Šarlatáni v Česku – Zbigniew Cyganowski

Někteří z nás se mohou ocitnout v situaci, že je jim nebo jejich blízkým diagnostikována rakovina v pokročilém stádiu, kde již medicína nedává naději na vyléčení. Člověku zbývají poslední měsíce života. V tento moment začínáme pátrat po zázracích a dali bychom všechno za to, abychom sebe nebo své milované vyléčili či jim dali alespoň naději na vyléčení.

Bohužel tato tíživá situace extrémně vábí podvodníky a šarlatány, kteří zneužívají beznaděje nemocných a jejich rodin a snaží se na nich, ještě než zemřou, vydělat – prodejem zcela prázdné a falešné naděje na vyléčení. Odhaduji, že 1 z 10 svým metodám věří, protože např. trpí duševní poruchou (ti jsou bez viny), ale zbylých 9 z 10 jsou chladnokrevně kalkulující lidské bestie, které dobře vědí, co dělají. Jsou to vyprázdněné lidské bytosti, které nejsou omezeny hranicemi etiky a morálky, což jim umožňuje využívat tyto příležitosti k výdělku.

Rozeberme si nejprve co je obecně typické pro různé podvodníky a šarlatány:

  • snaží se zůstat anonymní. Proto vystupují pod různými přezdívkami
  • často nabízejí nějaký vlastní zázračný přípravek. Typické pro tyto přípravky je to, že u nich tají složení a většinou se odvolávají na nějaký “patent”. Patent je slovo, které podvodníci používají hrozně rádi, protože se za patent dobře schovává. Snaží se vybudit dojem, že patent = potvrzení, že něco funguje, kdežto ve skutečnosti patent nemá s účinností a důkazem fungování nic společného. Je to věc čistě právní a zaručuje ochranu před kopírováním
  • zázračný přípravek má vždy velmi vysokou cenu, byť náklady jsou často v řádech desetikorun. Snaží se tak vytvořit dojem, že jde o něco výjimečného, unikátního. A využívají toho, že lidé často podvědomě dávají rovnítko mezi vysokou cena a vysokou kvalitu
  • uvádějí, že mají na kontě desítky či stovky vyléčených. Kontakt na takto vyléčené vám ale nikdy nedají.
  • zajímají se více o to, jestli už jim dorazila platba za služby na bankovní konto, než o vás jako pacienta
  • upřednostňují telefonický nebo osobní kontakt, neboť nechtějí nechávat o své činnosti písemné důkazy
  • často se staví do role obětí a pronásledovaných géniů, kteří jsou pronásledováni farmakoprůmyslovou lobby. A této legendy využívají k obhájení toho, že zůstávají v anonymitě a že nemohou poskytovat informace veřejně
  • používají větu “farmakoprůmysl vám zatajuje léky na rakovinu” a staví se do pozice těch, kteří prohlédli a znají a nabízí řešení
  • rádi používají statistiky, ale nikdy neuvádí jejich zdroj (když už mluví o procentu pacientů, které vyléčili, zřídkakdy jdou pod 80%)
  • rádi tvrdí, že jejich postupy a preparáty jsou laboratorně odzkoušeny a že jejich účinek byl prokázán; na konkrétní studii ale nikdy neodkazují

Pokud máte podezření, že jste narazili na podvodníka nebo šarlatána, rozeberte si výše zmíněné body a zkontrolujte zda-li na jeho aktivitu sedí.

 

Zbigniew Cyganowski a jeho zázračná voda

Pan Cyganowski byl u nás slavnostně uveden 11.6. 2016 na přednášce pořádané Josefem Čápem v Praze. Název přednášky byl “Vyléčení rakoviny efektivně a bez škodlivé chemoterapie” a Cyganowski byl prezentován jako spoluautor patentu na výrobu zázračného léku na rakovinu, který byl v pozvánce popsán takto:

Zcela nový univerzální prostředek, který převratným způsobem, a bez dalších možných následků na pacientovo zdraví, vyléčil již desítky různých onkologických pacientů v Polsku a několik i v ČR.

