Folaxan

Folaxan je v principu to samé co Varumin, tj. nemorálně předražený doplněk stravy, který v reklamě tvrdí, že je lékem na rakoviny, ale tvrzení ničím nedokládá.

Cena 30 tablet Folaxanu je 1290 korun. Doporučené dávkování zní 1 až 3 tobolky 3 krát denně. Dejme tomu že budeme brát dvě tablety tj. 6 tobolek za den. Na měsíc bychom potřebovali 6 balení, které by nás vyšly na 7740 korun. Tohle je zcela absurdní cena za malé množství sušených bylin.

Výrobce Folaxanu je údajně americká firma Tercon Laboratories, která pokrývá i trh s doplňky na dobrou erekci produktem Teraxin (pro jistotu ale raději vůbec neuvádí jeho složení). V adresáři firem na internetu se píše:

“TERCON s.r.o. je dceřinou společností americké TERCON Laboratories LLC, USA, která se celosvětově specializuje na vývoj a výrobu farmaceutických výrobků a doplňků stravy.

TERCON s.r.o. zajišťuje distribuci a propagaci produktů TERCON Laboratories LLC, USA ve střední a východní Evropě.“

Že prý “celosvětově”. Tady bych zapochyboval o tom jestli vůbec nějaká americká firma Tercon Laboratories existuje, neboť na internetu o ní není ani jedna jediná zmíňka. Asi to bude jediná firma na světě, která vyrábí produkty pro celý svět, ale nemá webové stránky a neexistuje na internetu. Ani se nenachází na uvedené adrese na Google Maps. UPDATE 11/04/15 Jako reakce na můj článek se “zničehonic” objevily webové stránky http://terconlaboratories.com/ založené v březnu 2015. Zatím jde jen o základní WordPress šablonu. Nicméně, zadávala by si americká firma hosting v ČR u Savana.cz? A nechala by si vytvořit webovky až několik let po svém vzniku?

Spíše by mohlo jít o obcházení zákona, kdy se vytvoří fiktivní zahraniční firma a web v češtině jako foloxan.com nebo teraxin.cz, přičemž se uvede, že za obsahy webů zodpovídá ona fiktivní firma z ciziny. Firma je v cizině skutečně založena, ale jen jako tzv. skořápková společnost a funguje jen pro administrativní účely. České úřady pak nemohou nijak postihovat lživá zdravotní tvrzení o doplňcích stravy, které se tam uvádějí, protože oficiálně jde vlastně o informace, které uvádí na internetu nějaká americká společnost.

Důkazem je lež, která se objevuje na stránkách teraxin.cz, kde stojí:

“Provozovatelem a administrátorem webových stránek www.teraxin.cz, zodpovědný za obsah, texty a fotografie umístěné na webových stránkách internetového obchodu a dodavatelem zboží je společnost Tercon Laboratories LLC, New Castle, Read´s Way 42, USA.”

Registrátorem webové domény je ale pan Velislav Penkov, jednatel Tercon s.r.o. a je tak velmi pravděpodobné, že stránky i vytváří a spravuje.

Folaxanu se doporučuji obloukem vyhnout. Jejich webové stránky folaxan.com obsahují ničím nepodložená zdravotní tvrzení, která jsou u doplňků stravy zakázána. Z pohledu zákona ale nelze proti takovým praktikám zasáhnout, protože firma tvrdí, že za obsah stránek je zodpovědná údajná americká mateřská společnost. K produktu neexistuje ani jediná studie, která by domnělé léčebné účinky potvrzovala.

Přesto se alespoň krátce chci věnovat složení Folaxanu. Webové stránky uvádějí následující položky:

Boswellia serrata: 30 mg. Kadidlovník, strom pocházející z Indie. Zmiňován je hlavně v souvislosti s léčbou artritidy. Extrakt se dá pořídit jako samostatný doplněk stravy, s obsahem v tabletě kolem 400 mg. Probíhá výzkum protinádorového působení kyseliny boswellové (AKBA).

Cistus incanus: 50 mg. Cist šedavý, u nás se dá pořídit jako čajová směs. Není zkoumán proti rakovině.

Crocus sativus: 20 mg. Šafrán setý. Šafrán je relativně intenzivně zkoumán v protinádorovém působení. V budoucnu budu šafránu věnovat samostatný článek. Prozatím určitě doporučuji jeho zařazení. Dá se použít v přípravě jídel, dá se přidat do čaje, i se dá pořídit v kapslích jako doplněk stravy. Samozřejmě v těchto doporučených užitích ho vždy bude násobně více než “neviditelné” 20 mg množství v kapsli Folaxanu.

