Protokol metabolické blokády nádorových buněk

Pracovní verze

Tento článek prozatím nebude aktualizován. Pracuji nejprve na anglické verzi, kterou teprve později přeložím do češtiny.

O protokolu

Nejprve bych chtěl upozornit, že protokol, jak je znázorněn v tabulce výše, nebyl doposud nikým testován a jde o extrémně experimentální věc. S COC protokolem (střídání 4 léků) jsou už zkušenosti, ale s doplněním COC, které jsem navrhnul, nejsou zkušenosti žádné. 92 kapslí denně je extrémní dávkování a nelze dopředu odhadnout možné negativní interakce, jak mezi sebou vzájemně, tak zejména s ostatními léky, které užíváte. Také nelze vyloučit alergickou reakci na některou z látek.

Jádrem protokolu je COC, což je léčba pomocí 4 léků, které se používají pro jiné diagnózy a které vám může předepsat obvodní lékař. Jsou to metformin (používá se u cukrovky), atorvastatin (lék na snížení cholesterolu), mebendazole (u nás jako lék proti roupům Vermox) a doxycycline (antibiotikum).

Druhou vrstvou je Metabloc, který má na stránkách samostatný článek. Jde o experimentální léčbu, kterou vymyslel francouzský onkolog Laurent Schwartz. Jde o kombinaci kyseliny alpha lipoové a hydroxycitronové (extrakt z garcinia cambogia). Podle nejnovější studie Peres, 2019 ještě doporučuji přidat diclofenac, který je volně prodejný jako lék proti artritidě.

Třetí vrstvou jsou má vlastní doporučení různých doplňků stravy, které vycházejí z Halifax protokolů a mého vlastního výzkumu.

Doba užívání

Léky oranžově (tzv. COC protokol = metformin, atorvastatin, doxycycline a mebendazole) se užívají každý den a jde o ZÁKLAD. Jsou samostatným základem protokolu. Více informací o COC protokolu v článku. Ostatní látky vždy 3 dny po sobě a poté 4 dny pauza. Celková doba užívání 3 měsíce a dále dle výsledků (PET, CT, biochemie).

Pro koho je protokol vhodný?

Pro pacienty, kteří aktuálně neprocházejí onkologickou léčbou. Souběh s léčbou by se musel vyhodnotit individuálně. Také souběh s užívanými léky. Nicméně, v praxi je toto nemožné, protože se užívá příliš mnoho doplňků. Tedy celkový protokol nemohu během onkologické léčby doporučit, neboť vzájemná interakce léků, doplňků a chemoterapie představuje velké riziko. Je možné uvažovat o současném nasazení pouze COC části protokolu, s čímž již jsou zkušenosti.

Během protokolu je potřeba alespoň jednou za 2 měsíce si nechat u obvodního udělat krevní testy (zejména hodnoty jaterní, ledvinové, cholesterolu). Ze začátku protokolu by bylo vhodné si tyto testy nechat udělat před začátkem a po měsíci užívání, ať se mohou vyhodnotit změny. Je to důležité, neboť protokol obsahuje přes 30 látek a mělo by se k jeho užívání přistupovat zodpovědně. A je potřeba monitorovat jeho vliv na ledviny a játra.

Úprava protokolu na míru

Měla by být možná. Rakoviny se od sebe dosti liší. Tento protokol je sestaven pokud možno co nejuniverzálněji, ale jeho účinnost se zvýší pokud bude upraven na konkrétní rakovinu. V takovém případě si najdeme hlavní metabolické procesy, která rakovina využívá a zařadíme doplňky, které tyto procesy blokují (resp. v protokolu navýšíme dávky některých doplňků a na jejich úkor snížíme nebo vyřadíme jiné). Našel jsem např. dobrý článek o rakovině prostaty Giunchi, 2018 The Metabolic Landscape of Prostate Cancer. Existovaly by pak upravené verze tohoto protokolu pro např. gliobastom, nebo karcinom prsu (s rozdíly mezi jednotlivými typy karcinomu prsu).

