Cesty k posílení imunity proti rakovině

V článku o spontánní remisi jsem se pokusil odhalit jaké jsou příčiny “zázračných” uzdravení z rakovin a identifikoval jsem složky imunity, které zdá se hrají v celém procesu klíčovou roli.
V tomto článku se pokusím převést tyto teoretické poznatky do praxe a zjistit, které přírodní látky jsou schopny účinně stimulovat protinádorové imunitní reakce. Co z přírody nejúčinněji pomůže tělu bojovat s nádorovým bujením vlastními silami.

Tato kapitola bude v budoucnu doplňována a některé závěry se mohou změnit. Není jednoduché působení některých látek vyhodnotit. V podobném duchu jako já přistupuje k tématu imunity v léčbě rakovin např. Jeremy Kaslow v článku viz link nebo Jessye Norman viz link, kteří také zkoumají a rozebírají Th1 vs Th2 imunitní reakci, ale u některých látek docházíme k odlišnému závěru. Např. Kaslow doporučuje na podporu Th1 imunitního směru  omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, kdežto já jsem v analýze došel k právě opačnému závěru. Tedy následující doporučení nejsou neměnné pravdy, ale záznam procesu upřímného hledání v čase.

Obsah článku:
1) Přehled látek na posílení protinádorové imunity
2) Látky, které stimulují jiný typ imunitní reakce nebo s nejasným působením
3) Látky, kterým je potřeba se vyhnout

Vliv na posílení protinádorové imunity (odhad od nejvyššího účinku po nejnižší)

  1. Reishi (Ganoderma lucidum; Lingzhi; Lesklokorka lesklá)
  2. Shiitake (Lentinus edodes; Houževnatec jedlý)
  3. Withania somnifera (Vitánie snodárná; Aswagandha)
  4. Astragalus membranaceus (Kozinec blanitý)
  5. Česnek
  6. Korálovec ježatý (Yamabushitake; Hericium erinaceus)

  7. Dangšen (Codonopsis pilosula)
  8. Lékořice (Glycyrrhiza glabra)
  9. Selen
  10. Chlorella
  11. Vitamín B12 (spíše nedoporučuji)
  12. Zinek
  • smích, dobrý spánek a melatonin
  • meditace
  • hořká okurka (Momordica charantia)
  • bylinné směsi tradičního léčitelství z Indie a Koreje

Kromě látek uvedených v žebříčku jsou velmi důležitým zdrojem, který posiluje protinádorovou imunitu směrem k Th1 reakci a ke zvýšené produkci CD4+ lymfocytů všechny zdroje betaglukanů. Např. Baran, 2007 (link), Donina, 2012 (link).
Podrobněji jsou popsány na tomto webu v článku Podpůrný program léčby. Jde např. o hlívu ústřičnou, ovesné otruby a droždí.

Další zajímavou látkou je L Theanin, který zdá se také upravuje poměr Th1/Th2 směrem k Th1 (Li, 2016).

Reishi (Ganoderma lucidum; Lingzhi; lesklokorka lesklá)

Gao, 2003 (link) a Gao, 2005 (link) testoval reishi v klinických studiích u pacientů s rakovinami v pokročilém stádiu. Z výsledků se zdá, že na měřené imunitní hodnoty některých pacientů neměl doplněk žádný, nebo jen malý vliv, u jiných byl však vliv výrazný.
Výzkumy dále ukazují, že reishi zvyšuje produkci interleukinu 2, interferonu gamma a CD4+ lymfocytů (specificky Th1 např. Pi, 2013 link) a zřejmě také NK buněk (Chang, 2014, link). Působí tedy pozitivně na všechny mechanismy u kterých se domnívám, že stojí za spontánní remisí u rakovin. Podrobně je působení na imunitu popsáno v článku examine.com (link). Reishi je ve výzkumech věnována velká pozornost, souhrn některých výsledků viz článek na Memorial Sloan Kettering (link).
Objevují se také četné náznaky, že užívání reishi činí nádorové buňky citlivějšími vůči onkologické léčbě. Např. u lapatinibu (rakovina prsu; Cubano, 2014) link nebo erlotinibu (Suárez-Arroyo, 2014, link).
Aktualizované informace kde reishi koupit (nákupní rádce) jsou v článku.

