Endometriální karcinom

  • ztráta funkce tumor supresorů p53 / PTEN (vede k dysregulaci PI3k/Akt/mTOR drah)
  • mutace ARID1A u typu 1
  • mutace PIK3CA u typu 1 a 2
  • většina diagnóz je typ 1 (75-90%)

p53

Luteolin. Vhodná strava by měla být zejména bohatá na zeleninu (obzvláště mrkev kvůli beta karotenu a celer jako zdroj luteolinu a apigeninu). Významným zdrojem luteolinu jsou kromě brokolice i capsicum frutescens (druh chilli papričky). V menším množství cibule, tymián (čerstvý), petržel, zelená paprika, artyčok, pepermint, oregáno (sušené koření), heřmánek, šalvěj a rozmarýn.

Swanson Ultra Luteolin.

ARID1A

Resveratrol. Vhodný Resveratrol Halifax protokol.

PTEN

Honokiol, resveratrol. Honokiol např. Enzymatic.

PI3k/Akt/mTOR inhibitory

PI3K inhibitory: neoalbaconol, wogonin (z šišáku bajkalského), plumbagin, quercetin, resveratrol, kurkumin
mTOR inhibitory: EGCG, kurkumin, resveratrol, kofein, apigenin, quercetin, resveratrol.

Zajímavé možnosti

  • delta/gamma tocotrienol
  • mělo by být vhodné i pití kávy, kde účinkuje chlorogenická kyselina nebo extrakt chlorogenické kyseliny Now Foods
  • z hub žampion mandlový (agaricus blazei) Ohno, 2011 nejlépe od Swansonu v akci za 7,49 libry

Vyhnout se je třeba sójovým produktům a bylinám, které ovlivňují estrogenovou aktivitu. I3C a DIM jako doplňky stravy také zatím nejspíše ne, neboť ve výzkumu není zcela jasno (Mirunalini, 2014).

Z Halifax protokolů by bylo po operaci nejvhodnější nasadit střídavě nebo dohromady EGCG a resveratrol protokol (bez genisteinu a I3C; u souběhu by se navíc muselo hlídat množství quercetinu). Jen může být problém souběh s Concorem, který má relativně dlouhý seznam kontraindikací. A je z poloviny metabolizován CYP3A4, což znamená, že třeba EGCG, kurkumin, piperin aj. mohou zvýšit účinek Concoru, protože se ho více dostane do krve (látky zablokují aktivitu CYP3A4, který metabolizuje Concor na neaktivní látky). Částečný účinek má ještě i CYP2D6 (odkaz). Posouzení by bylo dosti složité, protože EGCG protokol se užívá dlouhodobě a nepřetržitě. U jednotlivých doplňků by se šlo ovlivnění vyhnout 8 hodinových odestupem (Concor má nejvyšší hladiny 2-4 hodiny po užití; 8-12 hodin nastává “half-life”, kdy ho už je větší polovina neaktivní). Pokud byste se pro něco rozhodli, tak ještě promyslíme dávkovací harmonogram. Spolu s Resveratrol protokolem by souběh s Concorem měl být v pořádku (jen by se neužíval genistein).