EGCG extrakt ze zeleného čaje

egcgEGCG je extrakt ze zeleného čaje a jedná se o jednu z nejnadějnějších látek současnosti, které lze použít v doplňkové léčbě rakoviny.

Podrobný návod na užívání jsem zpracoval v Halifax protokolu, který nabízí dosud nejpropracovanější návod na užívání EGCG, který se zaměřuje zejména na cesty, jak zvýšit jeho biodostupnost v těle. Tedy aby se nám z kapsle co nejvíce účinné látky dostalo do krve a zůstalo tam co nejdéle.

 

 

 

 

 

 

 

  • EGCG a jeho schopnost redukovat metastázy rozebírá podrobně Khan, 2011

Přehled stavu výzkumu viz např. Yang-fu, 2014. Účinkům EGCG u rakovin obecně je věnována pozornost v článku Čím se živí rakoviny. Při užívání EGCG kapslí je nutno vždy zhruba 10 minut předtím užít kapsli s quercetinovým extraktem, či alternativně 30 minut předtím zkonzumovat jídlo s obsahem quercetinu (nejvíce je ho v cibulích). Tímto způsobem pomůžeme tělu využít co nejvíce EGCG (až 2-4x více). Ještě o trochu vylepšit biodostupnost lze tím, že EGCG kapsle zapijeme zeleným čajem a do vody si rozmícháme asi 200mg vitamínu C (link).

EGCG vykazuje synergii s kurkuminem, vitamínem C, rybím olejem, quercetinem, l-theaninem a katechiny ze zeleného čaje. Zelený čaj je slabým inhibitorem CYP3A4. Pozor však na konzumaci velkých dávek zeleného čaje (několikrát denně) po delší dobu (měsíce). V takových případech se vliv na CYP3A4 kumuluje a může mít zásadnější vliv na různé léky např. Warfarin. A také na některé chemoterapeutické léky – 48 hodinový odstup v tomto konkrétním případě nemusí stačit.