Velmi podrobně se o složení a účincích reishi píše v 9. kapitole knihy Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, která je celá dostupná online viz link.

Shiitake (Houževnatec jedlý; Lentinus edodes)

shiitake lentinus edodesRen, 2014 (link) zjistil u shiitake nárůst CD4+ a CD8+ a zvýšené vylučování interleukinu 2. V pokuse na myších byly výrazně účinnější chemoterapie 5-fluorouracilem, pokud myši současně dostávaly shiitake spolu s čirůvkou větší (Matsutake; Tricholoma matsutake).
Okuno, 2011 (link) zkoušel chemoterapii u pacientů s rakovinami trávícího traktu doplněnou o podávání shiitake a došel k závěru, že shiitake může snížit počet nežádoucích vedlejších účinků chemoterapie. V shiitake skupině byly pacientům naměřeny také lepší hodnoty imunitních parametrů včetně hodnot CD4+ a CD8+ a NK buněk.
Adotey, 2011 (link) podávali komerční přípravek pacientům s HIV. U všech došlo k výraznému nárůstu CD4+ lymfocytů oproti kontrolní skupině. U jednoho z nich došlo ke zvýšení až o 4000% během dvou měsíců. Přípravek je směsí reishi, shiitake, Grifola frondosa, Trametes versicolor a Agaricus brasiliensis.

Shiitake lze u nás koupit nejlépe u MycoMedicy (link), která nabízí za 690 korun 90 kapslí po 500mg extraktu a uvádějí min. 30% obsah polysacharidů. Další možností je SuperionHerbs, který nabízí 90 kapslí po 500mg extraktu s garancí min. 40% polysacharidů za 930 korun (výrobce doložil COA).
Tyto nabídky překonávají i ty ze zahraničí, srovnat lze třeba se Swansonem, který má jen 6% polysacharidů (link). Další nabídky u nás jsou jen špatným vtipem a žebříčku těch nejhorších vévodí v poměru cena/množství látky firmy jako Terezia Company či Finclub.

Withania somnifera (aswagandha)

Bani, 2006 (link) zjistil u vodného extraktu z kořenů, že zvyšuje počty CD4 a CD8 buněk a specificky zvyšuje aktivitu CD4+ Th1 lymfocytů i hladiny IL-2. Tedy všech složek imunity, které by měly napomáhat u spontánní remise.

Přehled působení proti rakovinám a na složky imunity je podrobně popsán v článku examine.com (link). V Indii by měla běžet klinická studie fáze I s podáváním kurkuminu a aswagandhy u pacientů s pokročilým osteosarkomem (link). V klinické studii u pacientů s rakovinou prsu (Biswall, 2013, link) withánie snížila únavu a zlepšila kvalitu života. Popis mechanismů působení withánie u rakoviny a na zdraví celkově je v článku Kumar, 2015 (link).
Withánie také ovlivňuje hladiny melatoninu, což by mělo zkvalitnit a prohloubit spánek. Kvalita spánku má přímý blahodárný vliv na lidskou imunitu. Není náhodou, že český botanický název rostliny je withánie snodárná.
Aswagandha je řazena mezi adaptogeny, tj. látky, které zvyšují odolnost proti stresu. Používá se také proti úzkosti. Významně omezuje škodlivý vliv stresu na imunitu. Snižuje hladiny kortizolu (hormonu stresu). Redukce stresu je důležitou součástí léčby a může pomoci zpomalit postup nemoci (Moreno-Smith, 2011, link).
Vhodné kombinovat s: kurkuminem a silymarinem.

