 18 měsíců, u druhého došlo po kratší dobu (1 měsíc) k ústupu nádoru až o 73%. Hladiny kurkuminu v krevní plazmě se u pacientů při stejných dávkách hodně lišily, což ukazuje na velké rozdíly ve schopnosti zpracovávat kurkumin.
Ve studii se podával kurkumin v čisté podobě v 1 gramových tobolkách (darovány firmou Sabinsa; Curcumin C3 Complex link), které ale neobsahovaly piperin nebo jiný “zesilovač”. Bohužel tak vstřebatelnost, byť se podávalo 8 gramů, byla malá. Je škoda, že když už se dělá klinická studie, byť v omezené formě (nešlo o randomizovanou studii, ani o dvojitě slepý design), že se nepoužije taková forma kurkuminu, která má co nejvyšší možnou účinnost a vstřebatelnost.
Autoři konstatují, že i dlouhodobě (až 18 měsíců) podávané vysoké dávky (8 gramů) byly dobře snášeny a že byť byly hladiny kurkuminu v krevní plazmě nízké (hlavně proto, že nepoužili piperin), měly biologicky měřitelnou aktivitu. Autoři vkládají naděje do příštího výzkumu ve kterém by chtěli použít lipozomální formu kurkuminu pro zvýšení účinku.
Ide a kol. 2010 (link) zjistili ve dvojitě slepé studii statisticky významné snížení PSA, což je antigen podle kterého se určuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Šlo o výzkum preventivního účinku užívání kurkuminu (podávalo se 100mg denně) spolu s 40mg sójového výtažku (izoflavony). Tato studie naznačuje, že kurkumin by mohl mít i preventivní účinek u rakovin. Stejného výsledku dosáhl při zastavení nárůstu PSA v klinické dvojitě slepé studii i Choi, 2018. Tentokráte ale již u pacientů s rakovinou prostaty.
He, 2011 ve dvojitě slepé studii u pacientů s kolorektálním karcinomem podávali 360mg 3x denně po dobu 10 až 30 dní a zjistili vyšší aktivitu p53 proteinu v nádorových buňkách (protein je produkován přirozeně lidským tělem a přezdívá se mu “zabiják rakoviny”) a rychlejší apoptózu (smrt) u nádorových buněk. Závěr studie je, že doplňující podávání kurkuminu přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu pacientů s rakovinou tlustého střeva.
Yue, 2016 ilustruje výrazný benefit spojení Avastinu a kurkuminu u nádoru tlustého střeva u myší. T400 je ethanolový extrakt kurkumy. C75 je kurkuminový extrakt (byl podáván v dávce 75mg na kilo váhy). Výsledky u C75 i T400 jsou navíc negativně poznamenány tím, že autoři nepoužili ke kurkuminu látky, které zvyšují jeho biodostupnost (např. piperin). Myslím si, že i tak dobré výsledky by mohly být ještě daleko lepší, neboť piperin zvyšuje biodostupnost zhruba 20x. V podrobných výsledcích se dá dohledat i výsledek Avastinu samostatně na růst nádoru, který ale paradoxně nebyl statisticky signifikantní oproti kontrolní skupině bez léčby, narozdíl od kombinace Avastinu a obou kurkuminových variant. FOLFOX je hlavním léčebným programem u kolorektálního karcinomu (oxaliplatina, 5-fu a leucovorin).
Killian, 2012 podrobně popsali mechanismus, kterým kurkumin potlačuje vznik metastáz u rakoviny prostaty a rakoviny plic. Šlo o výzkum na myších.
Sreekanth, 2014 popsali zvýšení účinnosti u chemoterapie paclitaxelem ve spojení s kurkuminem u rakoviny děložního čípku v pokuse na myších.
Kang, 2015 (link) zjistili zvýšení citlivosti u nádorových buněk rakoviny plic vůči chemoterapii carboplatinou.
Zkoušelo se už i intravenózní podávání kurkuminu (injekčně v infuzi do žíly) v klinické studii Storka, 2015, link Krátkodobé podávání v dávce do 120 mg/m2 se ukázalo jako bezpečné.
Ferreira, 2015 (link) prokázali zpomalení rakoviny prsu u pokusných zvířat, která dostávala kurkumin v potravě.
Bimonte, 2015 (link) podávali kurkumin myším s trojitě negativním typem nádoru prsu a u myší v kurkumin skupině došlo k zastavení růstu nádoru a tvorbě nových zásobovacích cév k němu.
Helderman, 2014 (link) provedli výzkum na myších, které dostávaly chemoterapii platinou a taxany (Paclitaxel a Oxaplatin) a jedna skupina užívala navíc kurkumin, EGCG, triglyceridy a brokolici. U myší v pokusné skupině se objevily méně intenzivní vedlejší nežádoucí následky chemoterapie (anémie a neuropatie). Tento výzkum ukazuje, že souběžné užívání některých doplňků může mít pozitivní vliv i na kvalitu života u pacientů, kteří podstupují chemoterapii.
Kurkumin a radioterapie. Hsu, 2015 (link) zjistili v pokus ve zkumavce, že u buněk rakoviny tlustého střeva kurkumin značně zvyšuje jejich citlivost vůči ozařování. Nádorové buňky rychleji a častěji umírají.
