Synoviální sarkom

Pacient užívá: Dicynone (Etamsylatum) proti nadměrnému krvácení. Může být pokles tlaku. Lék Pamba (Acidum aminomethylbenzoicum; také proti krvácení). Lék Lyrica (CYP enzymy by neměly mít podstatný vliv link). Nolpaza (pantoprazol), inhibitor protonové pumpy. Substrát pro CYP2C19 and CYP3A4. Ale není zásadní. Half life 2 hodiny.

  • k Nolpaze vhodné doplňovat hořčík a možná B12

Olaratumab (Lartruvo) PDGF inhibitor

Klinická studie s Keytrudou (pembrolizumab).
Opdivo (ipilimumab) nefunguje Maki, 2013

Nielsen / Nielsen, 2017. V podrobné analýze a po screeningu více než 900 položek vyšla jako teoreticky nejzajímavější kombinace: HDAC s proteasome inhibitory. Dále uvádím co z přírodních dostupných látek lze použít pro blokací těchto procesů, a také dalších zmíněných v této studii.

 

HDAC inhibitory

Silnou inhibiční aktivitu na HDAC má sulphoraphane.

HDAC inhibitory (Rajendran, 2011) jsou kurkumin, sulphoraphane (nejlepší produkt je asi tento BroccoMax, který obsahuje sulphoraphane a enzym myrosináza, který je nezbytný pro jeho účinek), quercetin, EGCG, I3C, genistein a luteolin (Attoub, 2011). Luteolin nejlépe zřejmě z UK od Swansonu. Další možností je sodium butyrate, ale není to zcela běžné jako doplněk stravy, našel jsem na Amazonu. Nicméně, bude bezpečnější zůstat u prověřených látek. 

Složky potravy, které vykazují anti-HDAC aktivitu: seznam potravin v Bassett, 2014. Jde např. o česnek (allicin), zelený čaj (EGCG), skořici a zázvor. Z koření bazalka (jako zdroj kyseliny ursolové, tedy i jablečné slupky). Ze zeleniny hlavně brukvovitá, obzvláště brokolice. Další informace: shrnutí výzkumů HDAC v práci Mottamal, 2015

Vhodná strava by měla být zejména bohatá na zeleninu (obzvláště brukvovitou a celer jako zdroj luteolinu a apigeninu). A potraviny, které vykazují HDAC inhibiční aktivitu a anti-angiogenní aktivitu (viz např. seznamVEGF inhibice; přednáška z TEDu o potravinách, které napomáhají inhibici angiogeneze).
Vhodný je typ středomořské kuchyně, kde se hodně používají bazalka a oregáno. Více o přírodních inhibitorech angiogeneze v článku o Halifax studii. Je tam graf, který porovnává účinek na angiogenezi a ve kterém je i celecoxib a kupodivu je v síle účinku až ve spodní části tabulky.

Proteasome inhibitory

Yang, 2008 uvádí polyfenoly ze zeleného čaje (Dou, 2008; EGCG), lactacystin a triterpeny. Dále je inhibitorem také disulfiram (lék Antabus).

HSP90

Z přírodních látek dokážou blokovat Hsp90 např. EGCG, ashwaganda a kurkumin.

PI3K inhibice

Aktivace PTENu: resveratrol, honokiol (extrakt z magnólie)
Blokace PI3K-AKT: kurkumin, resveratrol a luteolin (nepřímo přes Nrf2 inhibici)

COX-2 inhibitory

Soni, 2011 možná role, ale nepotvrzeno

Beta-catenin inhibitory

Nielson, 2015

Inhibitorem beta catenin signalizace je např. kyselina karnosolová, která se nachází v rozmarýnu a v šalvěji. Dále extrakt z rostliny Stephania tetrandra a z rostliny Alpinia katsumadai (účinná látka kardamonin). Také kurkumin, quercetin a silymarin. Podrobně téma v Thakur, 2013.

VEGF inhibice. IGF-1 receptor inhibitory

Brennan, 2016

VEGF inhibice: boswellia serrata, tocotrienoly, apigenin, fisetin (také MMP9), mebendazole. Další VEGF inhibitory v tabulce:

Artemisia annua (Chinese wormwood) Contains 95% artemisinin, and other related terpenes and flavonoids
Viscum album (European mistletoe) Contains mistletoe lectin iii (ML3A)
Curcuma longa (turmeric) Contains 95% curcumin
Camellia sinensis (green tea) Contains 95 % phenols; 50% epigallocatechin
Vitis vinifera (grape seed extract) Contains 95% proanthocyanidins
Angelica sinensis (dong quai) Contains 4-hydroxyderricin
Taxus brevifolia (Pacific yew) Contains Taxol
Scutellaria baicalensis (Chinese skullcap) Contains 95% baicalin and flavonoids
Polygonum cuspidatum (Japanese knotweed) Contains 20% resveratrol
Silybum marianum (milk thistle) Contains 80% silymarin (silybin)
Magnolia seed cones Contains 90% honokiol

Inhibitory IGF-1R: lykopen, apigenin (heřmánkový čaj), kurkumin a EGCG či resveratrol.