Celá přednáška byla dělána spíše v tajnosti. O “preparátu” není nikde na internetu zmínka a i poté, co přednáška proběhla, nechtěl pořadatel Josef Čáp uvést žádné detaily. Podle Čápa chce Cyganowski mít soukromí a nechce kolem sebe publicitu. Nedivím se mu viz poznávací znamení šarlatánů rozebraná výše. Bohužel tak budu (a naštěstí) v ČR asi jediný, kdo se mu v tomhle byznysu bude hrabat. Mám také dojem, že celá šaráda kolem přednášky byla dělána záměrně tak, aby nalákala hlavně onkologické pacienty v nouzi. Přišlo mi to celé jako prodej předražených hrnců, kde je potřeba dostat co nejvíce důchodců.

Zbigniew Cyganowski je jednatelem společnosti EM-EKO s.r.o. (obchodní rejstřík), která prodává a vyvíjí probiotika pro zvířata a různé produkty pro zemědělství. Žádný produkt určený k lidské konzumaci v nabídce nemají. Nenašel jsem ani žádný doplněk stravy registrovaný na tuto firmu, ale ani žádný údajný patent. Pod jménem Zbigniew Cyganowski jsou v databázi patentů 3 záznamy: 2 na obkladové desky a 1 na směs pro termoizolaci.

Praha, léta páně 2016. Zjevení zázraku

Přednáška Cyganowského o jeho preparátu byla dosti zmatečná a nesla se v duchu klasické manipulace, kterou šarlatáni tak rádi používají. Zazněla stará dobrá témata jako paměť vody a Masaru Emoto, pohádka o zlém vlku – farmakoprůmyslu a o potírání všeho, co se nedá patentovat, proti čemuž Cyganowski samozřejmě brojil – byť si sám svůj “objev” patentovat nechal (jak jinak že).
UPDATE 23/7 Cyganowskému vadí zmínka, že si nechal vodu patentovat. Patent údajně vlastní dva z jeho kolegů a on je pouze v týmu lidí, kteří s vodou pracují. Dále zmiňuje, že nelze patentovat vodu, ale že “předmětem patentu je technologické zařízení a postup získávání deklastrované vody”.

Mezi řečí jsme se dozvěděli, že tajeným lékem na rakoviny je guarana a že není využívána, protože by na tom nikdo nevydělal. Samozřejmě zazněla kyselost a překyselení organismu. A také známá mantra všech, kteří předstírají, že jsou dobrými léčiteli a že se liší od doktorů a to: “musíme odstranit příčinu, ne řešit následky” (ve FB diskuzích se tato věta opakuje jako kolovrátek, jen jsem ještě nikdy dotyčné chytráky neviděl, že by někdo tu příčinu v konkrétním případě pojmenoval; obecně to mají zmáknuté, to ano).
Asi 20x za přednášku jsme se dozvěděli, že pán není lékař a že on neléčí a že jeho preparát není lékem (připomínám název přednášky Cyganowského na téma jeho preparátu “Vyléčení rakoviny efektivně a bez škodlivé chemoterapie”).
Sice není lékař a neléčí, ale současně jsme si vyslechli pohádku o pacientovi s rakovinou jater, který se po preparátu zlepšil a když ho při operaci otevřeli, “z rakoviny se stala houba, směs popraskaných nádorových buněk, které rozbil preparát”. A také pohádku o jedné paní doktorce (velmi důležitý prvek manipulace zmínit, že se vaším přípravkem léčil i doktor), která také užívala “lék” a údajně se jí nádor zmenšil. Sice současně podstoupila 27 cyklů chemoterapie, ale tak pokud jde o zásluhy, tak jistě za to může Cyganowského preparát.

Obyčejná voda za 36 tisíc

A co že jeho preparát je? Obyčejná voda. Byť se snažil různě mlžit o tom, jak je tato voda zpracovávána a upravovaná v nějaké drahém zařízení, které mají k dispozici a jak jde údajně o tzv. superkritickou vodu (článek; používá se např. v průmyslu pro chlazení).
UPDATE 23/7 Cyganowski v emailu hovoří o preparátu jako o “deklastrované vodě“.

