Deprese a úzkost

Trojkombinace pro léčbu deprese

Upozornění. Pokud užíváte anti-depresiva, či jiné léky předepsané psychiatrem, pak je nutné s ním konzultovat možné kontraindikace. Ty by mohly nastat zejména u níže uvedené třezalky a zřejmě i u vysokých dávek DLPA. A u 5-HTP (nejvyšší riziko, mimo třezalku). Navržené protokoly nejsou vhodné pro lidi, kteří už užívají antidepresiva a jiné léky předepsané psychiatrem, kvůli velkému riziku kontraindikací. Celý souběh by bylo velmi náročné vyhodnotit.
Bohužel, každý zodpovědný lékař vám řekne, že pokud berete antidepresiva (či jiné léky předepsané psychiatrem), pak byste neměli užívat silné bylinné extrakty. A s tím souhlasím i já. Psychiatrické léky jsou z většiny jen málo prostudované, často se o mechanismu působení spíše spekuluje, na většinu kontraindikací ani nejsou žádné studie a jde o léky, které působí velmi silně, proto je zde riziko vysoké.
Můj protokol je tedy určen pro lidi, kteří ještě léky neberou a chtějí napřed zkusit bylinné preparáty nebo případně pro lidi, kteří se rozhodli léky vysadit z různých důvodů, ale pořád v nich ještě zbyla jiskra zájmu o to se pokusit svůj stav řešit. Deprese (hlavně ta endogenní) je hrozivý temný upír, který člověka pomalů vysává, až už člověk sám nemá sílu ani mít vůli. Proto je hlavní nasadit léčbu psychiatrickou co nejdřív, dokud je čas. Pokud pacient odmítá “brát prášky”, “odmítá jít k cvokaři” apod. pak je třeba se pokusit nabídnout mu alespoň alternativu formou bylinných extraktů.

Protokol na 1 měsíční užívání

  1. EPA/DHA rybí olej (Swanson). Dávkování zhruba 1200mg EPA / 800mg DHA denně po dobu alespoň 1 měsíce (odhad dávkování na základě klinických studií). Byly by to 3 kapsle produktu od Swansonu viz odkaz výše. Ještě lepší je asi produkt od Life Extension, který má navíc extrakt z olivového oleje a trochu sezamových lignanů, které zpomalují oxidaci rybího tuku. Denní dávka tohoto produktu by byla 4 kapsle (1400mg/1000mg).
  2. Extrakt z magnólie 3 kapsle denně (Swanson). Také proti úzkosti.
  3. Extrakt ze zázvoru 3 kapsle denně spolu s magnólií (zvyšuje její účinek) Swanson

EPA/DHA lze užívat po jídle. Doporučený extrakt ze zázvoru je dost silný, může způsobovat kratší špatný pocit v žaludku (pálení). Když jsem ho zkoušel na sobě, tak už po 1 tabletě mě bolelo břicho (kdežto třeba tablety s kayenským pepřem zvládám bez problémů).

Nový výzkum ukazuje i významnou roli “obyčejného” doplňování hořčíku (ve variante magnesium chloride) viz článek.

Alternativně lze doplnit o

  • DL-Phenylalanine (DLPA), který by se podával pouze v průběhu prvního týdne ve vysokých dávkách, zhruba 4,5 gramy – 6 tablet denně  (Sabelli, 1985). Možná pouze první tři dny v této dávce a další 4 dny zvážit podle toho, jak bude přípravek působit. Alternativně lze užívat 1 tabletu (750mg), ale po celou dobu protokolu (1 měsíc). Nasazujte samostatně, pokud by ostatní zde zmíněné látky neměly účinek.
  • Třezalka – je potřeba zvolit extrakt Nature’s Way, který je standardizován na obsah hyperforinu. Ostatní standardizované extrakty jsou zaměřeny na obsah hypericinu např. Swanson, nicméně anti-depresivní účinky třezalky jsou dány nejspíše hyperforinem. I proto často třezalkový extrakt funguje jen velmi málo. 2 kapsle denně. U třezalky ale pozor na kontraindikace s léky!

Pokud by nebylo po 10 dnech patrné žádné zlepšení

Přidejte ještě na zbylých 20 dní doplňování kyseliny listové (optimální produkt je Swanson; 1 kapsle; nebo možná ještě lépe Life Extension s kombinací kyseliny listové a B12; užívat 2 kapsle). Podkladová teorie např. Young, 2007.
K tématu kyseliny listové se váže téma homocysteinu. Doporučuji prostudovat článek od Life Extension, který doporučuje doplňování kyseliny listové ve formě 5-MTHF.  Produkty srovnejte např. Dr. Best, Thorne (má 1mg v tabletě). Swanson má 1,6mg (asi nejlepší poměr cena vs množství účinné látky).

