Příběh paní Jarmily

Jmenuji se Jarmila, je mi 63 let, jsem rozvedená, mám dvě dospělé dcery a pět vnoučat. Jsem v důchodu a začátkem roku 2015 jsem si našla brigádu, úklid. Všimla jsem si, že jsem výrazněji zhubla, považovala jsem to za důsledek zvýšeného pohybu. Na konci července 2015 jsem ale skončila v nemocnici po několika dnech neustávajících nevolností, křečí, průjmů a zvracení. Ultrazvuk a CT vyšetření odhalilo střevní neprůchodnost a při akutní operaci břicha byla zjištěna i její příčina, rakovina.

Taková zpráva každého zaskočí, ale nepoddala jsem se tomu a vnitřně se rozhodla, že se uzdravím. Žádné slzy, nářek ani litování.

V nemocnici jsem strávila 6 týdnů. Myslím, že se lékaři nějakou dobu nemohli dohodnout, zda má vůbec smysl pokoušet se o nějaký chirurgický zákrok, a to úplně nejdůležitější bylo, že se k němu nakonec odhodlali, byť jej považovali za paliativní. Po rekonvalescenci jsem tedy prodělala druhou operaci, kdy bylo z mých útrob odstraněno maximum postižených tkání. Histologie ukázala, že bujení začalo na vejcovodech a vaječnících, rozšířilo se na tlusté střevo a tukovou tkáň břicha, zasáhlo i vnější stěnu žaludku a pobřišnici. Po další rekonvalescenci jsem byla převedena do ambulantní péče oddělení klinické onkologie. Teprve tam, v září 2015, jsem se dozvěděla, že se jednalo o IV., tedy terminální stadium. Byla jsem seznámena s prognózou – s tím, že je moje nemoc nevyléčitelná a cílem léčby bude pouze prodloužení a zkvalitnění zbytku života. To jsem si ale nepřipouštěla, byla jsem stále pevně rozhodnutá se zcela uzdravit.

Během ambulantní péče jsem stejně jako předtím v nemocnici akceptovala veškerou nabízenou konvenční léčbu. Od konce září 2015 do března 2016 jsem absolvovala 8 cyklů chemoterapie (paklitaxel + CBDCA), bezpočet kontrolních odběrů, injekcí na podporu tvorby bílých krvinek a dalších kontrolních vyšetření. Po 2. cyklu mi bylo špatně, od 3. jsem tedy užívala lék Emend, díky kterému jsem terapii snášela dobře, cítila jsem se být relativně zdravá a při síle.

Poznámka Patrik Schoupal: Emend je lék proti zvracení, s účinnou látkou aprepitant. Paclitaxel je chemoterapeutický lék, který je extraktem z tichomořského tisu. CBDCA je zkratka pro karboplatinu. Karboplatina se v chemoterapii používá už od 90. let. Kombinace paclitaxelu a carboplatiny se ukázala být účinná u pokročilého karcinomu vaječníků.
Diagnóza z dokumentace je karcinom serozní papilární metastatický (primární peritoneální karcinom). Nádorové buňky jsou velmi podobné těm u karcinomu vaječníků, ale většinou u této varianty nebývají vaječníky zasažené. Původ nádoru není ze zpráv jasný (zřejmě již zpětně obtížně zjistitelné). Nádor byl objeven již v momentě, kdy se značně rozšířil, jak píše paní Jarmila výše.

Celou tu dobu jsem se ale snažila podpořit léčbu i alternativními způsoby. Moje teta se z rakoviny s téměř beznadějnou prognózou uzdravila už před 25 lety, jen s pomocí přísné zeleninové diety, a stále je živá, zdravá a velmi vitální (nyní je jí 83 let). Měla jsem v plánu nasadit tuto dietu hned, jak naberu ztracenou hmotnost a sílu. Ale mí blízcí mě začali podporovat v podpůrné alternativní léčbě hned, jak se o mé diagnóze dozvěděli, dostala jsem spoustu rad, bylin a elixírů (Alveo, rakytník, goji,…). Mladší dcera se pustila do pátrání po internetu a našla stránky alternativnicesta.cz, obsáhlý a věrohodný zdroj racionálně podložených informací o rakovině a konvenčních i nekonvenčních možnostech její léčby. Rovnou mi objednala kvalitní přírodní preparáty (extrakt z reishi, ze zeleného čaje, kurkumin s piperinem, graviolu) a šnekový odšťavňovač. Prakticky hned po propuštění z nemocnice jsem začala užívat tyto doplňky a denně odšťavňovala čerstvou šťávu z červené řepy, mrkve a jablek. Byla jsem zahrnuta informacemi a knihami, a hlavně podporou a péčí své rodiny a přátel. Dostala jsem několik beden jablek a z ekofarmy si objednala zásoby mrkve a řepy na celou zimu. Postupně jsem také přistoupila na změnu stravovacích návyků – snížila podíl potravin živočišného původu a zvýšila podíl zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin, eliminovala cukr, bílou mouku atd. Dále jsem se snažila co nejčastěji užívat lněný olej s jogurtem či acidofilním mlékem (podle J. Budwigové).