Kolik tato voda stojí? Dávka pro základní “léčebný” cyklus vás vyjde na zhruba 36 tisíc korun. Nebudete vědět co pijete, nebudete vědět, jestli to má vůbec jakékoliv účinky, nebudete vědět nic. A za to nic a pár líbivých keců staršího pána dáte 36 tisíc. Takto se v Česku vydělává na onko pacientech a takto se oblbují lidi. Samozřejmě, pokud je prodej různě “pod rukou”, tak asi můžete zapomenout na právo výrobek vrátit či reklamovat, pokud by neúčinkoval.

Cenu přípravku Cyganowski na přednášce nezmínil, dotazům v závěru se vyhnul a vše nasměroval na telefonický kontakt. Během přednášky jen halasně kritizoval cenu ibuprofenu, jako doklad toho, jak farmabyznys hrozně moc vydělává na něčem, co má haléřové výrobní náklady. 36 tisícová pálka za pár litrů vody by mu do konceptu horlivého kritika vydělávání nezapadla, tak snad proto o ceně “svého zázraku” mlčel. Pán káže vodu, pije víno. Ale 90 korun za Brufen mu vadilo hrozně moc.

Ještě si dloubnul do konkurenčních vod a zmínil třeba vodu z francouzských Lurd, která je údajně neúčinná, narozdíl od té jeho.

Vše je údajně fyzický jev. Voda se dostane do nádorové buňky a ta praskne. Poruší její DNA a osmotický tlak buňku doslova roztrhne. Na zdravé buňky prý nepůsobí, protože ty mají silnější buněčnou membránu. Byť v zápětí dodává, že jeho voda má nano velikost (a tudíž membránou snadno prochází). Vše údajně potvrzeno v pokusu ve zkumavce na nějaké univerzitě. Samozřejmě žádný záznam o testování pán nedokládá a nedozvíme se ani jméno univerzity.

Voda je vůbec jedna z nejpopulárnějších komodit šarlatánů. Za 900 korun pořídíte 300ml Quinton mořské plazmy, kterou výrobce také vydává za zázračný lék a podkladové bláboly kolem jsou téměř totožné s těmi od Cyganowského. 120ml tachyonizované vody pořídíte “jen” za 390 korun. Složení produktu: čistá voda.
Určité výzkumné pokrytí má voda s nízkým obsahem deuteria (Wang, 2012) s cenou odhadem kolem 200-300 korun za litr. K “deuterium-depleted” vodě se dají dohledat nějaké studie, narozdíl od dvou čirých podvodů jakými jsou Quinton a tachyonizovaná voda. Ale je samozřejmě otázkou jak moc jsou tyto studie důvěryhodné a nakolik jsou udělány na zakázku některého z výrobců (viz např. Gyongyi, 2013; hypotéza Boros, 2016).

Pár citací

“Nejsem lékař, nikoho neléčím. Ukazuju jen fyzikální jevy, na které jsem narazili při výzkumu brambor.”
“Není žádná záruka, že se to (vyléčení) může podařit.”
“Já nikoho neléčím, jen jsem náhodou zakopl o něco…”
“Kdyby to bylo něco, co se dá patentovat, přišel by Bauer, položil miliardu…” (mluvil o svém objevu, který si ale dle textu v pozvánce, patentovat nechal; farmaceutická firma Bauer nejspíše zájem nemá…)
“Vodu nelze patentovat, nikdy nedostane povolení. Nemluvíme o léčbě, to není lék, to je fyzikální jev. Voda detoxikuje organismus, propláchne buňky.” (uváděl pro podporu toho, že všechno kolem svých prodejů pod rukou musí dělat tajně, a že nemá cenu dělat nějaké studie nebo dávat důkazy účinnosti, protože “by to stejně nebylo povoleno”)
“Vzali jsme vodě paměť, rozbili jsme ji, vymazali jsme paměť vody, změnili jsme strukturu vody.”
“Voda tvoří clustery, shluky molekul. My jsme vodu rozbili na jednotlivé molekuly.”

Paní je pacientka. Pardon, paní je vlastně dealerka?!