Samozřejmě, budoucnost patří řešením na míru pacienta. A i metabolická blokáda by se měla přizpůsobit na míru konkrétní rakovině a jejím způsobům zásobování se energií. Ale myslím si, že taková možnost bude až někdy za 10-20 let a že takového sestavy léků a doplňků již bude navrhovat umělá inteligence, protože přesné nejefektivnější rozložení je mimo schopnosti člověka.

Jednotlivé látky v protokolu

RED zone – bio boosters

Bioperine

Bioperine – jde o piperin, látku, která se získává z černého pepře. Jeho užití blokuje v játrech enzymy, což způsobí, že se přes játra do krve dostane více účinných látek z ostatních přípravků. Jde o tzv. bio booster = látku, která podporuje bio vstřebatelnost jiných látek. V těle je ještě polovina látky i po 18 hodinách. Nejvíce v krvi po zhruba 6 hodinách od užití. Proto je doplněk nasazen jako první hned ráno, nalačno, aby mohl působit na všechny doplňky užité po něm. Abychom udrželi jaterní enzymy blokované, je nastavena ještě jedna dávka (10mg) kolem třetí hodiny odpoledne. Piperine ale působí protinádorově i sám o sobě.

Products:
Source Naturals 120 tablet (iHerb) 10mg in a capsule.
Swanson 60 capsules 10mg.

Quercetin

Druhý z bio boosterů. Ve výzkumech tato látka výrazně zvyšuje biodostupnost a protinádorovou účinnost např. u EGCG a kurkuminu. Upozornění, quercetin ovlivňuje absorpci léků, které jsou metabolizovány enzymy CYP3A4 a CYP2C19 a ovlivňuje účinnost chinolonových antibiotik. Nejlepší biodostupnost má forma quercetin dihydrate.
Doporučuji koupit v sypané formě (kvůli ceně) na Bulk Supplements. Jiná možnost: iHerb Now Foods 240 kapslí, 400mg quercetinu s malým množstvím bromelainu (může pomoci zvýšit absorpci).
Bližší informace ke quercetinu viz Mihaela Catalina web. Memorial Sloan Kettering článek.
Užití quercetinu je potřeba zvážit u rakovin závislých na estrogenu. A opatrnost je na místě u lidí s oslabenou funkcí ledvin.

Products:
I recommend to buy in a powder form (much cheaper): Bulk Supplements.
Capsules iHerb Now Foods 240 capsules, 400mg of quercetin with little amount of bromelain (may help increase absorption).
Swanson 240 capsules with 250mg of quercetin + bromelain.

YELLOW  zone – curcumin and synergistic ingredients

Kurkumin – podrobné info o kurkuminu viz článek na tomto webu. Důležité užívat s jídlem / po jídle.

Silymarin – zařazen kvůli synergii s kurkuminem (vzájemně se podporují v účinku). Extrakt z ostropestřce je navíc výborný pro zdraví jater. Jedná se také o nadějnou látku, která by mohla fungovat proti kmenovým nádorových buňkám.Silymarin – added because of strong synergy with curcumin (increasing effectiveness of each other). Silymarin extract is also great for liver health. Last, but not least, it is a very promising substance against cancer stem cells.
iHerbu Now Foods 200 kapslí, 300mg. Navíc s trochou kořene pampelišky a artyčokem, pro umocnění pozitivního vlivu na játra. Product has 300mg of extract in a capsule plus little bit of dandelion and artychoke powder, which can add to positive liver health effect.

AKBA (acetyl-11-keto-B-boswellic acid) – podrobný článek na tomto webu. Jde o látku synergickou s kurkuminem. Důležité je i její protizánětlivé působení. Důležité užívat s jídlem / po jídle.Detailed info in this article (only in Czech). AKBA has synergy with curcumin. It has important anti-inflammatory effect. Use with food or shortly after.
iHerb ApresFlex Life Extension, 100mg 60 kapslí.