Výborné výsledky přinesla i studie Mingyue (2018) ve zkumavce a na myších. Nádory myší, které dostávaly 200mg/kg kurkuminy, byly menší než u těch, které dostávaly FOLFOX chemoterapii. Méně aktivní bylo i metastazování.
Kim, 2015 (link) sledovali na zobrazovacím přístroji mozek u myší s glioblastomem (nádor mozku), které neužívaly kurkumin a u těch, kterým byl podáván. Výsledek: u myší, které dostávaly kurkumin se nádor zmenšil, v kontrolní skupině rostl.
Stigliano, 2015 (link) provedli studii na myších, kterým byl podán chemoterapeutický lék docetaxel spolu s kurkuminem. Obě látky byly do těla vpraveny dohromady na speciálním „nanonosiči“. Na stejný účinek stačila 3x menší dávka docetaxelu pokud byl podán spolu s kurkuminem než když byl podán samostatně. U myší v pokusné skupině po 22 denní léčbě zcela zmizel glioblastom a po 90 dnech přežilo 100% myší v docetaxel+kurkumin skupině, kdežto v docetaxel skupině pouze 50%.
Osterman a Wall shrnují výsledky výzkumu kurkuminu u rakoviny slinivky v článku viz link.
Guenther, 2017 je klinická studie fáze II (randomizovaná, dvojitě slepá; 22 pacientů) u pacientů s nádorem konečníku, kteří absolvovali předoperační radioterapii spolu s užíváním capecitabinu. Jedna skupina pacientů procházela léčbou a dostávala placebo, druhá skupina užívala 4 gramy kurkuminu po dobu léčby a ještě 6 týdnů poté. Porovnávala se hodnota pCR (zhruba vyjadřuje zjistitelné množství nádorů po ukončení léčby, která předchází chirurgické operaci; kritérium samo je trochu nejasné viz článek). Mezi skupinami nebyl nalezen žádný významný statistický rozdíl. U pacientů existovaly obrovské rozdíly v hodnotách kurkuminu naměřeného v krevní plazmě. U některých se hodinu po podání hodnoty kurkuminu zvýšily, u jiných naopak snížily. Ke studii vyšlo jen shrnutí, ze kterého se nedá zjistit, jaká varianta kurkuminu byla podávána (odkaz). Vše ukazuje na to, že byl podáván jenom kurkumin, bez piperinu nebo jiné metody na zvýšení biodostupnosti. Jak již bylo uvedeno, tímto způsobem jsou i 4 gramové dávky téměř neúčinné.
Kurkumin
- při léčbě mitomycinem C snižuje toxické nežádoucí účinky (Liu, 2013)
- aplikace krému s obsahem kurkumy chrání před onemocněním kůže při radioterapii (Pallaty, 2014)
- první klinické studie potvrdily bezpečnost užívání kurkuminu spolu s docetaxelem (link) a gemcitabinem (link; link).
Další studie možno dohledat v Google Scholar přes link http://scholar.google.cz/ a dotaz “curcumin cancer”. Jde o velmi zkoumané téma a každý týden se objevují výsledky nových studií.
Probíhající klinické studie
Zmíním několik studií registrovaných u americké FDA, které jsou v procesu náboru pacientů (celkem je na svém začátku 27 klinických studií u různých nemocí viz http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01811381?term=curcumin&rank=1).
Probíhá přijímání účastníků pro výzkum prevence u Alzheimerovy nemoci, který je financován americkou vládní organizací pro záležitosti veteránů (Department of Veteran Affairs). Bude se zkoumat vliv pravidelného užívání kurkuminu spolu s cvičením jógy (link).
Studie fáze 1 nabírá pacienty s rakovinou tlustého střeva pro výzkum kurkuminu podávaného v nanogranulích (link).
Další klinická studie (NCT01490996 link) bude zkoumat podávání kurkuminu spolu s chemoterapií (FOLFOX) také u kolorektálního karcinomu. Design studie viz link. Prokázalo se, že kurkumin zvyšuje citlivost nádorových buněk na chemoterapii 5-fluorouracilem (link).
Působením kurkuminu na snížení rizika rakoviny prsou u obézních žen se bude zabývat výzkum univerzity v Ohiu (link).
Dvojitě slepá studie bude zkoušet použití kurkuminu pro zlepšení kognitivních funkcí u schizofrenie (link).
Univerzita v Texasu plánuje dvojitě slepou studii, která bude zkoumat u pacientů s rakovinou prostaty u kterých proběhlo její kompletní chirurgické odstranění, zda-li podávání kurkuminu nějak ovlivní průměrnou dobu přežití bez návratu nemoci (link).
Americký Národní institut pro rakovinu (NCI) bude zkoumat účinek kurkuminu u familiární adenomatózní polypózy (FAP), která často vede ke kolorektálnímu karcinomu (link).
Kurkumin v onkologickém výzkumu
Následující graf ukazuje sestupně u kterých rakovin (zařazeny pouze nejčetnější) je věnována ve výzkumu kurkuminu největší pozornost (nejvíce se výzkum zaměřuje na rakovinu prsu a leukémii, nejméně na sarkom).