Poznámka Patrik Schoupal: kurkumin se ukazuje jako potenciálně nejlepší doplněk u léčby karcinomu vaječníků zvláště pokud je léčen kombinací paclitaxelu a carboplatiny viz např. Anto, 2011; Kar, 2016. Domnívám se, že kurkumin může výrazně přispět ke snížení pravděpodobnosti, že si nádorové buňky vytvoří na léčbu rezistenci. To je situace, kdy léčba zprvu zabírá, nádor ustupuje, ale po určitém čase se nádor již naučí bránit, postupně léky přestanou působit a nádor začíná znovu růst. Kurkumin tedy u karcinomu vaječníků velmi doporučuji, jen bych nevolil variantu s piperinem, který může mít vliv na paclitaxel. Je těžké odhadnout, zda-li by byl vliv pozitivní (Makawala, 2015) nebo negativní, v tom smyslu, že piperin způsobí, že se více paclitaxelu dostane do krve, což může vést k nárůstu vedlejších nežádoucích účinků (vyšší toxicitě). Bezpečnější volbou je kurkumin bez piperinu. Na trhu je celá řada produktů, které se snaží o zvýšení biodostupnosti jinými způsoby viz článek o kurkuminu na této stránce, kde je vše dopodrobna rozvedeno.

V únoru 2016 jsem zahájila bylinnou očistnou kůru podle Pavla Šímy a v březnu tetinu osmitýdenní dietu. V té době jsem s velkou nadějí očekávala první kontrolní CT vyšetření, a když bylo negativní, odeslal mě onkolog na podrobnější CT/PET do Olomouce. To proběhlo v polovině dubna s rovněž negativním výsledkem. Zatím poslední CT/PET jsem absolvovala v říjnu 2016, stále bez známek nemoci.

Stal se zázrak a nebo se prostě jen ukázalo, že i „nevyléčitelnou“ nemoc lze vyléčit? Jistě že lze, jen se nevzdat a bojovat na více frontách zároveň. Je škoda, že tolik lidí léčbu odmítne jako marnou nebo se spolehnou jen na tu jednu – konvenční. Bohužel vždy asi budou případy, kdy se nepodaří najít ty nejvhodnější cesty k uzdravení, ale je škoda vzdávat to bez boje nebo – a to je snad ještě horší – kvůli nedostatku informací. Přeji všem, kdo se s touto nemocí setkají, aby věřili, že jim budou stačit síly k boji s nemocí, aby měli naději na uzdravení, a aby milovali své tělo a duši takové, jaké jsou. Já jsem vděčná všem lékařům a sestrám, kteří mě za pět minut dvanáct vrátili do života a dali mi šanci se léčit, a své rodině a přátelům, kteří při mně stáli, podporovali mě a modlili se. Teď už je na mně, abych si navrácené zdraví udržela.

Červenec, 2017

PET vyšetření odhalilo zvýšenou akumulaci glukózy v lymfatických uzlinách a nadledvině. Po zhruba roce se bohužel rakovina vrací.

Září, 2017

Paní Jarmila znovu začíná užívat chemoterapii: cisplatina, paclitaxel a Avastin.

Prosinec, 2017

Paní Jarmila dostala celkem 3 dávky chemoterapie, pak se objevila silná leukopenie (pokles počtu bílých krvinek) a léčba musela být přerušena. Zatím užívá nadále jen biologickou léčbu Avastinem. Čekáme na výsledky PETu v lednu, 2018.

Pro zajímavost jak s pacientkou komunikuje pan onkolog ze Vsetína. Cituji: “neodpustil si poznámku, že už tady rok neměla být, že teda fandí jejímu odhodlání, ale ujistil ji, že i kdyby se znovu stal zázrak a ona se z toho vylízala, nemoc se 100% vrátí znova.” Takto ve Vsetíne “fandí” pacientům. 

 

Dokumentace

Dieta podle tety. Paní Jarmila tuto dietu držela 8 týdnů. Za sebe bych jen doplnil, že ovocné šťávy nejsou ve velkém množství vhodné, kvůli vysokému obsahu fruktózy (zejména jablka). Citronovou šťávu bych doporučil. U grapefruitu je třeba dávat pozor na kontraindikace s užívanými léky. U džusů nejlépe si je všechny dělat doma. U diety je ale třeba hlídat hmotnost. Pro onkologického pacienta je velmi nebezpečné, pokud mu poklesne hmotnost do podvýživy.

zeleninova-dieta

Lékařské zprávy  11/9/2015

propousteci-zprava-11_9_2015

propousteci-zprava-2

propousteci-zprava-3

propousteci-zprava-4

propousteci-zprava-5

propousteci-zprava-6

propousteci-zprava-7

propousteci-zprava-8

propousteci-zprava-9

Lékařské zprávy  30/9/2015

zprava-30_9_2015

 

zprava-30_9_2015b

Lékařská zpráva 22/4/2016

zprava22_4_2016a

 

zprava22_4_2016b

Lékařská zpráva 2/11/2016

lekarska-zprava