Ginger Root extract / Extrakt ze zázvoru.
Další látka, která se výborně doplňuje s kurkuminem. Důležité protizánětlivé působení.
A supplement which goes very well with curcumin. Anti-inflammatory effect.

Products:
Swanson Ginger Root Extract 
60 capsules, 20% gingerols.

Berberine
Jedna z nejnadějnějších látek, která vykazuje synergii s kurkuminem, silymarinem a melatoninem. Více viz samostatný článek. Jde o látku, která se soustředí na narušení metabolických procesů v nádorových buňkách, zejména metabolismu glukózy. V tomto se doplňuje s metforminem (jednou ze 4 látek z COC protokolu; Wang, 2018).

Products:
Berberine in capsules is quite expensive. I would recommend buying powder in bulk and capsule on your own.
BulkSupplements powder.
Swanson 60 capsules 400mg.

Honokiol
Why Honokiol?
Honokiol helps to increase efficacy of curcumin (Srivastava, 2007).
Pan, 2016: “Honokiol targets mitochondria to halt cancer progression and metastasis.”
Rauf, 2018: “Honokiol: An anticancer lignan.”
PTEN activation (Liu, 2008)
STAT3 inhibition Kumar, 2013

Napomáhá účinnosti kurkuminu (Srivastava, 2007).

Products:
Swanson 30 capsules. 90% honokiol.

VIOLET zone – Laurent Schwartz´s METABLOC protocol

ALA Alpha Lipoic Acid / kyselina alfa lipoová (ALA)
Jde o jednu ze 2 hlavních složek protokolu METABLOC viz samostatný článek. Užívá se nalačno.

HCA Hydroxycitric Acid / kyselina hydroxy citrónová
Druhá základní složka METABLOCu. Užívá se nalačno.iHerb Now Foods 120 tablet 500mg HCA.

Diclofenac
Dosage is not clear. Preliminary, I would suggest to take one pill (25mg) every third day with the morning dose of ALA/HCA.

There is my summary article in Czech available. You can click the links in the article which lead to studies in English.

Products:
iHerb Health Origins 150 capsules 600mg.
iHerb Now Foods 120 capsules 500mg HCA.
Diclofenac is over the counter available in pharmacy.

GREEN zone – EGCG D. James Morré protocol

Why EGCG with Quercetin? Wang, 2012; Prawan, 2014; Srivastava, 2010; Wang, 2015.
Why EGCG with Piperine? Mereles, 2011
Why EGCG with Luteolin? Gray, 2014; Amin, 2010; Wu, 2014
Why EGCG with cayenne? Morré, 2003, Morré, 2014

EGCG – nutno užívat nalačno. Podrobnější informace v článku na webu. Důležitá synergie s quercetinem a luteolinem.

Products:
iHerb Life Extension 100 capsules. 326mg EGCG in a capsule.

Chilli Guajilo

 • jsou chilli papričky s nízkou pálivostí. Obsažené látky podporují účinnost EGCG. Užijte před kapslí EGCG. Koupit se dají např. zde. Kdo zvládne vyšší pálivost, může použít kapsle např. Now Foods, ale je nutno užívat nalačno, u někoho může pálivější chilli způsobovat bolest břicha.
 1. Holy Basil. Obsahuje kyselinu oleanovou a ursulovou.
  Holy Basic is a source of oleanic acid and ursolic acid.
  Info: Liu, 2014, Žiberna, 2017. iHerb Himalaya 60 kapslí.
 2. Pterostilbene. Forma resveratrolu s lepší vstřebatelností. Více viz resveratrol protokol.
  Pterostilbene is a derivative of resveratrol which is much better absorbed than resveratrol.
  Swanson 30 kapslí po 50mg.

BROWN zone – tocotrienols + sesamine

Tocotrienols

Tocotrienoly. Mají na webu samostatný článek. Mimo jiné mají synergii s atorvastatinem (Yang, 2012).

