Homocystein

Doktor Erben – léčba rakovin po česku

V tomto článku se budu krátce věnovat tomu čím léčí rakoviny v Česku internetová superstar MUDr. Karel Erben. Erben je znám jako propagátor snižování hladiny homocysteinu pomocí komplexu vitamínů B a jako propagátor léčení rakovin pomocí amygdalinu (Laetrilu; vitamínu B17). Analýza Laetrilu už je na webu zpracována zde. Erben patří ke hlasitým kritikům farmaceutického průmyslu a kritizuje zejména to, že ze všeho dělají byznys. Zdá se ale, že se u farmaceutického průmyslu mohutně inspiroval a platí pro něj ono “káže vodu, pije víno” či “potrefená husa se vždycky ozve”.

Erben jako apoštol MLM

Doktor Erben pacientům rázně doporučuje produkty firmy LR Health & Beauty System. Jde o firmu, která používá při prodeji systém multi level marketingu. Ve zkratce jde o prodej přes jednotlivé dealery, kteří se snaží naverbovat nové dealery, z jejichž prodejů pak mají procenta. Když jste v pyramidě dostatečně vysoko a pod sebou máte dost snaživých prodejců, tak si zajistíte trvalé pasivní příjmy. Produkty MLM firem bývají drahé, až extrémně drahé. Kvalita bývá často jen velmi průměrná. Příkladem MLM firem jsou např. Finclub, OKG, Siberian Health, Nu Skin, Green Ways aj.

Velmi aktivní jsou dealeři MLM na Facebooku, kde používají i různé neetické techniky prodeje, kdy si např. z jednoho profilu položí dotaz se zdravotním problémem, z druhého profilu si na něj odpoví a doporučí svůj produkt a ze třetího profilu sepíší pozitivní zkušenost s tímto produktem.

Jde o systém prodeje, který je účinný, protože dealeři si vydělají tím víc, čím víc prodají a hlavně čím víc lidí přesvědčí, aby prodávali také, neboť pak z jejich prodejů mají podíl. Otázkou je nakolik tento prodejní systém je schopen dealery zkorumpovat v tom smyslu, že udělají všechno proto, aby prodali, bez ohledu na potřeby zákazníka a jeho peněženku.

Erben ve svém protirakoviném protokolu doporučuje následující výrobky LR: Aloe Vera Life Essence, Colostrum Direkt, Colostrum Compact, Reishi a Probiotic 12.

Bohužel pro pacienta se jedná o výrobky extrémně drahé a v porovnání s nejlepšími konkurenčními produkty i velmi podprůměrné. Např. Reishi (link) má pouhých 30 kapslí za 1008 korun! V 1 kapsli je pouze 240mg nespecifikovaného extraktu a 100mg obyčejného houbového prášku. V porovnání s jinými produkty je cena i složení absurdní viz článek o Reishi.
Erben uvádí, že “cena úvodního nákupu této sestavy je dnes kolem 20.000,- Kč.” A to je cena pouze za doplňkové produkty.
Kromě toho Erben, podle mého názoru zcela neeticky, tvrdí, že tyto produkty jsou jako doplněk léčby nezbytné: “Toto léčení je nutnou podporou u léčebných postupů…” Dokonce tvrdí, že jsou nezbytné u i léčby chemoterapií a radioterapií.
Toto je jednoduše lež. Žádné kravské kolostrum nebo aloe vera nejsou nutností k léčbě ani omylem, ani v MLM snovém blouznění pana Erbena.
Erben také slibuje 40% slevu u LR, což je podmíněno tím, že vám smlouvu zprostředkuje: “Smlouvu na získání slevy mohu zprostředkovat.” To v praxi nejspíše znamená, že si zajistí z vašeho nákupu i nákupů budoucích, provizi.

Další laskominy v Erben protokolu

Dalším produktem, který vám bude pan doktor tlačit je Anona-Graviola 400mg x 100 kapslí od Wavasana. Obyčejné sušené nakapslované listy za 290 korun. Proč jde o extrémně nevýhodnou nabídku rozebírám v článku o Graviole. Je to totiž prostě jenom 40 gramů sušených listů v kapslích za 290. Pro porovnání 1 kilo stojí na váhu bez kapslí 1000 korun. Z jednoho kila bychom mohli udělat 25 kapslovaných balení výrobku od Wavasana a prodat za 7250 korun.

Dále je doporučen nákup bylinných kapek Onkostop (link). Mají obsahovat výluh gravioly, vilcacory a dračí krve. Bohužel není uvedeno o jaký výluh se jedná (zda-li vodný nebo v alkoholu), není uvedeno množství použitých bylin, ani extrakční poměr.

