Gesavit

Gesavit je potravinový doplněk stravy od firmy Fiantis (od letošního roku patří obchodní známka nově firmě Biocol Pharma). Ve své kategorii na serveru Heureka patří k nejprodávanějším.
Produkt Gesavit 50BG 60 kapslí stojí od 1163 korun. Doporučené dávkování je při potížích 2-4 tablety 1x denně. Pokud bychom brali 3 tablety, vystačí nám balení na 20 dní. Cena užívání je tak kolem 60 korun na den.
U výrobku se uvádí, že je vhodný pro pacienty s nádorovým onemocněním. Je ale tento produkt dobrou investicí do zdraví vzhledem k vysoké ceně?

Složení Gesavitu

Jak už to u podobných produktů bývá je problém dohledat složení. V žádném z internetových obchodů, kde se Gesavit prodává, není uvedeno. Nenašel jsem ho ani na stránkách o přípravku http://www.gesavit-info.cz/. Pro složení jsem tedy musel do databáze potravinových doplňků Min. zdravotnictví. Složení je následující:
Barvivo košenila: 50 mg
Beta-1,3/1,6-D-glucan: 24 mg
Maltodextrin: 166 mg
Želatinová kapsle: 80 mg
Maltodextrin je jen potravinářským plnidlem do kapslí, v tomto případě použitým zřejmě proto, aby kapsle nevypadala prázdně. Účinnou látkou jsou beta glukany (1,3 a 1,6), kterých je v kapsli ale pouze 24mg (srovnejte s tím, že běžně se v léčbě užívá 3x500mg čistého betaglukanu denně). V Gesavitu jsou beta glukany extrahované z hlívy ústřičné. Např. v produktu Hlíva ústřičná od Walmarku je v každé kapsli 31,25mg extraktu (16:1, 500mg houby; 90 kapslí za 304 korun). Dr. Max nabízí 120 kapslí s obsahem 300mg extraktu (extrakt 16:1) jen za 399 korun. Udávají obsah beta glukanů min. 18%, pokud by to bylo myšleno v extraktu (300mg) pak je to pořád kolem 60mg na kapsli, zhruba 3x tolik co v Gesavitu. Při koupi kapslí od Dr. Max tak získáme až 22krát více mg beta glukanů za 1 korunu (Gesavit za 1 korunu zhruba 0,8mg, Dr.Max za 1 korunu zhruba 18mg). A to výrobce Gesavitu ani neuvádí čistotu extraktu.

Když se podívám do reklamního letáčku na Gesavit (link) objevuje se tam ve složení zajímavý popis: Složení: účinná látka: (50mg v kapsli), přídavné látky: maltodextrin 166mg, želatinová kapsle 80mg, beta glucan 24mg.
Zajímavé je to proto, že “účinná látka” zde není jmenována a jediná látka, kterou Min. zdravotnictví uvádí ve složení v množství 50mg je košenila. To je ale nechvalně známá E120, která dává potravinám karmínovou barvu a vyrábí se rozemletím hmyzu. V databázi éček má uvedenu škodlivost 6 (link) a objevují se také informace (link), že by mohla být karcinogenní (tedy podílet se na vzniku rakovin), byť toto není plně prokázáno viz např. link. Nicméně, neexistují výzkumy, že by extrakt ze samiček hmyzu (E120) měl jakékoliv protinádorové účinky a spíše jsou jisté indicie, že by to mohlo být naopak.

UPDATE 24/8/2015 Byl jsem upozorněn, že některé stránky ještě zmiňují PENOXAL, což má být patentovaný extrakt z plísně Penicillium oxalicum var. Armeniaca. Z nějakého důvodu tuto složku (též používanou jako červené barvivo) ministerstvu zdravotnictví firma oznámila jako košenilu. Podle výrobce má ale Penoxal jiný výrobní proces než košenila. Tento extrakt má patentována firma BIMEDICAL (český patent link, mezinárodní patent link). Kromě označení Penoxal se nyní užívá pro to samé ještě název Biocol.