Withania somnifera se dá pořídit buď jako bylinná směs nebo jako extrakt v kapslích. Z produktů, které jsem viděl, vypadá dobře Now Foods (link), který má 90 kapslí a na každou připadá 11mg withanolidů (hlavní účinná látka link; podle jejího obsahu je možno produkty mezi sebou porovnávat).
V ČR se dá doporučit extrakt 10:1 z botanic.cz (link), kde je 20 gramů za 145 korun (dle prodejce by měl extrakt obsahovat mezi 1,5 a 2% withanolidů, ale přímo na výrobku to napsané není, jde tedy o informaci “na čestné slovo”). V nabídce je i bylinná drť (link). Základní směs prášek 100 gramů za 130 korun (link).

Astragalus membranaceus (Kozinec blanitý)

Wang, 1992 (link) zjistili, že spolu s kozincem měl Aldesleukin (umělá varianta interleukinu 2) 10ti násobně silnější účinek. Mohl by tento výsledek platit i pro přirozený interleukin 2? I další výzkumy našly u kozince pozitivní účinek na stimulaci lymfocytů, např. Cho, 2007 (link). Huang, 2011 (link) popsal ve výzkumu ve zkumavce mechanismus působení kozince na rakovinové buňky u leukémie.
Brush, 2006 (link) zjistil pozitivní vliv na produkci lymfocytů (CD4 a CD8) u dobrovolníků, kteří užívali echinaceu, kozinec a lékořici. Vliv byl nejvyšší při užívání kombinace všech tří bylin.
Přehled výzkumů a účinků kozince na stránce Memorial Sloan Kettering viz link. Článek na examine.com (link).

Kozinec se dá pořídit buď jako bylinný výluh v alkoholu např. u Naděje (link) nebo jako bylinná směs 100 gramů za 100 korun u Salvia Paradise (link).
Čajová směs se užívá dle Jardy Zajíčka tímto způsobem: “Kořen se užívá několik týdnů na konkrétní onemocnění. 3–6 gramů kořene denně se nechá 5 minut povařit ve 1/4 litru vody a poté se 15 minut luhuje, načež se scedí a odvar se dle potřeby dochutí např. medem a citronem, tento odvar se podává 3x denně.” (link).
V kapslích vypadá ok produkt Now Foods, extrakt s garantovaným obsahem min. 70% polysacharidů.
Podrobné informace o kozinci viz link.

Česnek

Ve studii u pacientů v pokročilém stádiu rakovin (Ishikawa, 2006, link) bylo zjištěno, že skupina, která užívala česnek, měla vyšší počet a vyšší aktivitu u NK buněk. Toto bylo potvrzeno i ve studii Nantz, 2012 (link). Jsou také náznaky, že česnek mění preferenci imunitní reakce směrem k Th1 typu (link). Vysoké dávky česneku zdá se zvyšují až 8x počet gamma delta T buněk. Jedná se o menšinový typ T buněk (méně než 10%). Podávání gamma delta T buněk se aktuálně testuje v klinických studiích jako možná léčba (link). Nicméně úloha v boji proti rakovině ještě není zcela vyjasněna (Rei, 2015, link a Yan, 2014, link). Shrnutí role česneku v imunitě je v článku examinu (link).

Korálovec ježatý (Yamabushitake; Hericium erinaceus)korálovec Hericium erinaceus

Liu, 2013 (link) a Wang, 2001 (link) zjistili u korálovce široké působení na zlepšení imunity. Objevují se i první studie na zvířatech u protinádorového působení např. Li, 2014 (link). Jde ale o zatím málo prozkoumanou houbu, byť se v čínské medicíně používá již více než 2000 let, převážně u nemocí spojených s trávením.