Why tocotrienols? Hiura, 2009; Husain, 2013; clinical study Springett, 2015; synergy with docetaxel;  atorvastatincelecoxiberlotinibgefitinib (Bachwal, 2010), bortezomibthalidomid and gemcitabin (Ye, 2015; Husain, 2013).
Synergy with EGCG, resveratrol (Wu, 2008); with curcumin (Steuber, 2016; Nesaretnam, 2012, patent); with ginger root extract Yusof, 2015.
More info in Rosenthal, 2014; Aggarwal, 2010 and Ahsan, 2014.

Products:
Swanson 60 capsules / 100mg. Product must have only tocotrienols (Shibata, 2010). Avoid products mixtures of tocopherols and tocotrienols.
Compare price with
Nutricology 125mg / 90 capsules (delta 90%, gamma 10%)
Nutricology 50mg / capsules (delta 90%, gamma 10%)

Tahini sezamová pasta

Z důvodu obsahu sesaminu, který zlepšuje absorpci tocotrienolů. Dá se koupit na mnoha místech.

 1. Apigenin. Má na webu samostatný článek.
  Swanson90 kapslí po 50mg.
 2. Luteolin.
  Swanson 30 kapslí po 100mg.
 3. Fisetin.
  Swanson 30 kapslí 100mg.
 4. Vitamín K2 MK-4 menatetrenone. Více viz samostatný článek.
  iHerb 90 kapslí.
 5. Vitamín D3. Článek na webu. Je třeba se dostat na hladinu alespoň 50 ng/mL (do 00 ng/mL).
  iHerb 10000 IU 360 kapslí. Objednávejte samostatně do 22 euro (aby balíček nešel přes celnici), jinak bude zabaveno na celnici. Alternativně nutno objednat ze zemí EU. Přes celnici projdou pouze dávky do cca. 2500 IU v kapsli.

ORANGE zone – COC protocol

 1. Metformin. Lék na předpis k léčbě cukrovky. Součást COC protokolu. Metformin 2 gramy/den (v případě 1000mg kapsle, užít ráno při snídani a druhou večer při jídle). Začít první dva týdny na 2x 500mg, až pak přejít na 2x 1000mg.
  Metformin: start with 2x 500mg a day (first pill with breakfast, second with dinner). After 2 weeks, increase to 2x 1000mg a day (one 1000mg in the morning, another one in the evening).
 2. Atorvastatin. Lék na předpis, který se užívá ke snížení zvýšených hodnot cholesterolu. 40mg/den (začít poloviční dávkou a po dvou týdnech přejít na plnou).
  Atorvastatin: 40 mg a day. Start with half of a dose and after 2 weeks continue with full dose.
 3. Doxycycline. Antibiotikum na předpis. Doxycycline 100mg/den. Tento lék se střídá s mebendazolem (Vermox). 1 měsíc doxy a další měsíc mebendazole. Doxycycline se užívá nalačno. Vhodné kombinovat s vitamínem C (De Francesco, 2017).
  Doxycycline 100 mg 1x/day. Combination with vitamin C (De Francesco, 2017). Doxycycline is switching with Mebendazole. 1 month first one, second month you switch to the other one.
 4. Mebendazole (lék na předpis Vermox). Tento lék se střídá s doxycyclinem. 1 měsíc doxy a další měsíc mebendazole. Užívá se vždy po jídle. Jedna dávka 100mg za den.
  Mebendazole 100 mg 1 x/day. Use always after meal.
 1. Ashwagandha. Má na webu samostatný článek.
  iHerb Now Foods 90 kapslí 450mg.
 2. Melatonin. Má na webu samostatný článek. Vykazuje synergii s vitamínem D, berberinem, ALA a pterostilbenem.
  iHerb Now Foods 100 tablet 10mg. Posílejte z iHerbu v balíčku samostatně. Neprošlo by přes celnici.
  Melatonin has synergy with vitamin D3, berberine, ALA and pterostilbene.
 3. Graviola. Připravujte si odvary Má na webu samostatný článek.
 4. Pyrcon (Pyrvinium; pyrvinii embonas). V protokolu proti nádorovým kmenovým buňkám. Lék Pyrvinium už se nevyrábí, alternativou, která se dá koupit v Německu, je lék Pyrcon (měl by být volně prodejný, ale z eshopů ho k nám neposílají, je potřeba si pro něho zajet osobně). Upozornění, Pyrcon barví stolici do červena, i několik dní po užití, tak se nevylekejte.
  For information on Pyrcon see the Foundation of Life web page article.