Kurkumin a rakovina prostaty
Kurkumin redukuje hladiny PSA (Gupta, 2013). Obzvláště u pacientů s hodnotami přes 10. Ve studii byl kurkumin podáván spolu se sójovými izoflavony.
Další látky, které mohou mít pozitivní vliv na snížení hladiny PSA jsou uvedeny v článku od Life Extension. Jde zejména o kurkumu (kurkumin), EGCG (extrakt ze zeleného čaje), brokolici (a extrakty z brokolice) a extrakt z granátového jablka. Kromě těchto látek doporučuji prostudovat i článek o METABLOCu na těchto stránkách, kde se projevil výrazný vliv na PSA hladinu.
Mechanismy působení kurkuminu na nádorové buňky
Kurkumin působí na nádory velkým množstvím různých mechanismů. V šířce působení jde asi o jednu z vůbec nejmohutnějších látek s protinádorovým působením vůbec. Následující graf je z článku Briana Lawendy (link). Vlevo i vpravo jsou mechanismy, kterými působí kurkumin, vpravo jsou vyjmenovány některé chemoterapeutické látky, které působí pouze jedním ze směrů.
Protizánětlivé působení kurkumy a kurkuminu
Protizánětlivé působení může být u léčení mnoha nemocí zcela zásadní a je jedním z hlavních bodů léčebného účinku kurkuminu.
Nádorové bujení v těle spouští četné zánětlivé procesy. Lze si je představit jako malé ohýnky, které se v těle rozhoří. Lidská imunita se vždy snaží do míst požáru dostat a hasit. Jak nádor roste, je těchto požárů čím dál více a lidská imunita už nestíhá hasit a jednotky imunitní reakce začínají být unavené. Čím víc jsou unavené, tím méně jsou funkční. Jako všechno v přírodě se i imunita opotřebovává a unavuje. U pacientů v terminálním stádiu už pak imunitní reakce kolabuje úplně, z naprostého chronického vyčerpání. Užívání protizánětlivých prostředků jakým je např. kurkuma, je důležitým pomocným prostředkem, který zvenku pomáhá tělu v boji s rakovinou a jejími projevy.
Zánětlivé procesy ale nejsou zlé jen proto, že jejich řešením se vyčerpává imunita. Během zánětů dochází k poškození DNA, které je za normálních okolností rychle zvládnuto. Problém nastává pokud je zánět dlouhodobý a tělo nestíhá škody po zásahu imunity (hašení a požáru) opravovat. Tělo se dostává do zakleté spirály: rakovina vyvolává zánět, reakce na zánět vede k poškození DNA, čím častěji se tato situace opakuje, tím vzrůstá riziko, že tělo už nebude zvládat poškozenou DNA opravovat a při buněčném dělení bude více a více buněk již stvořeno s poškozenou DNA, což v důsledku posílí nádorové bujení a znesnadní reakci imunity (link; Kiraly, 2015, link).
Protizánětlivá terapie je tak důležitou součástí léčby, která pomáhá lidské imunitě tím, že redukuje škody, které nádorové bujení v těle páchá. Věřím tomu, že se v klinických studiích prokáže, že přidání těchto doplňků k chemoterapii by výrazně prodloužilo dobu přežití u pacientů a zvýšilo jejich šance na vyléčení.
Podrobné shrnutí protizánětlivého působení kurkuminu např. He, 2015, link.
Kurkuma v kuchyni při vaření
Kurkuma má tak bohaté zdravotní benefity, že je potřeba využít všechny cesty jak jí můžeme konzumovat co nejvíce. Kromě kapslí s kurkuminem a piperinem tak chci doporučit ještě i nákup kurkumy jako koření a jeho časté používání v kuchyni. Dá se použít na zapékané brambory, nasypat do rýže při vaření, dají se jí posypat i knedlíky třeba v segedínu. Osobně jsem si pořídil 1 kilo kurkumy za 170 korun na http://www.profikoreni.cz/Kurkuma-mleta-1-Kg-d1127.htm což je nejlepší cena v ČR. V eshopu se dá koupit i sypaná kyselina askorbová (vitamín C). Když během roku spotřebujeme při vaření kilo kurkumy, tak to převedeno na kurkumin je odhadem kolem 30 gramů kurkuminu. Platí ale, kvůli zvýšení absorpce, nutnost vázat kurkumu na tuky a na pepř. Kde to jde tedy přidat ke kurkumě do jídla i trochu černého pepře. Nebo také vypít před jídlem trochu grapefruitového džusu.
V kuchyni při vaření může zvýšit účinnost piperinu (pepře) i přidání chili (účinná látka kapsaicin). Pepř s chili mají zdá se synergické působení při blokování p-glykoproteinu a tělo tak bude schopno využít z kurkumy v jídle více účinných látek (Okura, 2010, link).
Emailem mi přišel jeden hezký recept: „Výborné jsou třeba Giana sardinky v oleji s chilli papričkou. Dát do mísy s nakrájenou velkou cibulí, lžící mleté kurkumy, chilli kořením nebo chilli papričkama, pepřem, česnekem atd. Na konec 1/4kg tvarohu a kdyby to bylo díky koření moc suché tak přidat olivový olej.“
Důležité je kurkumu skladovat v temnu (světlo má negativní vliv na obsah kurkuminu). Během vaření přidávejte kurkumu až těsně před koncem. Při vaření po dobu 10 minut klesá obsah kurkuminu o 27-53% (Suresh, 2007, link). Delší působení tepla kurkumin degraduje.