Nicméně, nenašel jsem studie, které by potvrzovaly tvrzení uváděná v patentu o tom, že má extrakt z Penicillium oxalicum protinádorové účinky. Klinická testování uvedená na stránce výrobce (link) nejsou dvojitě slepé studie a nijak neprokazují protinádorový účinek. Většinou dochází jen k zlepšení v subjektivních parametrech, což se do velké míry dá vysvětlit psychologicky a to např. pouhým konceptem vděčnosti, kdy pacienti podstupující onkologickou léčbu dostali na několik měsíců od firmy kapsle Gesavitu k užívání zdarma.
Protinádorový účinek neprokazuje ani studie na myši zmiňovaná výrobcem (link), která pouze došla k závěru o zpomalení růstu nádoru a to ještě zřejmě pouze u myši u které byl podáván přípravek i 10 dní před vyvoláním nádoru. Z mého pohledu jsou pochybné i reference lékařů (link), kdy např. obyčejná praktická lékařka se specializací na homeopatii (link) na stránkách uvádí “Ve své praxi používám přípravek Gesavit 50 BG s dobrým výsledkem jako podpůrnou medikaci u těchto diagnos: akutní leukémie myeloidní, karcinom prsu a st.p. chemoterapii.” Obyčejně ale praktický lékař onkologické pacienty neléčí… Účinek extraktu z plísně Penicillium oxalicum u rakovin se jeví jako ničím nepotvrzený.

Z tohoto pohledu Gesavit nedoporučuji, protože “účinná látka” má účinnost jen údajnou, nepotvrzenou a obsah beta glukanů (které na tomto webu u rakovin doporučuji) je zanedbatelný. Betaglukany se dají pořídit jinde mnohem levněji a ve větším množství.
V článku na tomto webu (link) je kapitola o ovesných otrubách jako bohatém a velmi levném zdroji betaglukanů, ve kterém za 30 korun máte stejné betaglukany jako v Gesavitu nebo jiných přípravcích na trhu. Konkrétně ve 40 gramech ovesných otrub jsou více než 3 gramy beta glukanů (Kerckhoff, 2003, link). 40 gramů ovesných otrub nás bude stát 3 koruny, srovnatelné množství v kapslích v potravinovém doplňku by nás vyšlo i na 200 korun! Za 3 koruny tak získáme větší množství beta glukanů než je v celém Gesavitu.

Pokud byste přeci jenom trvali na kapslích, pak za 15 liber (540 korun) má 60 kapslí po 250mg beta glukanu 1,3 a 1,6 Swanson link (min. 70% čistého betaglukanu v kapsli), což je více než 7x větší obsah na kapsli než v Gesavitu, při nižší ceně (1163 Gesavit vs 540 Swanson). Za ještě lepší cenu je u nás MycoMedica 90 kapslí za 290 korun, 76% čistota.
Nicméně, opravdu doporučuji velmi levné ovesné otruby, ze kterých můžete získat výrazně vyšší množství beta glukanů než z kapslí, v přirozené formě, za zlomek ceny kapslí. To je informace, kterou výrobci potravinových doplňků neradi šíří. Dalším výborným zdrojem betaglukanů jsou medicinální houby jako reishi, či shiitake.

Penoxal má nové webové stránky (link). Jen pro zajímavost: výsledek studie, kterou si zaplatili v nemocnici ve Vsetíně. Studie neměla kontrolní skupinu. Jen vybraným 23 pacientům během léčby dali možnost užívat Gesavit. Závěr studie: “Lze konstatovat, že v laboratorních ukazatelích nedošlo ke zhoršení hodnot a při subjektivním hodnocení bylo konstatováno zlepšení kondice a celkového zdravotního stavu.” Objektivně se tedy nestalo vůbec nic, hodnoty imunologických parametrů se nezlepšily. Alespoň ale máme důkaz, že se nezhorší… což je za 1200 trochu málo.
Subjektivní zlepšení u různých parametrů dotazníkovou metodou nastává u části pacientů vždy a říká se tomu “placebo efekt”.