Dangšen (Codonopsis pilosula)

U pacientů s rakovinou Zhuang, 2009 (link), kteří užívali směs bylinek obsahující i dangšen, se ve dvojitě slepé studii zjistilo, že u nich ubylo mnohem méně bílých krvinek a neutrofilů než v kontrolní skupině (která bylinky neužívala). Tento výsledek naznačuje buď ochrannou funkci směsi, nebo to, že směs podporuje tvorbu nových bílých krvinek. Směs obsahovala dangšen, reishi a anděliku čínskou.
Wang, 2014 (link) zjistili v pokusu na krysách, že podávání dangšenu zvyšuje produkci CD4+ lymfocytů. V pokuse na myších Wang, 2014 (link) hovoří Wang i o spuštění posunu z Th2 na Th1 reakci.
Dangšen se dá u nás pořídit např. u SalviaParadise tinktura nebo bylinná směs zde nebo bylinná tinktura od Naděje (link).

Lékořice

Lékořice by měla stimulovat CD4+ a CD8+ leukocyty (Brush, 2006, link) a ovlivňovat imunitní odpověď směrem k Th1 reakci (Ukil, 2005, link; Ma, 2013, link; Lee, 2009, link).
U lékořice je potřeba dodržet přesně doporučené dávkování, neboť ve vyšších dávkách může být toxická. Dlouhodobé užívání vyšších dávek může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku a nedostatku draslíku. Neměla by se užívat během chemoterapie cisplatinou (link).

Selen

I nedostatek selenu má negativní vliv na imunitu. Lékařská wikiskripta vliv popisují takto: “Působí pozitivně na imunitní systém (při nedostatku selenu se snižuje stimulace lymfocytů, klesá aktivita NK-buněk, klesá tvorba interferonu).” (link). O tom, že selen posouvá imunitní reakci směrem k typu Th1 píše Hoffmann, 2010, link. Klinická studie u pacientů s virem HIV došla k závěru, že doplňování selenu má nepřímý pozitivní vliv na množství CD4+ lymfocytů (Hurwitz, 2007, link).
Selen je vhodný u rakoviny prsu a rakovin trávícího traktu (žaludek, kolorektální karcinom aj.). Naopak vyhnout by se mu měli pacienti s rakovinou prostaty.

Chlorella

Kwak, 2012 (link) dvojitě slepá studie u dobrovolníků podávala po dobu 8 týdnů 5 gramů chlorelly denně ve formě tablet. U skupiny, která užívala chlorellu, byl na konci experimentu zjištěn vyšší počet NK buněk a také jejich vyšší aktivita. NK buňky jsou jednou z hlavních složek imunity, která je schopna zabíjet nádorové buňky.
Na gramy vychází dobře nákup na “Pro Zdraví AZ” (link) kde je 250 gramů za 490 korun (ekvivalent 1250 tablet po 200mg). 500 gramů za 790.

Vitamín B12

Tang, 1997 (link) došel k závěrům, ze kterých se možná může vyvodit, že koncentraci CD4+ buněk může negativně ovlivňovat nedostatek vitamín B12. B12 je vitamín, který se často zmiňuje u vegetariánů a veganů, neboť je bohatě obsažen hlavně v živočišných produktech, ale v rostlinné stravě vůbec. Mezi zásobárny B12 patří především vejce, mléko, sýry, maso a zvířecí vnitřnosti (ledvinky, játra a srdce). Jako vegetarián můžete vitamín B12 získávat ze zakvašených potravin nebo tablet. Mořské řasy nejsou vhodným zdrojem B12, chlorella nemá žádný a některé jiné, např. nori mají jen analogy vitamínu B12, které nevykazují stejnou aktivitu jako B12 z živočišných produktů (link).
Optimální je zvolit B12 ve formě methylcobolaminu (link), která v těle zůstává déle a má vyšší biodostupnost a méně zatěžuje ledviny. Článek s přehledem produktů s vitamínem B12 viz link.
Někdy se objeví informace, že vitamín B12 zvyšuje riziko vzniku rakovin. Informace se objevily v souvislosti s rakovinou plic a prostaty (link; zde je ale více rizikový vitamín B9 viz Wien, 2012). Naopak nižší riziko se objevuje u rakoviny prsu. Přehled stavu výzkumu viz článek od Memorial Sloan Kettering.