- poznámka ke spojení kurkumy/kurkuminu a chilli (kapsaicin). Kapsaicin je technicky inhibitorem CYP3A4, tedy napomáhá vstřebatelnosti kurkuminu, ale při déledobém užívání (týden a více) se enzym CYP3A4 přizpůsobí a naopak je vylučován ve vyšším množství. Dlouhodobě je tedy užívání kurkuminu spolu s kapsaicinem nevhodné.
Nejlépe pomůžeme tělu využít látky v kurkumě z jídla následujícími způsoby (dle účinnosti; metody je vhodno kombinovat):
- před jídlem vypijeme šťávu z grapefruitu / sníme grapefruit
- jídlo s kurkumou ochutíme černým pepřem
- před jídlem vypijeme šálek zeleného čaje
Zajímavosti o kurkuminu
-
kurkumin snadno prochází mozkovou bariérou a nějakou dobu zůstává v mozku aktivní
-
nejvíce kurkuminu obsahuje oddenek rostliny (tzv. podzemní stonek), mnohem méně ho je v kořenech (asi 10x méně)
-
u Alzheimerovy nemoci se uvádí synergické působení s DHA (složkou rybího oleje) studie Ma QL, 2009
-
kurkumin působí proti bolesti. Dvojitě slepá studie u pooperačních bolestí a únavy sice nezjistila významný rozdíl v hodnocení po třetím dnu, ale na konci prvního a druhého týdne už byl rozdíl v hodnocení mezi kontrolní a kurkuminovou skupinou statisticky velmi významný (p = 0,000). Podávalo se buď placebo nebo 500mg kurkuminu každých 6 hodin. Aggarwal, 2011
- pozitivní vliv kurkuminu na redukci bolesti potvrdila i nedávná metastudie Henrotin, 2015
Důležité synergie (s čím užívat společně)
- piperin zvyšuje až 20ti násobně využitelnost kurkuminu v těle; poměr 100mg kurkuminu na 1mg piperinu. Piperin je základní látkou, díky které se výrazně zvyšují účinky kurkuminu, protože se ho více dostane do krve.
-
resveratrol (současné vzetí zvyšuje účinek resveratrolu)
-
garcinol (extrakt z Garcinia indica; kokuma; tamarind); u nás se používá v kosmetice kokumové máslo. K dostání je u nás extrakt z Garcinia cambogia, která také obsahuje garcinol. Parasramka, 2012 zkoumali působení kurkuminu a garcinolu a udávají 2 až 10 násobné zvýšení účinku u protinádorového působení než pokud by se účinky sečetly. Shrnutí výzkumu garcinolu u rakoviny Gupta, 2012
-
spojení s EGCG extraktem ze zeleného čaje fungovalo ve studii Kfafif, 1999. K dosažení stejného výsledku na buňkách rakoviny ve zkumavce stačila až 3x menší dávka kurkuminu, pokud se testoval spolu s EGCG. Kombinace obou látek byly analyzována a doporučena také jako experimentální léčba b-chronické lymfatické leukémie (B-CLL) v Angelo, 2010. Ve studii Kondo, 2013 zjistili, že na stejný účinek je potřeba výrazně méně kurkuminu pokud je podán s EGCG.
Poměr EGCG ku kurkuminu je ve studii doporučen 10 k 1. EGCG se dá koupit i u nás za zhruba srovnatelnou cenu jako v zahraničí, např. produkt Pro Health od 434 korun za 100 kapslí (v kapsli je 390mg EGCG) EGCG extrakt je dosti drahý, bude rozumnější nahradit kapsle pitím zeleného čaje. V jednom hrnku (2,5 deci) zeleného čaje je zhruba kolem 280mg EGCG (link; s obrovskou variancí dle odrůdy). Pro toto použití je potřeba se vyhnout se tradičnímu zalévání čaje vodou o teplotě kolem 60 stupňů, neboť EGCG se do vody nejvíce uvolňuje při zalití vroucí vodou a s teplotou vody na zalití klesá i množství uvolněného EGCG. Doporučuji tedy hrnek zeleného čaje, zalít vroucí vodou a vypít buď po jídle obsahujícím kurkumu nebo čajem zapít kapsli s kurkuminem. -
zapití nebo předcházející konzumace grapefruitového džusu. Důležitá, doposud téměř neznámá, metoda! Grapefruit obsahuje komplex látek jako naringin, bergapten či bergamottin, které působí stejně jako piperin a to jako inhibitory p-glykoproteinu a enzymu CYP3A4. Bergapten by měl být vůbec jeden z nejsilnějších inhibitorů, s ještě větším účinkem než piperin. Pozor, grapefruit se nesmí užívat s některými léky! Pokud užíváte léky, je potřeba prostudovat příbalový leták. Enzym CYP3A4 je trávící enzym v žaludku, který když narazí na kurkumin, natráví ho a pošle směrem ven z těla. Pokud tento enzym zablokujeme (třeba látkami v grapefruitu), potlačíme jeho aktivitu, tak se přes proces trávení dostane mnohem více kurkuminu až do krve, která rozveze látku do celého těla. Zkrátka jako bychom svázali ruce enzymům, které kurkumin nechtějí pustit dál. Množství kurkuminu propuštěného do krve může stoupnout až závratně.
