Investování do ETF

Stručný přehled v článku FIO

Zaměřeno na dividendy

 • Vanguard High Dividend ETF (VYM)
 • Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)
 • Schwab U.S. Dividend ETF (SCHD)
 • SPDR S&P Dividend ETF (SDY)
 • SPDR S&P 500 High Dividend ETF (SPYD)
 • iShares Core Dividend Growth ETF (DGRO)
 • ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL)

Největší ETF dle investovaných peněz https://www.statista.com/statistics/1181252/largest-etfs-market-cap-global/

 1. Vanguard S&P 500 ETF (NYSEMKT:VOO) — velké americké, zrcadlí index SP500
 2. Schwab U.S. Mid-Cap ETF (NYSEMKT:SCHM) — středně velké americké
 3. Vanguard Russell 2000 ETF (NYSEMKT:VTWO) — malé americké, zrcadlí index Russell 2000
 4. Schwab International Equity ETF (NYSEMKT:SCHF) — velké neamerické
 5. Schwab Emerging Markets Equity ETF (NYSEMKT:SCHE) — společnosti s rozvojových zemí
 6. Vanguard High-Dividend ETF (NYSEMKT:VYM) — nadprůměrné dividendy
 7. Invesco QQQ Trust (NASDAQ:QQQ) – zrcadlí NASDAQ Top 100 titulů = hlavně technologické a růstové firmy.

Pro US akcie

Vanguard S&P 500 ETF (VOO)
Yahoo Finance link

Vanguard stránky link poplatek 0.03%

VOO dividenda 1.36% / $5.55 per share in the past year. Dividende se platí každé tři měsíce / last ex-dividend date was Mar 24, 2022.

Nicméně, v USA je problém v případě, že vlastník akcií zemře. USA pak daní dědickou daní majetek v USA až 40% (týká se jak ETF v americkém domicilu, tak třeba i společností, které mají sídlo v USA jako akcií Applu). Proto Vanguard má i tzv. UCITS alternativy, které trackují SP500, ale kupují se na evropských burzách. Příkladem je VUSA, která se dá koupit ve 3 měnách (v librách, euro nebo švýcarských francích).

V EURO, evropské ETF

iShares Core S&P 500 UCITS ETF

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B5BMR087) je irský fond, proto ho je možné nakupovat i prostřednictvím evropských brokerů. Zároveň se jedná o největší evropské ETF, které můžete využít jako alternativu k výše zmíněnému americkému burzovně obchodovatelnému fondu. Nakupovat ho lze na německé burze Xetra.

Fond své dividendy reinvestuje, nebudete tak muset řešit danění dividend. iShares je provozován BlackRock, VUSA Vanguardem, ale obojí je podle UCITS a tedy se vyhýbá problémům s americkou dědickou daní.

Stručná charakteristika iShares Core S&P 500 UCITS ETF

Pasivní vs. aktivní ETF: Existují dva základní typy ETF. Pasivní ETF (také známé jako indexové fondy) jednoduše sledují akciový index, jako je S&P 500. Aktivní ETF si najímají portfolio manažery, aby investovali své peníze. Klíčový krok: Pasivní ETF chtějí odpovídat výkonu indexu. Aktivní ETF chtějí překonat výkonnost indexu.
Poměry výdajů: ETF si účtují poplatky, známé jako poměr výdajů. Uvidíte poměr výdajů uvedený jako roční procento. Například 1% poměr nákladů znamená, že zaplatíte 10 USD na poplatcích za každých 1 000 USD, které investujete. Pokud jsou všechny věci stejné, nižší poměr nákladů vám ušetří peníze.
Dividendy a DRIPy: Většina ETF vyplácí dividendy. Můžete si vybrat, zda vám budou dividendy ETF vypláceny v hotovosti, nebo si je můžete nechat automaticky reinvestovat prostřednictvím plánu reinvestic dividend (tomu se říká DRIP).