Norská studie, která objevila riziko u rakoviny plic, ale zkoumala specifickou skupinu a to pacienty s ischemickou chorobou srdeční. U nich zjistila vyšší riziko vzniku rakoviny plic. Jiná studie u běžné zdravé populace (starší muži) ale žádné vyšší riziko u rakoviny plic při suplementaci nezjistila. U pacientů s ischemickou chorobou srdeční je ale na místě opatrnost při užívání vitamínu B12. Studie Tastekin 2015 také nezjistila u pacientů s rakovinou plic v porovnání s kontrolní skupinou, že by se lišily jejich hladiny B12. Pacienti s rakovinou ale měli výrazně vyšší hladinu homocysteinu.

Nicméně, objevila se i studie, která zjistila korelaci mezi vysokou hladinou vitamínu B12 a rizikem vzniku rakovin (Arendt, 2012). Závěry studie jsou diskutovány v článku. Na druhou stranu nízké hladiny vitamínu B12 jsou spojovány s vyšším rizikem neurologických onemocnění a onemocnění srdce.

Je obtížné z těchto informací vyvodit závěr. Doplňování vitamínu B12 se zdá vhodné u zdravých lidí. U lidí s onkologickou diagnózou ale už vhodné být nemusí. Kvůli teoretickému riziku u některých rakovin bude vhodné doporučit vitamín B12 ve vyšších dávkách nedoplňovat.
Jestli užívat b-vitamíny, to bude potřeba podrobně zkoumat u každé rakoviny zvlášť; prozatím nedoporučuji u rakovin plic a prostaty. Nejasná je také role u rakoviny prsu. Ierardi, 2013 došli k závěru, že vyšší hladiny homocysteinu korelují s lepší šancí na přežití bez návratu nemoci. Vyšší homocystein zde ale může znamenat, že pacientka dobře reaguje na anti-estrogenovou léčbu.

Z dalších vitamínů skupiny B se podrobně věnuje kyselině listové (B9) Kim, 2008 a nedoporučuje její suplementaci u rakovin, obzvláště u kolorektálního karcinomu.

Zinek

Stejně jako u vitamínu B12 jde hlavně o negativní vliv nedostatku minerálu na funkce imunitního systému. Nedostatek zinku má negativní vliv na produkci interleukinu 2 (link) a T lymfocytů.

Nezapomínejme, že na imunitu má silný pozitivní vliv i

  • smích (link)
  • spánek (link) a
  • doplňování melatoninu (Lissoni, 2013; link). Melatonin má protizánětlivé a antioxidační působení. V imunitě stimuluje Th1 reakce a vylučování interleukinu 2 a IL-12 u dendritických buněk.

Meditace jako cesta k posílení imunity

Studie Infante, 2014 (link) zjistila, že u skupiny lidí po absolvování transcendentní meditace byly naměřeny vyšší hladiny CD3+ CD4+ a CD8+ lymfocytů, B-lymfocytů a NK buněk než u kontrolní skupiny.
Creswell, 2009 (link) v klinické studii u pacientů s HIV zjistil, že u skupiny, která prošla 8 týdenním programem meditace ubyly CD4+ lymfocyty znatelně méně než u kontrolní skupiny.

Z dalších bylin by mohla mít pozitivní vliv na Th1 imunitu i hořká okurka (Momordica charantia). Krátké pojednání v češtině viz link. Podrobné informace na WikiGenes link a v článku Memorial Sloan Kettering link. Extrakt se dá pořídit v zahraničí, produkt bývá řazen pod název “bitter melon”. Např. od Swansonu (link) nebo na iHerbu od Himalaya (link).

Narazil jsem i na zajímavé bylinné směsi, které se zdají být účinnými stimulanty imunity. Jde o:

  • ajurvédskou směs 17 bylin Indukanta Ghritam (Kumar, 2014, link; Kumar, 2008, link a link). Dá se pořídit online např. zde link, ale nemám s tímto eshopem žádnou zkušenost.
  • směs 8 bylin z tradiční korejské medicíny s názvem So-Cheong-Ryong-Tang (SCRT) Ko, 2004, link a
  • v tradiční medicíně Indie směs “tří plodů” Triphala (Phetkate, 2012, link), která se dá pořídit i u nás viz link na Heuréku. Zřejmě za nejlepší cenu bude základní směs zde (link).