- kyselina boswellová (Toden, 2015, link a Zhi, 2011, link). Nachází se v pryskyřici stromu kadidlovníku (link). Dohromady s kurkuminem a zázvorem jsou skvělou kombinací při léčbě osteoartrózy (link).
- zázvor (Kurapati, 2012, link). Kombinace se zázvorem vykázala v pokuse ve zkumavce mnohem silnější společné působení než když se látky užily samostatně (a jejich účinek sečetl).
- quercetin. Ve studii ve zkumavce Zhang, 2015 vykázal kurkumin lepší výsledky dohromady s quercetinem u buněk rakovin trávící soustavy. Lepších výsledků dosáhl také kurkumin v lipozomálním obalu s přidaným quercetinum v pokusech ve zkumavce a na myších (Roy, 2016).
- vilcacora. teoreticky by mohlo fungovat i spojení s vilcacorou, protože ta je silným inhibitorem CYP3A4 (link)
- astragalus (kozinec blanitý).
- A nezapomínat, že kurkumin je rozpustný v tucích. Je tedy potřeba užívat kapsle během jídla nebo po jídle.
Maximální dávky
Aggarwal a kol. 2003 (odkaz) udávají, na podkladě lidských klinických studií, jako ještě netoxickou maximální dávku 10 gramů denně (zde je potřeba dát pozor, protože se jedná jen o bezpečnost užívání kurkuminu samostatně; na užívání spolu s piperinem nebo některou z dalších forem zvýšení účinnosti absorpce, u těchto „doplňků“ není dostatek klinických dat).
Jinde se uvádí krátkodobé bezpečné dávkování do 8 gramů. U dlouhodobého užívání (1 měsíc a déle) se hovoří o max. 4 gramech. Jako vedlejší účinek u dávky 6 gramů za den se může objevit nadýmání a nažloutlá stolice.
Z pohledu doplňkového použití u léčby se jeví jako zcela bezpečné doporučit užívání do 4 gramů kurkuminu spolu s poměrnou dávkou piperinu denně dlouhodobě. Experimentálně lze zkusit intenzivní užívání kolem 8 gramů kurkuminu po dobu jednoho týdne. Tyto vysoké dávky je ale nutno vždy konzultovat s lékařem – pokud je souběžně podávána chemoterapie (kurkumin ovlivňuje některé chemo léky!) či pokud užíváte nějaké léky, které by mohl kurkumin ovlivňovat (viz kapitola kontraindikace).
Typ aplikace
Chtěl bych ještě upozornit i na možnost aplikace kurkumy přímo na pokožku u rakoviny kůže. Základní informace viz video link. Studie na myších link. Teoretický podklad link. Optimální je zřejmě potírání výluhem kurkumy v alkoholu (ethanolový výluh). Nebo možná i kurkumovou pastou (kurkuma smíchaná s máslem, možná také s olejem). Zajímavou kombinací je také domácí mast vyrobená z kurkumy, rozmarýnu a zázvoru.
Kontraindikace
Při užívání všech doplňků stravy je potřeba pečlivě nastudovat všechny známé kontraindikace. Následující přehled pro kurkumin není úplný a některé položky mohou chybět. Kurkumin se nesmí užívat spolu s léky obsahujícími warfarin (resp. užívání je třeba konzultovat; interakce mezi látkami je hodnocena jako „moderate“, tj. mírná, tedy může, ale nemusí docházet k ovlivnění). Užívání může ovlivnit účinek léků k redukci žaludečních kyselin (jde o léky s účinnými látkami: cimetidine, famotidine, ranitidine, esomeprazole, omeprazole a lansoprazole). Může také zesílit účinek léků u cukrovky a zvýšit tak riziko hypoglykémie (link). Kurkumin by neměli užívat lidé se žlučníkovými kameny (link).
Pozor musejí dát i lidé se špatnou absorpcí železa a lidé s anémií, pokud se rozhodnou používat kurkumin dlouhodobě ve velkých dávkách. V tomto případě může kurkumin už tak nedostatečné množství ještě snížit. Je nutné železo doplňovat! (link).
Doplňující informace
- Kurkuma – terapeutické účinky a možné interakce. Článek v češtině
- Velký přehled výzkumů použití kurkuminu v medicíně v článku examine.com
-
Podnětné kritické zhodnocení kurkuminu v úvaze s názvem The dark side of curcumin (Odvrácená strana kurkuminu)
- přednáška profesora Aggarwala o kurkuminu na YouTube
- soubor článků o kurkuminu link
Verdikt
Kurkumin považuji za jednu z nejvíce nadějných látek v protinádorovém působení, i v oblasti prevence. Účinek proti nádorovým buňkám byl popsán jak v experimentech ve zkumavce, tak na zvířatech. Mnoho studií prokázalo, že kurkumin zvyšuje citlivost nádorových buněk vůči některým druhům chemoterapie (= zvyšuje její účinnost a snižuje odolnost nádorových buněk) a také zvyšuje citlivost vůči léčbě ozařováním. V prvních studiích fáze 1 byla potvrzena bezpečnost užívání kurkuminu.
