Matuzalem

Matuzalem je doplněk stravy, který se prodává zhruba za 1200 korun za 30 tablet (odkaz). Přeskočme různé reklamní slogany, kterými je produkt ozdoben a pojďme rovnou na to nejdůležitější a tím je složení.

Složení Matuzalemu

Aktivní látky: Camelia sinensis extract, Vitamin B2 (riboflavin), Vitamin B6 (pyridoxin hydrochlorid), Vitamín B12 (hydroxykobalamin), Vitis vinifera extrakt.
Pomocné látky: lzomalt (plnidlo, sladidlo), mikrokrystalická celulosa (plnidlo), stearan hořečnatý (protispékavá látka).
Složení potahu: hydroxypropylmethylcelulosa, polyvinylpyrolidon, polyethylenglykol, talek, oxid titaničitý, karamel.

Obsah látek v mg není uveden, takže jsem si pro něj došel do databáze RoHy, kde je složení tak, jak ho ohlásil prodejce ministerstvu.

1 tableta:
Camelia sinensis extrakt: 1 mg
Mikrokrystalická celulosa:
Sorbitol:
Stearan hořečnatý:
Vitamín B12 (hydroxikobalamin) (50 % DDD): 1,25 mikrogram
Vitamín B2 (riboflavin) (50 % DDD): 0,7 mg
Vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid) (50 % DDD): 0,7 mg
Vitis vinifera extrakt: 20 mg

Tedy za 1200 korun dostaneme pouhopouhých 30 tablet, které obsahují

  • camelia sinensis = mikroskopické množství 1mg extraktu z černého čaje (v běžných produktech na trhu je v kapsli 400mg)
  • malé dávky B12, B2 a B6
  • vitis vinifera = 20mg extraktu z vinné révy (i v těch nejlevnějších produktech na trhu najdeme běžně alespoň 100mg obdobného extraktu; např. zde za 150 korun 90 tablet).

Pokud bychom si nakoupili suroviny na váhu, mohli bychom si MATUZALEM vyrobit sami. 30 kapslí by nás vyšlo odhadem na 20 korun?

Matuzalem vs běžný produkt

Webové stránky jsou o léčbě rakovin, budu tedy srovnávat s běžným produktem s obsahem extraktu ze zeleného čaje (EGCG), který má u rakovin velmi robustní výzkumné podložení. 180 kapslí po 400mg extraktu ze zeleného čaje dostaneme za 450 korun. To je celkem 72 gramů extraktu. V Matuzalemu dostaneme celkem absurdních 30mg extraktu z černého čaje za 1200 korun. To je 2250x menší množství.

Extrakt z vinných hroznů dostaneme za necelých 300 korun 90 kapslí po 500mg.  To je 45 gramů celkem. V Matuzalemu máme 600mg celkem. To je 75x menší množství a k tomu 4x vyšší cena.

Kdo koupí, neprohloupí?

Je mi velmi líto všech, kteří si tento produkt již zakoupili. A naprosto nechápu, jak tento přípravek může prodávat i doporučovat paní Podhorná z Naděje. Webové stránky a prodej u nás provádí František Tyllich z Brna. Jak Tyllich, tak Podhorná nemají o složení výrobku ani páru. Na dotaz na přesné složení mi oba napsali, že neví a že se musí dotázat slovenského výrobce. Prodávat něco tak extrémně drahého a vůbec netušit co to obsahuje?

Cena 1200 korun za takto minimální množství účinných látek v Matuzalemu je pro mě pobuřující. Jistě, poptávka určuje nabídku, nicméně neumím si představit, že by zákazník, pokud by měl k dispozici všechny informace, tedy včetně tajeného množství látek v mg, že by si kdy byl Matuzalem zakoupil.

Během psaní článku jsem kontaktoval oba české prodejce, tedy Podhornou i Tyllicha a opakovaně je žádal, aby na svých stránkách v eshopech začali uvádět úplné složení výrobku (jak to vyžaduje i český zákon). Po nějaké době se mi to povedlo a oba prodejci již své zákazníky informují řádně. Paní Podhorné jsem položil dotaz proč propaguje a prodává produkt, který má tak vysokou cenu při tak absurdním složení. K mému dotazu se nevyjádřila. Doposud jsem měl za to, že patří k těm solidním lidem na české alter scéně a nemá zapotřebí dělat zisky na produktech, které se jeví značně pochybné. Dokonce na svých stránkách i některé její tinktury doporučuji.

Produkt, jehož patent byl oceněn WIPO AWARD jako nejlepší vynález na světě v roce 2009

Pravda, nebo lež? Toto se o produktu dočteme na stránkách matuzalem.cz.