 

Látky, které stimulují jiný typ imunitní reakce nebo s nejasným působením

Následující rostliny stimulují imunitu, ale zřejmě jiného druhu než, jak se domnívám, je potřeba u onkologických pacientů (převážně půjde o lymfocyty CD4+ reagující směrem Th2). Proto tyto látky zatím jako doplněk léčby nedoporučuji, protože by zřejmě šly v působení proti látkám z předchozí kapitoly. Nicméně, u vilcacory a cordycepsu je to velmi nejasné. Vilcacoru lze zřejmě doporučit pro užívání během chemoterapií, kvůli schopnosti stimulovat opravu DNA poškození. Cordyceps zřejmě může být užitečný v raných stádiích rakovin.  

  • Echinacea
  • Ženšen pravý (Panax ginseng)
  • Vilcacora (Uncaria tomentosa; Uňa de Gato; kočičí dráp)
  • Cordyceps sinensis (Housenice čínská)
  • Fruktooligosacharidy (FOS)

Echinacea

Echinacea je výborná u zdravých lidí, kteří onemocní běžným nachlazením, chřipkou, zánětem horních cest dýchacích apod. V těchto případech pomáhá zkrátit dobu nemoci a také pomáhá lidem, kteří jsou tímto způsobem nemocní často (link). Nicméně u pacientů s rakovinou bych radil se užívání echinacei raději vyhnout. Jde o to, že zvyšuje vylučování interleukinu 10, který je spojován s imunitní reakcí lymfocyty CD4 typu Th2 a domnívám se, že protinádorová imunita je spojena s konkurenční reakcí typem Th1. Echinacea také potlačuje vylučování interleukinu 2 o kterém se domnívám, že je důležitý v protinádorové imunitní reakci (Sasagawa, 2006, link). Z těchto důvodů tento, jinak nadprůměrný posilovač imunity, nedoporučuji.

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Zdá se, že ženšen posiluje produkci CD4 lymfocytů, ale s preferencí směrem k Th2 typu (Lee, 2004, link). Celková úloha působení ženšenu na imunitu je komplexní a zamotaná a dosud neúplně prozkoumaná, tím pádem bych zahrnul ženšen spíše do skupiny posilovačů imunity, jejichž užívání bude lépe vynechat (Kang, 2012, link).

Vilcacora (Uncaria tomentosa; Uňa de Gato; kočičí dráp)

Mdo a kol., 2012 (link; celý text link) v klinické studii u pacientekneutrofily s rakovinou prsu zjistili, že u skupiny, která absolvovala chemoterapie a současně užívala 300mg Vilcacory denně, došlo k nižšímu úbytku bílých krvinek než v kontrolní skupině (s chemo, ale bez Vilcacory). Viz graf kde oranžová je úbytek u kontrolní skupiny, zelená je Vilcacora skupina. Ve Vilcacora skupině se zjistila také rychlejší oprava DNA u poškozených buněk.
Sheng, 2001 (link) zjistil u studie na dobrovolnících také menší DNA poškození a navíc i nárůst v počtu leukocytů.
Úloha vilcacory ve stimulaci imunity ale zůstává velmi nejasná.  Např. Dominques, 2011 (link) v pokusu na myších sice zjistil zvýšenou produkci lymfocytů, ale všímá si, že má tendenci se přiklánět k CD4+ Th2 profilu, což může být, jak se domnívám, u léčby rakovin na překážku.
V klinické studii Araújo, 2012 (link) u pacientů, kteří absolvovali chemoterapii, nezjistili vliv na zmenšení vedlejších nežádoucích účinků chemoterapie. Ani nezjistili statisticky významný rozdíl v počtu lymfocytů CD4+ a CD8+ mezi pacienty, kteří navíc užívali Vilcacoru a těmi, kteří absolvovali pouze chemoterapii.
I výsledky dalších studií jsou rozporuplné a nezdá se, že by účinky Vilcacory cílily specificky na ty složky imunity, které jsou v protinádorovém působení důležité. Prozatím tedy kvůli nejednoznačnosti v působení doporučuji vilcacoru vynechat. Nicméně, možná by mohla být vhodným doplněk během chemoterapie, protože zdá se chrání bílé krvinky a je schopna opravit DNA poškozených buněk.