Hlavní problém u kurkuminu je dosažení vyšších hladin účinných látek v krvi. Dostupnou metodou, která tento problém částečně řeší, je podávání spolu s piperinem a kombinace s látkami, které jsou uvedeny v části o synergiích, obzvláště účinnou možností jsou látky z grapefruitu. Tato spojení umožňují výrazně zvýšit účinnost a absorpci kurkuminu v těle a dosáhnout účinku, který ještě nedávno nebyl možný.
Užívání kurkuminu velmi doporučuji zařadit jako doplněk při léčbě rakovin, ať už jako doplněk chemoterapie (zde nutno nastudovat bezpečnost užití s konkrétním chemo lékem), radioterapie (velmi nadějné!) či samostatně. Vhodné je současně užívat i kurkumu jako koření a využít její protizánětlivé působení.
V jakých kombinacích užívat kurkumin nejlépe je podrobně rozebráno v kurkuminovém protokolu v článku Halifax studie.
Pokud plánujete nákup kurkuminu, připravil jsem pro vás velký přehled českého a zahraničního trhu, s podrobným rozborem jednotlivých doplňků stravy. Jak už to bývá, je mnoho obchodníků, kterým bude potřeba se vyhnout, protože zjevně myslí více na svůj finanční, než na náš zdravotní prospěch.
Přehled produktů s kurkuminem na trhu
Trh s potravinovými doplňky je dnes v ČR jedna velká džungle. Doplňky stravy neprochází žádným ověřovacím procesem. Jejich složení je “na čestné slovo”, žádná státní instituce neprovádí před uvedením na trh jejich laboratorní rozbor. Jediné co se určí je, zda-li jsou zdravotně nezávadné (tedy že jejich dlouhodobá konzumace není zdraví škodlivá). Nic víc se nezkoumá. Tedy ani účinnost. V praxi (zdroj informace je osoba dobře obeznámená s tím, jak to v tomto “průmyslu” chodí) to pak vypadá tak, že větší polovina produktů je výrobci vyráběna tak, že má žádnou nebo minimální účinnost. Výrobci si toho jsou vědomi, přesto takovéto produkty vyrábí. Prodávají nám neúčinná placeba. A dávno už neplatí, že by vysoká cena znamenala lepší kvalitu.
Tento přehled snad pomůže vyhnout se „šmejdům“.
1) Produkty s kurkuminem samostatně
Synergia Kurkumin komplex. Za 1 korunu získám 44,1 mg. 60 kapslí, v každé 300mg kurkuminu. Cena 408 korun.
Finclub Fortesatabs. Za 1 korunu získám pouhých 19,1 mg. Produkt obsahuje navíc 250 mg DL-fenylalaninu na tabletu. 60 tablet, 250mg v každé (13,2mg kurkuminových derivátů). Cena 785 korun. Jako obvykle, produkt MLM extrémně předražený. Ale u multilevel marketingových firem jako Finclub nic neobvyklého.
Curcumin 95 Jarrow. Vychází na 45 mg za 1 korunu (11). 60 tobolek, 380 mg kurkuminu v tobolce (navíc 105mg kurkuminových derivátů). Cena 506 korun. Produkt se dá koupit na iHerbu, kde není jako v české nabídce 60 kapslí, ale 120 a ještě za nižší cenu.
Produkty jsou ale bez piperinu. Pokud bychom je chtěli použít, je nezbytné kvůli účinnosti dokoupit piperin. Samostatně se dá pořídit nejvýhodněji v eshopu Pro-Zdraví-AZ (link). Nevýhodou je, že jde o sypaný extrakt, který není v kapslích. Piperin v kapslích se prodává pod značkou Bioperine, ale to je patentovaná forma, která je drahá. To už by bylo levnější si pořídit vlastní kapslovačku.
Čistý kurkumin se dá objednat i v zahraničí na purebulk.com (link). Cena při koupi 50 gramů vychází na cca. 78mg za 1 korunu, tedy výhodněji než české alternativy. Navíc jsou tam množstevní slevy. Nevýhodou je, že kurkumin je nekapslovaný, museli bychom si ho buď nakapslovat doma, nebo rozmíchat v tekutině (např. v lžičce oleje nebo v lecitinu) a samozřejmě dokoupit zvlášt piperin. Koupit základní nekapslovanou směs je optimální pro ty, co už doma mají kapslovací přístroj. Nevýhodou purebulku je vysoké poštovné (nejlevnější možnost pro ČR od 18 dolarů) a to, že je obchod v USA, kde při objednávce nad cca. 23 dolarů musíme počítat s celním řízením (21% DPH + poplatek za celní zastupování min. cca. 300-500).
V ČR má za výbornou cenu sypaný kurkumin i eshop Pro-Zdraví-AZ Jardy Zajíčka (link). 50 gramů směsí (nekapslované) je za 360 korun, tj. 139mg za 1 korunu. Obchod nabízí levně i sypaný piperin.