Teoretické působení látek v protokolu

Potlačení nádorových kmenových buňek 
– piperine (Rather, 2018)
– silymarin (Kumar, 2014; Raina, 2016)
– sulphoraphane (Li, 2013)
– doxycycline (Scatena, 2018)
– Pyrcon

Proti metastatický potenciál 
– melatonin (Reiter, 2017; Hill, 2015; Borin, 2015)

Chemosenzitivizující účinek a potlačení rezistance k léčbě
– piperine (Li, 2018)

HDAC inhibice
– kurkumin / curcumin
– sulphoraphane
– quercetin
– EGCG
– luteolin
– apigenin
– holy basil

Složky potravy, které vykazují anti-HDAC aktivituseznam potravin v Bassett, 2014. Jde např. o česnek (allicin), zelený čaj (EGCG), skořici a zázvor. Z koření bazalka (jako zdroj kyseliny ursolové, tedy i jablečné slupky). Ze zeleniny hlavně brukvovitá, obzvláště brokolice. Další informace: shrnutí výzkumů HDAC v práci Mottamal, 2015

https://www.researchgate.net/publication/5630869_Histone_Deacetylase_Inhibitors_A_New_Wave_of_Molecular_Targeted_Anticancer_Agents

VEGF inhibice (zpomaluje růst nových zásobovacích cév k nádorům)
– AKBA boswellia serrata
– tocotrienoly / gamma/delta tocotrienols
– apigenin
– mebendazole
– silymarin
– kurkumin / curcumin
– fisetin
– quercetin (Song, 2017)
– honokiol
– melatonin (Paroni, 2014; link; pokus na myších; už v malých dávkách melatonin snižoval růst nových zásobovacích cév k nádorům a tím zabrzdil jejich růst; a Zuccari, 2015; link)

Přednáška z TEDu o potravinách, které napomáhají inhibici angiogeneze).
Check TED “Can we eat to starve cancer?” about angiogenesis inhibitors.

VEGFR2 kináza inhibitory
– mebendazole (Bai, 2015)

http://mcr.aacrjournals.org/content/5/3/203

Inhibice telomerázy
Enzymu telomeráza je zodpovědný za nekonečné dělení nádorových buněk a jejich cestu k nesmrtelnosti. Každá buňka má něco jako svíčku života, které se říká telomera a ta se každým buněčným dělením zkrátí a když už je jí jen kousek, spustí se proces buněčné smrti. Nádorové buňky se ale naučily toto stárnutí oblafnout a pomocí enzymu telomeráza si telomery prodlužují.
– kurkumin / curcumin
– melatonin + berberin (Deng, 2016)
– EGCG

IGF-1R inhibitory
– apigenin
– kurkumin / curcumin
– EGCG
– pterostilbene
– quercetin

https://www.researchgate.net/figure/The-effects-of-IGF-1-and-IGF-1R-on-normal-and-cancerous-cells_fig2_309148630

COX-2 inhibitory (protizánětlivý účinek)
– quercetin (Xiao, 2011)
– EGCG
– kurkumin / curcumin
– vitamín D3 / vitamin D3

https://jeffreydachmd.com/2017/10/cox2-inhibitor-celecoxib-as-anticancer-drug/

5-LOX inhibitors
5-LOX inhibitory vytvářejí enzym 5-HETE, který pomáhá poškozeným buňkám déle přežít a současně stimuluje vylučování enzymu LTB4, který je silně pro-zánětlivý a potenciálně pomáhá nádorovým buňkám se šířit.
The 5-LOX pathway creates 5-HETE that helps damaged cells from dying and leukotriene B4 a powerful inflammatory agent that may help cancer cells to spread.