Stimulátory serotoninu

Pro zbylých 20 dní lze přidat také 5-HTP. Jde o prekurzor serotoninu. Tedy vlastně přímo podpoří jeho tvorbu. Absolutně se však nesmí kombinovat s léky na bázi SSRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Kombinace by mohla být život ohrožující! U jiných léků je potřeba konzultovat s lékařem.
Pozitivní vliv na vstřebávání 5-HTP by mělo mít EGCG (jako inhibitor dopamin decarboxylázy). Za nejlepší cenu je momentálně tento produkt Swansonu.

Užívejte ale jenom 1 kapsli denně a jen krátkodobě (do 1 měsíce). Zkusil jsem na sobě 4 kapsle najednou, ale pak mi přes hodinu bylo opravdu špatně (myslím, že mi doplněk výrazně snížil krevní tlak). Nastudujte prosím také serotoninový syndrom viz odkaz, jde o vzácný vedlejší účinek, který se může objevit obzvláště u nedoporučené kombinace SSRI antidepresiv a nějakých bylinných doplňků, či jiných léků a který může člověka ohrozit na životě. Jde v podstatě o předávkování serotoninem (serotoninovou bouři v mozku).
5-HTP se nedoporučuje kombinovat ani s extrakty s třezalky.

Další možností pro stimulaci serotoninu je adaptogenní bylina Rhodiola rosea (např. Life Extension produkt). Rhodiola se bere dlouhodobě kolem 50mg, nebo krátkodobě 500mg denně. Paradoxně, v klinické studii fáze II nedosáhl statisticky významného zlepšení oproti placebu ani lék Zoloft, ani Rhodiola (Mao, 2015). Autoři konstatují, že Rhodiola, pokud má zhruba stejné výsledky jako Zoloft (sertraline, lék z kategorie SSRI), by mohla být alternativou, protože pacienti měli výrazně méně nežádoucích vedlejších účinků.
Rhodiola dále působí proti stresu a syndromu vyhoření a chronické únavě (examine.com).
Nemělo by se kombinovat s antidepresivy, zejména u lidí s poruchami srdce (tachyarytmie); s léky na vysoký krevní tlak a se stimulanty CNS. Rhodiola je inhibitorem CYP3A4 a P-glykoproteinu, může tedy potenciálně ovlivnit působení celé řady léků.
Rhodiola se nesmí užívat ve vysokých dávkách u bipolární poruchy (maniodepresivity).

Další možné cesty

Teoreticky se ještě spekuluje i o roli GABA u deprese, ale tomu bych se začal věnovat až v momentě kdy vyčerpáme hlavní cesty navržené výše. A po měsíci nedojde k žádné změně. Suplementace GABA doplňku nejde s výše uvedeným protokolem dohromady, musel by se sestavit samostatný, který by šel tímto jiným, méně tradičním směrem.

GABA ovlivňuje i kozlík lékařský (Valerian root). Vhodný večer pro snadnější usnutí. Nejlepší asi alkoholový bylinný extrakt.

Proti úzkosti (pro lepší spánek a uvolnění)

L-theanine (extakt z čaje; Doctor´s Best).  Studie, která porovnávala účinnost theaninu vs Xanax (Neurol; alprazolam) vs placebo (odkaz). Dávkování theaninu 100-400mg denně. Pouze pro krátkodobé užívání (1 měsíc).

Kozlík lékařský (Valerian root). Vhodný večer pro snadnější usnutí. Nejlepší asi alkoholový bylinný extrakt. Pokud máte obtíže usnout, je výbornou možností kombinace kozlíku a melatoninu, před spaním.

Kava kava. Proti úzkosti (examine.com). Now Foods 1 kapsle denně. Neužívat ale déle než 1 měsíc. Užívat před spánkem. Ve studiích dosáhla suplementace kava kava zhruba stejných výsledků jako léky z kategorie benzodiazepinů. Pokud užíváte jiné léky a doplňky, je potřeba zkontrolovat kontraindikace. Kava je blokátorem mnoha různých enzymů např. CYP1A2, CYP2C19, CYP2C9, CYP3A4 a CYP2D6 či p-glykoproteinu, může tedy potenciálně ovlivnit účinnost většiny léků. Je tedy na místě opatrnost a rozhodně nepřekračovat dávkování.

Dobře fungují také vysoké dávky inositolu. Palatnik, 2001 dvojitě slepá studie. 2-4 týdny, experimentální skupina užívala 18 gramů inositolu (v prášku) denně. Oproti skupině, která užívala lék s účinnou látkou fluvoxamine, měla experimentální skupina výrazně méně panických ataků.
Fux, 1996. Dvojitě slepá studie, 4-6 týdnů. U lidí s obsesivně-kompulzivní poruchou. Zjištěna výrazná redukce symptomů nemoci. O inositolu více v samostatném článku.

Teoretické podklady např. Ernst, 2007

Publikováno: 3.10.2016
Poslední aktualizace: 22.7.2017