2) Produkty obsahující pouze nakapslovanou sušenou kurkumu
Tady je třeba dávat velký pozor, protože sušená kurkuma nerovná se kurkumin!; kurkumin už je extrakt ze sušené kurkumy a poměr je zhruba 30 ku 1. Tedy z 200 mg sušené kurkumy získám jen cca. 7 mg kurkuminu. Zcela nepochopitelně jsou tyto produkty cenově takřka srovnatelné s produkty obsahujícími již kurkuminový extrakt, byť náklady zde jsou desítky krát nižší! Férovost takových nabídek posuďte sami. Doporučuji se produktům a jejich výrobcům obloukem vyhnout. Pro účely doplňkové terapie u nádorů jsou nepoužitelné.
Kurkuma kapsle. Lada Nekulová. Cena je 180 korun za 60 kapslí s obsahem 400 mg. Paní Nekulová do kapslí dala pouze klasickou mletou kurkumu. Absurdnost je patrná z porovnání cen: sáček se 100 gramy mleté kurkumy se dá pořídit za 40 korun. Koupím tedy sáček za 40 korun a když mám doma kapslovač, vyrobím z něho 4,16 balení kurkumy po 60 kapslích / 400 mg, které pak prodám za 750 korun. Jediná přidaná hodnota je uzavření prášku do kapsle, k čemuž si přidám 1875% ziskovou marži?
Podle paní Nekulové to vzniklo na “popud lidí kolem nás, kteří chtěli denně užívat kurkumu v kapslích namísto klasického přidávání do jídla při vaření”. Ano, ale proč tak draho? Proč by mělo pouhé nakapslování do (vegetariánských) kapslí mít 20 násobnou ziskovou marži?
Kurkuma dlouhá mletá – sušený kořen podle Dr. H.R. Clark. Stejně jako u produktu paní Nekulové, tak i u nabídky firmy Z-technology (Pavel Eiselt; firma je u nás známa prodejem tzv. zapperů) jde pouze o nakapslovanou směs kurkumy. V 1 kapsli je jenom 300 mg sušeného kořene. Cena za 90 kapslí je 275 korun. Obsah kurkuminu na kapsli může být jen kolem 5mg (kořeny mají nejnižší obsah), což je množství, které bude mít v podstatě nulovou fyziologickou účinnost v těle. Podivně působí i odkaz na to, že produkt je podle doktorky Clarkové, neboť prostě jde jen o sušenou mletou kurkumu v kapsli, což je základní potravina, která nemá jak mít doktorkou Clark přidanou hodnotu. Jediné vysvětlení je “zneužití” jména již mrtvé propagátorky alternativní medicíny, které má dodat obyčejným kapslím kurkumy nějakou zdánlivě větší hodnotu. Zisková přirážka je ještě vyšší než u paní Nekulové. Zachvíli nám někdo začne prodávat cukr balený v kapslích. 1 kilo nás tak místo 25 korun vyjde třeba na 5 tisíc (400 mg v kapsli).
Turmerix (Nutra Vita). Tento produkt neuvádí obsah kurkuminu, ale pouze 650 mg sušené kurkumy v 1 kapsli (60 kapslí za 337 korun), což může být odhadem jen kolem 20 mg kurkuminu. Stránky dále informují, že produkt obsahuje piperin, ale není uvedeno v jakém množství a je použit termín “potencován”, který se používá v homeopatii. Prodejce mi na doplňující otázky odpověděl, ale současně odpověď doprovodil textem o “soukromém sdělení, které nesmí být šířeno”, tudíž nemohu informace použít. Mohu tedy jen konstatovat, že přípravek rozhodně nedoporučuji.
3) Produkty s obsahem kurkuminu i piperinu současně
ViNaturae eshop. Kurkuma 4:1 extrakt s piperinem (link). 50 kapslí za 430 korun. Obsah kapsle je 300mg 4:1 extraktu z kurkumy. Na výrobu jedné kapsle je tedy použito 1200mg kurkumy. Kurkuminu je 3% z množství, což vychází na obsah 36mg kurkuminu v kapsli. V porovnání s výše zmíněnými produkty tento produkt nemůže uspět. Za 1 korunu totiž dostaneme jen pouhých 4,2mg kurkuminu, což je jedna z nejhorších nabídek na trhu. Na tomto eshopu doporučuji nekupovat vůbec nic.
Maxivitalis Senzycol (odkaz). U tohoto produktu není uveden obsah kurkuminu. Jedna kapsle obsahuje 200 mg extraktu z kurkumy (extrakt je připraven ze 4 gramů rostlinné směsi). Odhadem tedy jde o cca. 125mg kurkuminu, což by vycházelo na 25 mg za 1 korunu. Senzycol má 220 kapslí za 1099 korun.
Kapsle dále obsahuje 500 µg piperinu (půl miligramu), 10 mg Serrapeptázy enzymu, 150 mg inulinu a 500 µg mědi. Shoba používal na 100 mg kurkuminu 1mg piperinu. Senzycol má tento poměr 0,4mg piperinu na 100 mg kurkuminu. Tady je otázkou zda-li není piperinu v kapsli málo. Výrobce uvádí, že ho je tam méně kvůli nepřetěžování střev, protože Senzycol je určen k dlouhodobému používání s primárně preventivní úlohou. Pro léčbu u rakovin nepoužitelné.