– AKBA
– curcumin
– ginger extract

CXCR4 inhibitory
– AKBA (Zhao, 2015)

STAT3 inhibice
– holy basil
– kurkumin / curcumin
– AKBA
– capsaicin
– pterostilbene

https://www.glactone.com/stat3/stat3-and-immuno-oncology/

PTEN aktivace
– honokiol (Liu, 2008)
– pterostilbene (Qian, 2018; Dhar, 2015)

http://jcs.biologists.org/content/120/3/379

PI3K inhibitory
– quercetin
– pterostilbene
– curcumin

Inhibice Akt
U mnoha rakovin je tato signální dráha využívána pro rychlejší postup v růstu a pro vyhýbání se smrti. Hyperaktivita napomáhá metastázám a také tvorbě nových zásobovacích cév. Kromě toho vyšší aktivita Akt umožňuje nádorové buňce více využívat glukózu. Škála pro-rakovinového působení signální dráhy Akt je tedy velmi široká. Shrnutí posledního stavu výzkumu Nitulescu, 2016.
– apigenin
– curcumin
– fisetin
– sulphoraphane
– EGCG
– pterostilbene

mTOR inhibitory
– EGCG
– curcumin
– pterostilbene
– apigenin (Tong, 2011)
– quercetin
– fisetin

Regulace Wnt signální dráhy 
– EGCG
– curcumin
– quercetin
– Pyrcon (Zhang, 2014)

β-catenin signalizace
– curcumin
– quercetin
– silymarin
– Pyrcon (pyrvinium)

Inhibice aktivity Sonic Hedgehog signální dráhy (Shh)
– mebendazole (Larsen, 2015)
– pterostilbene
– EGCG
– curcumin
– berberine (Wang, 2015)

Notch-1 inhibice
– ashwagandha
– curcumin

PARP inhibice
– quercetin
– fisetin

NF-κB inhibice
– graviola
– tocotrienols
– pterostilbene
– kurkumin
– sulphoraphane
– AKBA
– luteolin
– apigenin

MMP-1
– fisetin

MMP-2
– mebendazole
– doxycycline

MMP-9
– AKBA
– curcumin
– EGCG
– pterostilbene
– quercetin
– doxycycline

Aktivace tumor supresoru P53 článek
– pterostilben Schneider, 2010
– luteolin v kombinaci s EGCG Amin, 2010 / luteolin in combination with EGCG
– berberine Ortiz, 2014; Qi, 2014
– zázvo / ginger extract Warin, 2014
– ashwagandha

Inhibitor tyrozin kinázy (TKI)
– quercetin (Ferry, 1996)

Inhibice ERK2 (Otabe, 2016)
– luteolin
– quercetin
– fisetin

Inhibice aromatázy
– melatonin (Mendendéz, 2018)

HIF-1 inhibice
Nadměrná aktivita HIF-1 může také přispívat k nadměrné aktivaci transportérů glukózy.
HIF-1 may up regulate the glucose transporters (GLUTs) 
– AKBA (Lakka, 2011)
– apigenin
– graviola

https://www.cell.com/trends/cancer/fulltext/S2405-8033(16)30058-9

GLUT-1
– apigenin
– graviola
– melatonin (Granchi, 2016)
– curcumin
– atorvastatin

GLUT-4
– graviola
– luteolin
– apigenin
– fisetin
– quercetin

Narušení metabolismu glukózy u nádorových buněk
– berberine (Mao, 2018)
– melatonin  (Hevia, 2015)

PKM2 inhibitors

Inhibition of NADH-fumarate reductase system
– Pyrcon (pyrvinium)

Inhibice glykolýzy (Liu, 2016)
– METABLOC (ALA + HCA)
– EGCG
– pterostilbene
– quercetin
– curcumin (Melnick, 2015)