Od LR je ještě doporučen multiminerálový přípravek ProBalance. Obsahuje 360 tablet, což se zdá hodně, až do momentu, kdy si přečteme, že na získání doporučené denní dávky např. hořčíku (200mg) musíme spolykat denně 12 tablet! Cena tohoto “zázraku” je přes 1000 korun a dávka pouze na měsíc. V porovnání s jinými produkty na trhu se dají pořídit multiminerálové přípravky už od nějakých 100 korun 2 měsíční dávka (např. link). A i drahé kvalitní chelatované minerály se pohybují v cenách kolem 500 korun, s vyššími dávkami minerálů a na delší dobu (např. link).

Amygdalin Erben doporučuje od mexického výrobce Cytopharma, na kterého dává kontakt. Zda-li má z prodejů také provizi se mi nepodařilo zjistit. O ceně léčby píše: “Cena dnes obvykle přesáhne 40.000,- CZK za 180 ampulí, což je léčebná dávka na dva měsíce.”

Takže když si to sečteme, tak léčba za 2 měsíce vás bude stát:

  • 40000,- amygdalin
  • cca. 4000,- Aloe vera
  • 2000,- multiminerál ProBalance
  • cca. 3600,- Colostrum Direct (900,- jedno balení na 15 dní)
  • cca. 2500,- Colostrum Compact
  • 2000,- Reishi
  • 2200,- Probiotic 12
  • cca. 500,- Onkostop
  • cca. 600,- Graviola

2 měsíce Erben protokolu vás tedy přijdou na 57400 korun! Plus je třeba připočíst ceny konzultací u Erbena či někoho z okruhu jeho spolupracovníků a cenu laboratorního rozboru hladiny homocysteinu.

Za 60 tisíc budete mít možnost 2 měsíce užívat extrémně předražené výrobky MLM firmy a protinádorový preparát amygdalin – u něhož nebyla nikdy prokázána účinnost. Navíc musíte sehnat alespoň zdravotní sestru, aby vám injekce píchla. A musíte doufat, že vám z Mexika nepošlou třeba jen roztok glukózy, místo amygdalinu nebo že vám zásilku za 40 tisíc nezabaví na hranicích (a nepošlou zpět = dobrý byznys pro výrobce). S reklamací v Mexiku nepochodíte.

Za těch 20 tisíc, co dáte za produkty LR, je možno za mnohem méně peněz koupit mnohem kvalitnější produkty, s vyššími obsahy účinných látek, což je extrémně viditelné hlavně na příkladu LR Reishi.

Toliko k názornému příkladu jak funguje byznys internetové superstar doktora Erbena, který je hlasitým kritikem farmakolobby a který tvrdí, že nabízí levnou alternativu pro řešení civilizačních chorob.

Byznys se snižováním hladin homocysteinu

Hlavní vliv na hladinu homocysteinu mají vitamíny B6, B9 a B12. Tématu homocysteinu se budu někdy v budoucnu věnovat podrobněji. Nyní jsem zpracoval jen krátký přehled nejvýhodnějších nabídek vitamínů skupiny B na trhu a porovnám je s přípravky, které doporučuje doktor Erben.

Několik informací konkrétně k vitamínu B12 u rakovin je v článku o imunitě. Užívání nedoporučuji u rakoviny plic a prostaty.

Swanson Ultra Activated B-Complex (link) 60 kapslí, 9,90 liber (cca. 380 korun)
B1 benfotiamine 25mg
B2 riboflavin 5′-phosphate 25mg
B3 inositol hexanicotinate 50mg
B5 Pantethine 25mg
B6 pyridoxal 5-phosphate 25mg
B7 biotin 25mcg
B9 folate (Quatrefolic® [6S]-5-Methyltetrahydrofolic acid) 400mcg
B12 methylcobolamin 250mcg
Dále: cholin 25mg, PABA 25mg, inositol 12,5mg
* deluxe var. b komplexu od Swansonu v optimalizovaných formách, pokud chcete to nejlepší bez ohledu na cenu

Swanson Super Stress Vitamin B (link) 240 kapslí, 13 liber (cca. 500 korun)
B1 thiamin HCl 25mg
B2 riboflavin 25mg
B3 niacinamide 50mg
B5 calcium pantothenate 125mg
B6 pyridoxine HCl 25mg
B7 biotin 50mcg
B9 folic acid 200mcg
B12 cyanocobalamin 125mcg
Dále: cholin 50mg, PABA 25mg, inositol 50mg, vitamín C 500mg
* ekonomická varianta b komplexu od Swansonu; použity levnější formy s horší biodostupností; množství zhruba stejné jako v deluxe variantě, s hlavním rozdílem v B12, kterého je 125mcg v kyanokobolamin formě, oproti 250mcg (deluxe var.) v lepší methylkobolamin formě. Jde ale o nejlepší poměr cena/výkon na trhu, s bonusem 500mg vitamínu C v každé kapsli.