Neuritogen (odkaz). Vychází na 22,6 mg za 1 korunu. 1 tableta obsahuje 150 mg kurkuminu a 0,5 mg piperinu. Cena je 199 korun za 30 tablet. Poměr piperinu ke kurkuminu je o něco horší než u Senzycolu (0,33 mg na 100 mg). Neuritogen ale obsahuje lecitin (300mg na tabletu), který také napomáhá vstřebávání kurkuminu a používá ho např. komerčně využívaná technologie Meriva (16). Dále je obsažen 100mg extrakt z mangovníku indického, 50 mg resveratrolu (kurkumin zesiluje účinek resveratrolu) a menší množství vitamínu B2 a B6 (50% DDD). Složením se jedná o zajímavý produkt a byl by dobrou volbou, pokud by obsah kurkuminu byl ovšem o mnoho vyšší. Takto je produkt přehlédnutelný.
Curcumin Extra 2016 od Naturgreen. 120 kapslí / 599 korun. V kapsli Kurkumin extrakt 297,8 mg; demetoxykurkumin 44,6mg; Bisdemetoxy kurkumin 4,5mg ; Acerola extrakt 45mg; Quercetin 31,1mg; Rajče jedlé (Solanum lycopersicum) 22,5 mg; Piperin extrakt 4,5mg. 120 kapslí za 599 korun. Vegetariánská kapsle bez pojiv, éček a protispékavých látek.
Nejlepší produkt v ČR. Piperin i quercetin synergicky podporují účinek kurkuminu. Extrakt z rajčat se zas dobře doplňuje s vitamínem C z aceroly.
Zhodnocení produktů na českém trhu
Na základě rozboru přípravků vidím tři možnosti:
- V ČR je aktuálně nejlepší volbou Organic Curcumin Extra 2016 (link).
- Nakapslovat si obsah sami. Samostatně se dá kurkumin (nekapslovaný) pořídit nejlevněji (zvláště při velké objednávce) v zahraničí z eshopu purebulk.com (link). V ČR z eshopu Jardy Zajíčka, kde je kurkumin ještě levnější než na purebulk (link).
- Poohlédnout se po eshopech v cizině. Tato volba je časově náročná, ale odměnou je kvalitní produkt za dobrou cenu.
Udělat kompletní přehled zahraničních produktů by byla práce možná až na desítky hodin. Vybral jsem alespoň dva produkty, které vypadají jako dobrá volba.
Za dobrou cenu je Swanson Curcumin Complex, který se dá aktuálně objednat z UK stránky za polovinu ceny (akční cena 15 liber; 590 korun s poštovným), což je aktuálně nejlepší nabídka na trhu link. Se započtením poštovného dostaneme za investovanou 1 korunu zhruba 81mg kurkuminu. Ještě levněji je produkt na Amazonu, ale bohužel ho neposílají do ČR.
Za výbornou cenu je kurkumin s piperinem i na stránce vitacost.com (link). 120 kapslí po 580mg kurkuminu za 21 dolarů. Ve srovnání vychází Swanson na 94mg (81mg se započtením poštovného) za 1 korunu, Vitacost na 132mg za 1 korunu. Bohužel je tam ale 10 dolarů poštovné s DHL, kdežto Swanson na HealthMonthly má jen 2,4 libry, ale i se započtením vyššího poštovného vychází Vitacost na cca. 90mg za korunu. Podtrženo a sečteno, když koupíme Vitacost, získáme za stejné peníze o 5550mg kurkuminu více, tj. zhruba ekvivalent šesti Swanson kapslí navíc. Výpočet ale platí pro cenu 21 dolarů, ta se ale často mění, aktuálně (2.4.) je 28.
Zajímavým produktem je Life Extension, což je širokospektrální extrakt s obsahem turmeronů, který by se hodil jako doplnění ke klasickému kurkumin extraktu s piperinem.
Co se týče poměru cena/výkon je tedy nejlevnější pořídit některý z produktů v zahraničí za akční cenu.
Produkty z ciziny vycházejí cenově mnohem lépe než české alternativy Senzycol a Neuritogen (viz Swanson a Vitacost výše). Proto určitě doporučuji počkat si na akční ceny a nakoupit v cizině. Za stejnou cenu získáte až 2 a více krát tolik účinné látky.
Jediný kdo cenově může konkurovat zahraniční nabídce je v ČR Curcumin Organic Extra 2016 (obchod http://www.naturgreen.cz/), kde už výrobce začal přidávat i piperin a mívají různé akce jako 5+1 zdarma. U Naturgreen se mi podařilo domluvit slevu. Pokud uvedete v poznámce k objednávce „alternativnicesta.cz“, získáte slevu 10% (já z toho nemám nic).
Nekapslovaný kurkumin je za výbornou cenu v eshopu Pro-Zdraví-AZ, stejně jako piperin. Takto si můžete kapslovat doma sami, dávky dle potřeby.
Kéž vám bude tento obsáhlý přehled produktů na českém trhu a v zahraničí k užitku.
Autor: Patrik Schoupal
Publikováno: 9.10.2014
Datum poslední revize: 10.4.2018