Narušení metabolismu glutaminu
– EGCG (glutamate dehydrogenase inhibitor GDH; substance that targets the conversion of glutamate to α‐KG)
– metformin (Fendt, 2013; Kim, 2018) works with synergy with glutaminolysis blockade

Other possible targets regarding glutaminolysis are glutamine‐mimetic compounds, glutaminase (GLS) inhibitors (Zhang, 2017).
Také možná důležitost F‐FGln PET skenů, kde se místo glukózy sleduje glutamin. Zejména v případech “čistého PETu” a remise, kde by bylo potřeba pro jistotu ověřit i glutamin.

Inhibition of ASCT2 (reduces growth and glutamine uptake by cancer cells; it is a major transporter for glutamine uptake; inhibition will reduce intracellular glutamine)
– resveratrol (pterostilbene) Liu, 2018
Other possible substance is retinoic acid (vitamin A) and cysteine (NAC; has also benefit in protection against kidney toxicity; is one of the substances on which Budwig protocol is based on).
Whiteman, 2017. Cancer cell growth halted with cold and flu drug

FAS inhibitors
EGCG
– luteolin
– quercetin (Sultan, 2017)
– fisetin

Inhibice ATP citrát lyázy
– HCA kyselina hydroxy citrónová / HCA Hydroxycitric acid

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0223523418307736

SREBP2 inhibitors
Zjistilo se, že pokud je nádorovým buňkám zablokována ACLY, začnou alternativně vylučovat enzym ACSS2, který jim pomáhá měnit acetát na acetyl-CoA. Hladiny enzymu ACSS2 jsou ovlivněny SREBP2 (Heidegger, 2018), který je omezován např.
– tokotrienoly (Krycer, 2012; Xia, 2015)
– apigeninem (Wong, 2015)
– luteolinem (Wong, 2015)

When ACLY is inhibited by HCA, tumor cells will express ACSS2 enzyme to convert acetate to acetyl-CoA (source). ACSS2 level is modulated by SREBP2 (Heidegger, 2018) which can be decresed by:
– tocotrienols (Krycer, 2012; Xia, 2015)
– apigenin (Wong, 2015)
– luteolin (Wong, 2015)
– metformin (Zhang, 2018)

More info:
Wong, 2017 Apigenin and luteolin display differential hypocholesterolemic mechanisms in mice fed a high-fat diet.
These results revealed that apigenin suppressed the biosynthesis of cholesterol, whereas luteolin promoted the elimination of cholesterol.
Wen, 2018 Downregulation of SREBP inhibits tumor growth and initiation by altering cellular metabolism in colon cancer

MCT1 inhibitors / inhibitors of lactic acid transport
blokuje nádorovým buňkám příjem acetátu a laktátu
blocking acetate and lactate take up to cancer cells
– luteolin
– quercetin
– silybin
– atorvastatin (inhibits the efflux transport of L-lactic acid; this inhibition may cause an accumulation of intracellular L-lactic acid; Leung, 2017); snaží se o blokaci transportu laktátu z nádorové buňky ven)

MCT4 inhibitors (blokuje vývoz laktátu z nádorové buňky ven; inhibition of lactate export from cancer cells)
– quercetin (Izumi, 2011)

Long, 2018 Downregulation of MCT4 for lactate exchange promotes the cytotoxicity of NK cells in breast carcinoma
Black, 2018 Selective inhibition of the lactate transporter MCT4 reduces growth of invasive bladder cancer
Benjamin, 2018  Dual Inhibition of the Lactate Transporters MCT1 and MCT4 Is Synthetic Lethal with Metformin due to NAD+ Depletion in Cancer Cells

Cholesterol synthesis pathway inhibitors
– atorvastatin (Kuzu, 2016)
– tocotrienols (inhibiting HMG-CoA reductase / Mevalonate pathway)

