Na Facebooku jsem narazil na člověka, který velmi vychvaloval přípravky jedné firmy. Na konkrétní dotazy ale odpovídal tak, že chtěl dále všechno řešit v soukromých zprávách. V soukromých zprávách prozradil jen minimum a další kontakt chtěl převést na telefon.
Za ty roky, co sleduju co se děje kolem potravinových doplňků, jsem došel k závěru, že podobný scénář je velmi typický pro šarlatány a pochybné prodejce MLM firem (multi level marketing; velmi drahé produkty většinou průměrné kvality, kde při nákupu platíte podstatnou část ceny navíc na financování spletité struktury prodejců). Velmi charakteristické je extrémní vychvalování vlastních produktů a pomlouvání konkurenčních.
Jak se ukázalo, pán prodává výrobky firmy Jeunesse. Bavili jsme se o resveratrolu a padaly věty jako “preto je na tejto planéte najlepší” a “nič lepšie na tejto planéte nenájdete”. Zahltí vás různými odborně znějícími texty a přidá i pár studií. Samozřejmě všechno je tak trochu jinak než vám pán podsouvá.
Diskuze se týkala přípravku Reserve. Na internetu jsem našel v eshopu cenu 2890 korun za 30 sáčků. V jednom sáčku je zhruba 185mg resveratrolu. Tedy za 1 korunu dostaneme pouhých 1,92mg resveratrolu. Proti složení nemám žádných námitek, jde o extrakty z bobulí Acai, třešní, borůvek, hroznového vína a granátového jablka.
Hlavním problémem resveratrolu je ale jeho velmi nízká biodostupnost (= málo účinné látky se dostane až do krve). Tuto biodostupnost Reserve údajně řeší použitím gelových kapslí, které mají mít výhodu oproti tabletám. Pomineme-li, že gelové kapsle používá už téměř každý, pak tvrzení není výrobcem nijak doloženo.
Pokud jde o odolnost nosiče (kapsle), pak se v téhle oblasti osvědčily kapsle s enterickým povlakem, které odolají žaludečním šťávám (používají se např. u některých probiotik). O enterickém obalu se ale Reserve nezmiňuje. Tedy můžeme předpokládat, že jde jen o marketing, bez reálného podkladu. Zvýšení biodostupnosti zde není vyřešeno nijak.
Pán mi také psal, že “najdete tam Cap test o vstrebateľnosti 37,1 nič lepšie na tejto planéte nenájdete”, ale test, na který odkazuje, neřeší to hlavní = jak se resveratrol z kapsle dostane až do krve, ale řeší něco úplně jiného. A to ve zkumavce jestli se resveratrol dostává do živých buněk. Nikdo ale netvrdil, že by s tímto byl někdy problém. Jakmile už se resveratrol dostane do krve, tak už se pak umí dostat i do buněk. Pán tedy plete hrušky a jablka. Pozor na takové pány, zvlášť když vám chtějí prodat 30 sáčků za skoro 3 tisíce.
Pokud nám tedy jde o obsah resveratrolu pro léčebné účely, pak je mnohonásobně výhodnější zvolit extrakt z křídlatky a doplnit ho o quercetin a piperin, které prokazatelně vylepšují jeho biodostupnost. A vyhnout se přípravku Reserve a místo toho si za ušetřené peníze koupit granátová jablka, třešně či prášek z Acai samostatně a užívat zmíněné současně s kapslemi resveratrolu od Now Foods.