Nebyla by to správně provedená manipulace, kdyby nebyl přítomen živý důkaz působení vody. Z publika se jako svědek ozvala paní, která vodu pije. Sice začala teprve 3 dny před přednáškou, ale lepší něco než nic. Její líčení průběhu užívání bylo nesrozumitelné, nebylo jasné, zda-li oslavuje zázračné působení, nebo chce vlastně říct, že jí z toho bylo hrozně špatně. Paní údajně trpí roztroušenou sklerózou a po vypití vody cítila jak jí “začaly blikat nervy v mozku” a “vnímala silný atak do mozku”.

Pohádka o pacientce ale netrvala dlouho. Při závěrečných dotazech na to kde je možno vodu zakoupit a kolik bude stát, dal pan Cyganowski kontakt právě na tuto ženu, z níž se tedy vyklubala zřejmě jeho asistentka. Paní Inka Kuchařová, kamarádka pořadatele přednášky Josefa Čápa (FB profil). Paní pracující v oblasti ezo psychologie, která nabízí sezení za 500 korun za 30 minut.

Desítky vyléčených pacientů… ale jaká je skutečnost?

V reklamě na prodej se uvádí desítky pacientů v Polsku a několik v ČR, kteří se vodou vyléčili z rakoviny. Detaily pacientů, jejich jména, druh rakoviny apod. samozřejmě nejsou známy. Jak šarlatáni vždycky odpoví “nepřejí si publicitu”.

Ještě v průběhu přednášky zaznělo jméno Bořek Šípek. Měl jsem dojem, že je zmíněn jako někdo kdo léčbu podstoupil a Cyganowski dodal něco ve smyslu, že slinivku lze vyřešit i tímto způsobem. Pan Šípek zemřel na rakovinu slinivky v únoru, 2016.

Dalším člověkem, o kterém vím, že vodu zkoušel, byla paní Marcela Foltýnová. Její syn Michal Hašek o boji maminky s nemocí psal blog Vyléčím se z rakoviny. Diagnóza byl neléčitelný malobuněčný karcinom plic, který byl v momentě diagnózy již v pokročilém stádiu s metastázami. Bohužel v těžké životní situaci, kdy se stav maminky rychle zhoršoval, i on naletěl šarlatánovi a zaplatil mu desítky tisíc za vodu, která nijak nepomohla. Paní Foltýnová zemřela v červnu, 2016.

UPDATE 23/7
O odstavci viz výše, který zmiňuje paní Foltýnovou, se Cyganowski vyjádřil jako že jsem zde “nechutně hulvácký” a Čáp, že “neoprávněně urážím” a že převracím příběh naruby a Cyganowský, že je odstavec “lživý”. Paní Foltýnová dle něho údajně přípravek “neužívala vůbec”. K tomu bych se vyjádřil zkopírováním komentářů z blogu jejího syna Michala, ze kterých vycházím:

Vyléčím se z rakoviny added 2 new photos.
25 May at 10:01 ·
Dlouho jsme se neozvali, tak abych zabranil panice a spekulacim?? Mama je v poradku, v ramci situace. Od vcerejska najela na zcela novy zpusob lecby. Nejedna se o zadnou chemii, ani lekarsky zakrok. Stale donaci pece se kterou jsme zacali v prosinci 2015. Podrobnosti zverejnime pozdeji.

Shark 3 June at 17:35
Mamu pred 2 dny propustili z nemocnice do domaciho leceni. Chemoterapii odmitla. Mama bere lek (neoficialni, ne od lekaru), ktery cilene nici pouze bunky s poskozenym DNA. Jejich verdikt rekli na zaklade vysetreni krve a prokrvenych organu, ktere vsak v teto chvili pracuji na cisteni odumrelych bunek na 100%. To lekari netusi.

O co tedy jde?

Z mého pohledu jde o čirou obludnost za kterou stojí doposud v oblasti léčitelství zcela neznámý člověk Zbigniew Cyganowski. Prodává zřejmě načerno nějakou balenou vodu za desítky tisíc a nedokládá naprosto nic. Žádné laboratorní výzkumy, žádné pacienty, výrobní postup, testy bezpečnosti látky pro užívání, negarantuje nijak účinek. Proč si nebere peníze až od vyléčených pacientů? Protože by od nich nikdy žádné peníze neviděl.