Některé z rakovin mohou jako jeden z alternativních zdrojů pro růst používat cholesterol např.
– některé z karcinomů prsu (link)
– pokročilý karcinom prostaty (Peck, 2014)

Some of the cancers may use cholesterol as an alternative fuel including:
– some of breast cancers (link)
– advanced prostate cancer (Peck, 2014): Tumors display distinct metabolic programs, and altered lipid metabolism is emerging as an important process in cancer. Yue et al. (2014) report that aberrant cholesteryl ester accumulation is found in advanced prostate cancers with PTEN loss and PI3K/AKT activation. Importantly, inhibition of cholesterol esterification impaired cancer aggressiveness.

Inhibit storage of cholesterol as lipid droplets (ACAT1 inhibitors)
– piperine
– honokiol

For detailed info see Mihaela Catalina Stanciu Foundation article from Daniel.

Myc inhibice / Myc inhibition
– zázvor extrakt / ginger root extract (Lee, 2010; Rahmy, 2012)

C-Myc regulace / C-Myc regulation
– vitamin D3 (Shen, 2000; Goltzman, 2013)

Inhibice pyruvátdehydrogenáz kinázy / PDK inhibitory
– kyselina alfa lipoová

Inhibice MIF
– sulphoraphane (Tilg, 2015)
– EGCG (Park, 2012)
– kurkumin

https://www.semanticscholar.org/paper/Targeting-MIF-in-Cancer%3A-Therapeutic-Strategies%2C-O’Reilly-Doroudian/5088ec9f4efc2df5e604884a423c12e7c0b5333c

Hsp70, Hsp90
– EGCG

ENOX-2 blokáda
ENOX je skupina proteinů, které se podílí na buněčném růstu a které se pohybují v krvi a tělních tekutinách. U rakovin je významný hlavně ENOX-2 jehož vysoké počty podporují nekontrolovatelný růst nádorových buněk.
– EGCG
– kapsaicin

Potlačení IL-8
– luteolin
– vitamín D3

CDK-6 inhibitor
– fisetin (Sung, 2007; Lu, 2005)

Širokospektrální protinádorové působení
– quercetin (Sharmila, 2014)
– silymarin (Raina, 2016)
– AKBA (Park, 2012)
– EGCG (Rady, 2018)

Další informace / Further information:
Counihan, 2018 Cancer Metabolism: Current Understanding and Therapies
Agbarya, 2014 Natural products as potential cancer therapy enhancers: A preclinical update
Giunchi, 2018 The Metabolic Landscape of Prostate Cancer

Work Notes

oxaliplatin + COC
oxaliplatina + mebendazole no known interaction
oxaliplatin + doxycycline no known interactions
oxaliplatin + metformin no known interactions
Important! Protects against neuropathy and pain (El-Fatatry 2018)

Oxaliplatin + atorvastatin
Moderate link
Using atorvastatin together with oxaliplatin may increase the risk of nerve damage, which is a potential side effect of both medications. You may need a dose adjustment or more frequent monitoring to safely use both medications. Let your doctor know if you develop weakness, numbnesspain, burning, or tingling in your hands, feet, or limbs.

Adenoid cystic carcinomas [ACC]
Koo, 2015. Main targets: PSPH, MCT4, SHMT1
Demiray, 2016. c-Kit (tyrosine kinase receptor)
(cancer.gov) A protein found on the surface of many different types of cells. It binds to a substance called stem cell factor (SCF), which causes certain types of blood cells to grow. C-kit may also be found in higher than normal amounts, or in a changed form, on some types of cancer cells, including gastrointestinal stromal tumors and melanoma. Measuring the amount of c-kit in tumor tissue may help diagnose cancer and plan treatment. C-kit is a type of receptor tyrosine kinase and a type of tumor marker. Also called CD117 and stem cell factor receptor.
HDM2 (mi-773) článek

Autor článku (written by): Patrik Schoupal
Poslední aktualizace (the latest update): 17/12/2019
Poprvé zveřejněno (first published): 1/2/2018