Jarrow Formulas, B-Right (link) 100 kapslí, 14 dolarů (cca. 355 korun)
B1 thiamine mononitrate 25mg
B2 riboflavin 25mg
B3 niacin 25mg + niacinamide 100mg
B5 calcium D-pantothenate 100mg
B6 pyridoxine HCl 25mg + pyridoxal 5-phosphate 10mg
B7 biotin 300mcg
B9 folate (QUATREFOLIC (6S)-5-methyl-tetrahydrofolic acid) 400mcg
B12 methylcobalamin 100mcg
Dále: cholin 50mg, PABA 30mg, inositol 50mg
* alternativa k Swanson Ultra; je zde více B3, ale méně B12 a výrazně více B7 (v Ultra formě 8% DDD, zde 100%).

Pro porovnání, doktor Erben, propagátor snižování hladiny homocysteinu v ČR, doporučoval výrobek VITATONIC firmy Missiva. 300 gramové balení (30 dávek) stojí cca. 470 korun. A doporučuje se 1-2 dávky denně, tedy balení vyjde na max. 1 měsíc (za stejnou cenu vydrží Swanson 8 měsíců).
1 dávka obsahuje pouze 2,1mg vitamínu B6 (12x méně než Swanson a 17x méně než Jarrow) a 50mcg vitamínu B12 (5x méně než Swanson Ultra; 2x méně než Jarrow). Pouze kyseliny listové B9 je srovnatelně (ale Jarrow i Swanson Ultra mají speciální patentovanou formu, která by měla mít až 10x lepší biodostupnost). U vitamínů není uvedena jejich forma (B12 uveden jako cobolamin, bez specifikace jestli jde o methyl nebo cyano). V porovnání s nejlepší nabídkou v zahraničí jde tedy o extrémně předražený a nevýhodný produkt.

Kromě VITATONICu Erben údajně doporučuje i přípravky LR Cosmetics, což jsou extrémně předražené multi level marketingové přípravky. V jejich nabídce je Mind Master Formula Green za cca. 360 korun, ale pozor, jen necelých 7 denních dávek. V jedné dávce (80ml) je pouze 2,5mcg B12 (100x méně než Swanson Ultra) a 200mcg B9 (2x méně než Swanson Ultra). Pro snižování homocysteinu je produkt nepoužitelný.

Dále ještě na svých stránkách zmiňuje Neolife. Jde o doplněk stravy Neolife Excellent (60 kapslí za 380 korun). Složení je uváděno nestandardně na dvě kapsle. 1 kapsle obsahuje:
B2 riboflavin 2,5mg
B6 2,5mg
B9 kyselina listová 225mcg
B12 25mcg.
Tablety jsou doplněny malým množstvím spiruliny (253mg). Je to tedy 5x méně B12 a v horší formě než má Jarrow, vitamínu B6 je 14x méně než má Jarrow. A to je Jarrow dokonce o něco levnější a má o 40 kapslí více a zhruba 10x vyšší obsahy a mnohem více položek ve složení.

Webové stránky Paralelní péče o zdraví (Michaela Beitlová), které by měly být propojeny s doktorem Erbenem, ještě doporučují doplněk stravy Bumet (30 tablet za 95 korun), který se vyrábí u nás. 1 tableta obsahuje B12 (cyanokobalamin) 50 µg, B9 kyselina listová 650 µg a vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid) 6 mg. B12 je tady v horší cyanokobolamin podobě a celkově jde pořád o nevýhodnou nabídku v porovnání se zahraničím (např. B12 má Swanson v přepočtu za 1 korunu 4x více než Bumet).

Nejnovějším doporučením je produkt Naturaway, s.r.o. Homocystein Vitality, který byl vyroben ve spolupráci s Erbenem. Za 725 korun obsahuje 120 tablet. Obsah: B2 10mg, B6 20mg, B12 kyanokobolamin 375mcg a B9 kyselina listová 400mcg. Jde o produkt, který se dá srovnat se Swansonem, jejich levnější variantou Super Stress. Ve srovnání ale vychází výrazně lépe Swanson, neboť stojí méně (500) a obsahuje 2x tolik kapslí (240).
Homocystein Vitality se snaží poradci prezentovat jako něco kvalitního a účinného viz FB odpověď na dotaz zákazníka jaký je rozdíl mezi tímto produktem a klasickým B komplexem:

Paralelní péče o zdraví Rozdíl je v dávkách a ve vstřebatelnosti produktů. B komplex nepokryje ani základní denní dávku, s B komplexem neudržujete homocystein na fyziologické hladině, zvláště u dospělých.

Ve vstřebatelnosti žádný rozdíl není, neboť Homocystein Vitality obsahuje vitamíny skupiny B v těch nejlevnějších formách = ty s nejhorší vstřebatelností. Viz např. B12, který je v levné kyanokobolamin formě. Jde prostě o obyčejný b komplex a tvrzení o lepší vstřebatelnosti nebo tvrzení o tom, že jde o něco účinnějšího než běžný b komplex, jsou jenom lži.