Upozornění. Vilcacora je zřejmě silným inhibitorem enzymu CYP3A4 (link; link). Je nutno dát pozor na souběžné užívání léků, které jsou metabolizovány tímto enzymem např. lovastatin (Mevacor), ketoconazole (Nizoral), itraconazole (Sporanox), fexofenadine (Allegra), triazolam (Halcion) a mnoho dalších. Jde o stejné léky u kterých bude (může být) v příbalovém letáku upozornění na zákaz kombinace s citrusovými plody.
U chemoterapie je třeba pečlivě konzultovat a dát obzvláštní pozor na kombinaci inhibitorů CYP3A4 s některými z následujících léků: docetaxel (Taxotere), paclitaxel (Taxol), etoposide (VePesid, Etopophos, Toposar), irinotecan (Camptosar), ifosfamide (IFEX), imatinib (Glivec), vinorelbine (Navelbine), vinblastine (Velban) a vincristine (Oncovin), ale může se to týkat i některých dalších. Je potřeba to vždy zkontrolovat.

Nákup vilcacory. Na trhu je u nás spousta vykuků a mnoho prodejců prodává malá množství rostliny za absurdní cenu. Před nákupem prosím porovnejte váš vybraný produkt s referenčními produkty Now Foods, které představují solidní nabídku. Pokud chcete koupit základní směs – vilcacoru v prášku v kapslích, tak NowFoods nabízí 250 kapslí po 500mg (125 gramů celkem) za cca. 290 korun (link). U nás najdete neférové nabídky, kde je stejných 125 gramů i za 5x vyšší cenu. Pokud zvolíte extrakt, pak je důležité, aby prodejce uváděl extrakční poměr a případně obsah účinných látek (u vilcacory jsou to oxidolové alkaloidy). NowFoods má 60 kapslí po 334mg extraktu; extrakční poměr je 10:1 a je garantováno min. 1,5% obsah oxidolů; cena cca. 190 korun (link). Základní sušená směs (nekapslovaná) stojí zhruba 89 korun za 100 gramů (cena je nižší při vyšším odběru). Koupit se dá např. u OroVerde nebo Salvia Paradise. Přehled produktů u nás např. na Heuréce (link a link).
Na trhu je ještě speciální extrakt AC11 Purple Caps (link) 60 kapslí za cca. 1600 korun. Tento patentovaný extrakt při extrakci odstraňuje téměř všechny alkaloidy včetně pentacyklických (POA) a tetracyklických oxindolových alkaloidů (TOA) a ponechává pouze carboxy alkyl estery (CAE) std. na min. 8% obsah. Nicméně, studie Mdo, 2012 zmíněna v úvodu (viz graf) použila širokospektrální extrakt ze kterého odstranila TOA; a ponechala POA v koncentraci 2,57%. Tedy můžeme předpokládat, že za účinek zjištěný ve studii jsou zodpovědné právě POA. Kolem podílu přínosů mezi POA a TOA vznikla kontroverze viz link poté, co vyšla studie, která tvrdí, že TOA negují pozitivní vliv POA na imunitu.
Druhá zmíněná studie Sheng, 2001 již používala AC11 extrakt, tedy výsledek musí být způsoben CAE (nikoliv POA či TOA, neboť oxindolových alkaloidů je v AC11 pod 0,5%).
Aktuálně nedokážu posoudit zda je mezi extrakty lepší za a) ten, který obsahuje alkaloidy obou skupin tj. POA + TOA nebo za b) extrakty, které obsahují pouze POA a tetracyklické alkaloidy jsou z něj odstraněny či za c) může být nejvíce přínosné odstranění všech alkaloidů a ponechání pouze CAE, což je případ AC11.