Tento bohapustý oblbovák na lidi v nouzi mu halasně propaguje Josef Čáp (FB profil), který pořádá přednášky v Praze na Novotného lávce. Tím dodává Cyganowskému jistý dojem důvěryhodnosti, neboť Čáp zve do Prahy jiné populární osobnosti alternativní medicíny jako doktora Erbena, ing. Hanu Bláhovou, doktora Hnízdila aj. Bohužel pan Čáp mezi lidmi nijak nerozlišuje a tak dává prostor jak lidem solidním, tak i usvědčeným šarlatánům a podvodníkům jako je např. Rus Mark Komissarov, který vydělává na kurzech, které manipulují děti do situace, že ty si myslí, že mohou vidět zavřenýma očima. Podvod byl odhalen a vysvětlen např. zde, což nijak nezabránilo dalším podvodníkům z Česka si na tomto principu založit vlastní byznys. Tady lze alespoň říci, že je zde na vině blbost a naivita rodičů dětí. Kdežto v případě Cyganowského a jeho zázračné vody musím znovu uvést, že hlavní roli hraje tíživá životní situace jeho obětí, které umírají a on se je snaží vmanipulovat do přesvědčení, že jim jeho voda může nějak pomoci.

Cyganowski opakovaně tvrdí, že není lékař, že neléčí a že jeho voda není lék. Svou přednášku ale nazve “Vyléčení z rakoviny efektivně…”. Josef Čáp v letáku tvrdí, že Cyganowského prostředek vyléčil desítky pacientů a na FB spekuluje o nějaké 90% úspěšnosti napříč rakovinami. Cyganowski během přednášky ale řekne, že žádný úspěch negarantuje. Každý ať si o těchto dvou pánech udělá obrázek sám.

Prostor pro Čápa a Cyganowského

Josef Čáp se k článku vyjádřil takto:

Patriku,
jsi obyčejný lhář a manipulátor s fakty, ke kterým jsi se nějakým způsobem podloudně dostal.

To je jen slabá charakteristika pro rádobyvědce, který aniž by cokoli bližšího věděl, roznáší své drby bez důkazů po internetu a nepřímo tak ubližuje nevinným, kteří pak zbytečně strádají pro Tvoji nactiutrhačnost a nezodpovědné pomluvy. Pro Tvé časté pomluvy a výpady Tě správci FB “Užíváme…” konečně poslali k ledu a dobře udělali. I tam jsi se často hlásil ke svému “hnízdu”.
Nedivil bych se, kdyby Tě sponzorovali lobbisti farmaceutického průmyslu. Vše tomu nasvědčuje, vždyť za špinavé peníze se tady angažuje kdejaký pisálek jako jsi Ty.

Posílám ve skryté jak Zbyškovi, tak lékařům, kteří již s “obyčejnou” vodou mají své zkušenosti a také Michalovi Sharkovi, jehož drze a neoprávněně urážíš a celý jeho příběh úmyslně obracíš naruby.

Říkám Ti otevřeně, že jsi zlomyslný spratek se sprostým chováním. Možná i Ty jednou skončíš na chemoterapii, i když Ti to nepřeji, a pak si třeba vzpomeneš, jak jsi kdysi ostatním škodil.

Už mi dorazilo i emailové vyjádření pana Cyganowského. 

Na vlastní webové stránky ale odmítám tu kupu hnoje dávat, ani tomu nechci věnovat čas ve smyslu reagování na něco takového. Ve zkratce jsem se dozvěděl, že jsem “směšný a bezvýznamný hlupák” (hlupák je zmíněn vícekrát), “idiot v cizích službách”, že jsem “placený některou z firem”; to, že “polovina článků na webu jsou stupidní amatérské články a druhá polovina placená reklama na farmaceutické výrobky”. Na frak dostalo i mé studium na vysoké škole výrokem „nic nevím, nic neumím, půjdu na sociální vědy“. Dle Cyganowského jsem lhář (zaznělo několikrát) a “nechutně hulvácký”. Věcné reakce v podstatě žádné (těch několik málo, které nenesly znaky alkoholového opojení, jsem doplnil do textu článku). Snad se pán při vymýšlení všech těch osobních invektiv nezalknul.