Equisetum arvense: 30 mg. Přeslička rolní. Není zkoumána proti rakovině.

Glycine: 10 mg. Aminokyselina. L- serine: 10 mg. Aminokyselina. L-alanine: 10 mg. Aminokyselina. L-cysteine: 10 mg. Aminokyselina. L-valine: 10 mg. Aminokyselina.

Kyselina asparagová: 10 mg. Není zkoumána v protinádorovém působení.

Rhodiola rosea: 40 mg. Rozchodnice růžová. Dá se pořídit samostatně, v kapsli 380 mg. Objevují se ojedinělé výzkumy protinádorového působení.

Rosa centifolia L.: 40 mg. Růže stolistá. Dá se u nás koupit jako čajová směs. Ve výzkumech rakoviny se objevuje jen ojediněle.

Trifolium pratense L.: 30 mg. Jetel luční. Není zkoumán proti rakovinám.

Vitis vinifera: 60 mg. Vinná réva. Zde se zkoumá účinek resveratrolu, ale jeho obsah v 60mg sušené vinné révy je blízko nule.

Základní problém mám s množstvím látek v jedné tabletě. Myslím si, že obsahy jsou nejspíše pod hranicí biologické účinnosti, tedy jde o tak malá množství, že je jedno jestli v kapsli látka je nebo není. A to ještě není známo, zda-li jde o extrakty nebo jen o sušené směsi. V případě kadidlovníku je obrovský rozdíl jestli jde o extrahovanou kyselinu boswellovou nebo jen o sušenou směs z rostliny. Věc se má stejně jako rozdíl mezi kurkumou a kurkuminem. 50mg sušeného kadidlovníku by bylo jen nakapslované nic.

Nejnadějnější složkou případného protinádorového působení ve Folaxanu je šafrán, kterému budu věnovat samostatný článek a který doporučuji pořídit (jako koření) a užívat.

UPDATE 18/12/2014 Neserióznost a úplné vymizení jakékoliv etiky výrobce se ukazuje i na příkladu, jakým je přípravek reklamován. Např. si výrobce zaplatil Google Ads na spojení Folaxanu a Gravioly ve vyhledávači. Když člověk hledá graviolu, vyjede mu reklama na Folaxan, dokonce s linkem “http://www.folaxan.com/graviola”. Folaxan však graviolu vůbec neobsahuje!

Folaxanu a vyzdvihování jeho pozitiv se věnuje na internetu také mnoho PR článků, což jsou reklamní články v různých internetových magazínech, které bývají psané na zakázku tzv. copywritery. Nevznikají přirozeně, ale snaží se tak tvářit.
Dále se objevuje i mnoho jakoby reálných lidí, kteří popisují svou pozitivní zkušenost v léčbě. Bohužel v prostředí internetu to často bývá jeden konkrétní člověk, který v jedné diskuzi vystupuje jako Jiřina, v jiné jako Jana, nebo dokonce v rámci stejné diskuze používá několik fiktivních identit mezi kterými vytváří dialog. Jde o neetické způsoby internetového marketingu. Nenechte se ošálit.

Pro zajímavost, jednatel společnosti Tercon pan Velislav Penkov mi kvůli článku uveřejněném na alternativnicesta.cz vyhrožuje trestním oznámením kvůli porušení práva na ochrannou známku. Domnívá se, že v recenzi produktu se nesmí použít jeho jméno, které má ochrannou známku (např. bych nesměl napsat “Folaxan”), což jsem nyní znovu porušil. Informuje mě o trestní sazbě 5 měsíců až 5 let. Takže se možná nějakou dobu neuvidíme. Dále mě obviňuje s porušení ochrany osobních údajů, a uvádí sazbu 1 až 5 let odnětí svobody. Ještě že nejsme v Americe, kde by se sazby sčítaly. To už by tento web osiřel na dlouho. Za recenzi Folaxanu 10 let v kriminále. Asi mu jde o to, že jsem zveřejnil, že je jednatelem společnosti Tercon s uvedením jeho jména (údaj z veřejného obchodního rejstříku). Od teď už se asi nesmí ani uvádět jméno osoby. Až se tuhle explozivní novinu ve výkladu práva doví politici a podnikatelé, to bude žalob. Možná zkrachují leckteré noviny. Dále se mu zdá, že jsem poškodil dobré jméno společnosti Tercon. Nezdá se mi, že by tato společnost kdy dobré jméno měla? Co se dá dělat. Ne vždy lze recenzi napsat tak, aby splňovala přání recenzovaného. A některé výrobky holt musí dostat 0 hvězdiček z 5.