Realita je trochu jiná. Ve skutečnosti není o Matuzalemu v souvislosti s udělenou cenou nikde vůbec řeč. Slovenské stránky tvrdí, že cena byla udělena 21.4. 2008 (odkaz) za práci v oblasti biotechnologií (přehled tehdejších patentů Jána Keresteše viz článek str. 9; patenty se týkají zpracování kozího mléka, brynzy, čokoládového sirupu apod. Za práci na těchto patentech, nijak nesouvisejících s Matuzalemem, byla udělena cena).

Žádost o patent na složku fytomelanin, kterou možná (?!) obsahuje Matuzalem, byla podána až 23.10. 2009 a patent byl zaregistrován dne 8.6. 2010 (odkaz). Tudíž nemohlo jít o cenu za patent na Matuzalem, který v té době ještě nebyl na světě. I článek z časopisu Duševné vlastníctvo 2/2009 uvádí následující:

Potom odovzdal cenu WIPO pre úspešných vynálezcov (Best Inventor Award) Jánovi Kerestešovi st. a Jánovi Kerestešovi ml. z Povazskej Bystrice za výrazné úspechy v oblasti vývoja biologicky aktívnych látok v mliečnych produktoch a v potravinárskom priemysle. (zdroj: článek).

Tedy z výše uvedených faktů vyplývá, že pokud reklamní leták na Matuzalem tvrdí, že patent na tento produkt byl oceněn v roce 2009 cenou, tak je to lež, neboť Kerestešovci nedostali cenu za nějaký konkrétní patent.

Oba podnikali dlouhá léta ve firmě, která vyráběla mléčné výrobky, zejména brynzu. Jde o firmu NIKA, spol. s r.o. Jsou vlastníci domény fytomelanin.sk, která ale na svůj obsah už po mnoho let od registrace patentu stále čeká.

Fytomelanin, údajná zázračná molekula Kerestešovců

“Kerestešovci hľadajú elixír mladosti” zní titulek článku z konce roku 2009. Otec a syn povídají o své snaze objevit “elixír mládí” a o objevu fytomelaninu, který extrahovali z rostlin (patent).

Fytomelanin je látka černé barvy, kterou najdeme např. v různých semínkách, hlavně slunečnicových (nachází se v oplodí, tvrdé tkáni obklopující semeno), v pohance, rakytníku, ořešáku královském či kaštanovníku setém.

Proč by ale výrobce Matuzalemu ve složení tvrdil, že je tam camelia sinensis extrakt, místo aby rovnou uvedl, že je tam fytomelanin a jeho množství v kapsli? Ikdyž by fytomelanin mohla být zajímavá substance, tak nemáme žádnou záruku, že ho Matuzalem obsahuje. A ikdyby ho náhodou obsahoval, pak by šlo o pouhý 1mg látky. Na přímý dotaz zda-li Matuzalem obsahuje fytomelanin, mi slovenský výrobce neodpověděl.

Z pohledu zdravotních benefitů fytomelaninu se pohybujeme v neznámé oblasti a pro užití v léčbě rakovin (či vůbec čehokoliv) nejsou žádné podklady. Informace, které autoři uvádějí v patentu, jsou čistě hypotézy a domněnky o možných léčebných účincích. Fytomelanin se používá zatím ojediněle pouze v kosmetice (firma Jan Marini).
Fytomelanin se navíc nikde v souvislosti s Matuzalemem neobjevuje (na stránkách jsou zmíněny jen obecně flavonoidy). A je otázkou, zda-li by byl vůbec pro konzumaci lidí jako doplněk stravy povolen, či by se spíše vyžadovaly nejprve klinické studie pro ověření jeho bezpečnosti. Doposud totiž žádný produkt určený pro lidskou konzumaci zřejmě extrahovaný fytomelanin neobsahoval. Firma Jan Marini ho používá pouze v kosmetických přípravcích.

Za hodně peněz žádná muzika

Tedy máme před sebou 30 tablet za 1200 korun a v nich 20mg extraktu z vinných hroznů a 1mg extraktu z černého čaje + maličká množství vitamínů skupiny B. Produkt takového složení má téměř jistě pouze placebo účinek; tedy možná se pár lidí bude cítit subjektivně lépe, možná se někdo z něčeho jednou za čas uzdraví, ale z jiných důvodů než fyziologickým účinkem produktu.

Webové stránky Alternativní cesty se ale zabývají pomocí onkologickým pacientům, kteří mají často málo peněz a když je mají použít, tak bych si přál, aby to bylo za produkty, které jim skutečně mohou prospět a myslím si, že si také zaslouží něco lepšího než někomu sponzorovat prodej placeba. Z těchto důvodů nákup Matuzalemu nedoporučuji.