Cordyceps sinensis

Cordyceps nechám prozatím v kategorii “nejasné”. Některé studie došly k výsledku, že posiluje Th1 reakce a zvyšuje produkci interleukinu 2 a počty CD4+ a CD8+ lymfocytů např. link, Gao, 2000 (link), Bao, 2000 (link), ale jiné studie zase došly k imunitu potlačujícímu efektu např. Xiong, 2013 (link) a Li, 2009 (link), který hovoří o Yin a Yang působení cordycepsu, který podle něj stimuluje tvorbu Th1 typu buněk v nezánětlivém prostředí, ale v prostředí ve kterém probíhají záněty naopak potlačuje Th1 imunitní reakce. V tomto smyslu by se jednalo o výborný prostředek pro zdravotní prevenci – předcházení nemocem, ale nejsem si jist úlohou u rakovin, neboť tam již v těle probíhají četné zánětlivé procesy. Na druhou stranu u cordycepsu jsou zajímavé výsledky v jeho protinádorové aktivitě ve studiích ve zkumavce a na zvířatech a tak i přes nejasnou roli v imunitě zřejmě převládnou důvody pro jeho zahrnutí do užívání, primárně ale kvůli jeho protinádorovému působení.

Fruktooligosacharidy (FOS)

U zdravých lidí jsou FOS prospěšné (link), stimulují růst prospěšných bakterií (zvláště Bifidobakterií) ve střevech a zlepšují absorpci vápníku. Z hlediska imunitní reakce ale podporují typ odpovědi CD4+ Th2 (link) a zvyšují produkci interleukinů 10, 5 a 6 (link a link). Role těchto interleukinů u rakovin je spíše záporná, např. u IL-6 (link a link). IL-5 je přímo spojen s reakcí Th2 a IL-10 také snižuje produkci CD4+ Th1 lymfocytů. Nic v této oblasti není jednoznačné (např. link), ale pokud má být naším záměrem stimulovat imunitní odpověď Th1, je potřeba se vyhnout potravinám a hlavně doplňkům stravy (z důvodu, že obsahují větší množství látky v koncentrované podobě), které stimulují opačnou odpověď.

Látky, kterým je potřeba se vyhnout

  • rybí olej
  • alkohol

Rybí olej (DHA a EPA)

Úloha omega-3 mastných kyselin v lidské imunitě je velmi nejednoznačná (link). Dají se nalézt články a studie o tom, že stimulují imunitu, i ty, které hovoří o tom, že imunitu potlačují, hlavně pokud jde o produkci CD4+ lymfocytů. Převládá názor, že obě složky v rybím oleji: DHA i EPA jsou imunosupresivní, tedy potlačují imunitu. EPA dobře fungovala se steroidy u autoimunitní nemoci ve studii Hirahashi, 2014 (link) a DHA zase snížila počet lymfocytů v Thies, 2001 (link) v pokusu na dobrovolnících. Rybí olej bych tedy u nemocných s rakovinou nedoporučoval.
Jeho místo je zdá se u autoimunitních nemocí. Částečně pomáhá při redukci cholesterolu a na snížení krevního tlaku u osob trpících vysokým tlakem. Dále u tlumení projevů ADHD u dětí.

Alkohol

Alkohol potlačuje imunitní odpověď typu Th1, na odpověď Th2 má jen zanedbatelný vliv (Latif, 2002, link; Waltenbaugh, 1998, link; Svistunov, 2012, link; Liu, 2011, link a další). Z alkoholu se také v těle vytváří acetát, což je jeden ze zdrojů energie pro rakovinové buňky (viz článek Čím se živí rakoviny).

Autor: Patrik Schoupal
Publikováno: 5.3. 2015
Poslední aktualizace: 10.12. 2016