Proti metastázování

Mirshahidi, 2017 inhibitory MMP2 a MMP9; EZH2; CXCR4; IGFBP7.

Vliv inhibitorů MMP2 a MMP9 na synoviální sarkom Roomi, 2013

Komentář:

  • postup nádoru je podporován proteiny Bcl-2 a MMP-9, které jsou oba regulovány NF-kB. Vhodné je tedy nasazení NF-kB inhibitorů (např. kurkumin; Kansra, 2010). Specificky MMP-9 může napomáhat potlačit  genistein, kurkumin, EGCG, resveratrol, extrakt z magnólie a nobiletin (Mannello, 2006)
  • EZH2 inhibitor. U nás zřejmě není k dispozici inhibitor EZH2 pro užití v onkologii, látky jsou zatím pouze v testování (Tazemetostat EPZ-6438 ve fázi I; další jsou ještě stále v preklinickém výzkumu Campbell, 2015). Tedy vlastně  ikdyž víme, že jde o důležitý cíl, tak zatím nemáme k dispozici prostředky jak ho ovlivnit. Výše jsem zmínil Danshen, ale dal bych přednost látkám, které již jsou doporučeny a kupodivu mohou mít účinek i v této oblasti: EGCG (Eckert, 2011) a kurkumin (Hua, 2010). Možnost omega-3 ve specifické var. polynenasycené (Dimri, 2010) by se musela hlouběji prozkoumat. Objevuje se zde i honokiol (extrakt z magnólie)
  • 5-Loxin (extrakt AKBA kyseliny boswellové, který má výraznější účinek než aspirin při inhibici COX-2 Wang, 2014). AKBA inhibuje i MMP-9 a VEGF.
  • MMP2/MMP9 inhibiční aktivitu má resveratrol protokol
  • CXCR4 inhibitory (přírodní alternativy jsou zmíněný v Zhao, 2015; jde např. o extrakt boswellových kyselin AKBA).

Další informace

Oleuropein (studie ve zkumavce na nádorových buňkách synoviálního sarkomu Castejon, 2017). Shrnutí u rakovin celkově v Boss, 2016. Nicméně, jde o proteasome aktivátor (Huang, 2009) !? Dále např. Lapčík, 2005. Tedy nejspíše nelze zařadit. Jen čistě teoreticky by mohl oleuropein působit různě u zdravé a nádorové buňky.

Silibinin, EGCG Harati, 2017 pokus ve zkumavce. Grafy vlivu na nádorové buňky synoviální sarkomu.

Vitamín D3. Díky regulační úloze u c-myc Shen, 2000; Goltzman, 2013

Role ALK, MET inhibice. Fleuren, 2017

 

Radioterapie

  • Song, 2017. Zjistili benefit u radioterapie. Šlo o 103 pacientů, kteří podstoupili chirurgický zákrok, někteří s radioterapií, jiní bez. Dávky záření medián 61.2 Gy (rozmezí od 45 do 66.6 Gy).
  • Spatola, 2016 diskutují případ 14letého pacienta, u kterého došlo k ústupu metastázy na plicích po ozařování. Bylo použito 54 Gy.
  • Radioterapie se u synoviálního karcinomu zvažuje, ale účinné jsou jen vysoké dávky, proto ne vždy obstojí v analýze risk vs benefit. Před nějakou dobou jsem ale navrhnul doplňkový protokol před a během ozařování, který by teoreticky měl výrazněji zvýšit citlivost nádorových buněk vůči ozařování a současně obsahuje látky, které chrání před vedlejšími účinky. Proto bych navrhoval tuto možnost zkusit a současně zvolit sílu ozařování na nejnižším konci. A doufat, že doplňkové látky, které užijeme, zvýší účinnost natolik, že dosáhneme benefitu velmi vysokých dávek, ale bez přítomnosti s tím spojených vedlejších účinků. Je to ale jen teoretický protokol, zatím vyzkoušený pouze jedním pacientem u radioterapie meduloblastomu (paliativní, nasazena v momentě, kdy už se nevědělo co dál; 3 metastázy na cerebellumu; šance byly odhadovány mezi 0-1%. Výsledek ozařování je kompletní remise (všechny 3 meta pryč). Pokud byste zvolili tuto možnost, připravil bych všechny podklady a objednali bychom doplňky. Jde zejména o kurkumin, quercetin a melatonin, ale mohu se pokusit vše ještě vylepšit.

Popis doplňků k radioterapii zde

Podrobné shrnutí možností standardní léčby je v George, 2017 (rozebírá možnosti v chemoterapii, biologické léčba, imunoterapii)