Chlorid cesný protokol

Chlorid cesný protokol je metoda, která je propagována pochybnou stránkou o alternativní léčbě CancerTutor. U nás a na Slovensku tuto metodu propaguje internetový anonym RNG (link) a Jozef Hetényi, který vystupuje pod přezdívkou Mahatma (link).
Hetényi chlorid cesný prodává a tvrdí o něm, že “chlorid cézny (cesium chloride, chlorid cesný) je silne alkalická látka ktorá priamo a bez závažných vedľajších účinkov lieči rôzne typy nádorov aj ich metastáz.”

Stránka Cancer Tutor je panoptikem nepodložených tvrzení a nekritickým přehledem údajných zázračných metod léčby rakovin. U chloridu cesného dávají příklad doktora Donalda Kelleyho o kterém tvrdí, že měl u pacientů 93% úspěch ve vyléčení. Neopomenou dodat, že jde o skutečná vyléčení, a ne o nějakou pochybnou statistiku klasické medicíny s 5ti-letým přežitím. To by bylo ještě stále v duchu klasického alter bulváru. Vzápětí však přiblíží Kelleyho “statistickou metodu”, když uvedou, že do svých statistik nezapočítával pacienty, kteří zemřeli v prvních 18 měsících co u něj zahájili léčbu.
Tuhle absurdnost dodají hned potom, co zpochybní oficiální statistiku 5ti-letého dožití, která samozřejmě započítává úmrtí pacientů během CELÉHO období. Oficiální statistiky jsou podle některých lidí vždy špatně a vždy falšované, když však dojde na alter doktora, tak žádná pravidla neplatí.
Alespoň stránce CancerTutor to přijde v pořádku. To nic nemění na tom, že uváděná procenta vyléčení nejsou nijak důvěryhodně zdokumentována a že žádný z těch “doktorů” své pacienty dalších 5 let nesleduje.

Chlorid cesný v ČR

Vím jen o jednom případu pacientky, která užívala chlorid cesný na doporučení RNG. Sliboval téměř okamžité uzdravení (link): “100 gramov je dost na 25 dni, dovtedy sa rozhodne musi ukazat jeho nasledok na nador, ktory sa musi podstatne zmensit. A samozrejme rozne drobne, este neviditelne pre lekarov tak isto zmiznu.”

Skutečnost? Pacientka užívala chlorid cesný 2 měsíce. Během té doby byla 2x na zobrazovací technice a metastáze narostly o 2,5cm! Zároveň jí chlorid cesný způsobil velké problémy s hladinou draslíku v těle, při jednom měření ho měla kriticky málo, při dalším zase 20ti násobek normy.

Hypokalémie (kritický nedostatek draslíku) je jeden z možných vážných vedlejších následků užívání chloridu cesného (link; link), který může pacienta ohrozit na životě. RNG v tomto případě svým testovacím ovečkám doporučuje draslík doplňovat a pravidelně si ho nechávat měřit. To se mu to z pohodlí domova doporučuje (bez zodpovědnosti za pacienta). Měl jsem za to, že pánové o chloridu tvrdí, že jde o zcela bezpečnou metodu, ne že na její vedlejší účinky může pacient, bez soustavného monitorování v nemocnici, zemřít. Užívání césium chloridu může být nebezpečné i pro lidi s problémy se srdcem (link; link); v pokusech na zvířatech způsobovalo srdeční arytmii. Dalším potenciálním rizikem je hromadění chloridu v orgánech a následné toxické působení např. v játrech. Znepokojující výsledky studií toxicity u zvířat viz link.

Jediná studie na lidech, které se propagátoři dovolávají, je Sartori, 1984 (link). Odpůrci metody tvrdí, že polovina pacientů zemřela v prvních 12 měsících léčby (celá 1/4 dokonce hned v prvních dvou týdnech), příznivci tvrdí, že polovina pacientů přežila více než 12 měsíců. Výsledky studie se těžko hodnotí. Nešlo o randomizovanou studii, pacienti tedy nebyli náhodně rozděleni do skupin, ani nebyla vytvořena placebo skupina. Studie také nikdy neprošla recenzním řízením, které je u solidních časopisů standardem. Nikdo ji tedy nekontroloval.
50 pacientů v pokročilých stádiích různých rakovin kromě chloridu cesného dostávali i vysoké dávky vitamínů a minerálů (vitamín C, E, A, selen aj.). Měli speciálně upravenou stravu (s důrazem např. na lněná semínka, sóju, listovou zeleninu). Užívali amygdalin, procházeli chelatační terapií EDTA a dostávali DMSO. Tedy šlo o komplexní zásah a lze jen spekulovat jak moc měl na výsledek vliv chlorid cesný a zda vůbec.

Jediná zmínka z jiného zdroje je v Samadani, 2004, kde narazili na případ pacienta s rakovinou mozku, který se před vstupem do klinické studie léčil na alternativní klinice chloridem cesným. Léčba však neměla na nádor žádný vliv.

Hellfried E. Sartori – doktor smrt a jeho byznys

Jde ale hlavně o to, že doporučení léčby by se nemělo zakládat na jedné jediné staré studii, kterou vedl člověk, který se živí nabízením alternativní léčby, za kterou si účtuje tisíce dolarů. Jde o člověka, který byl v USA 2x odsouzen do vězení za podvod. Tvrdil, že má 98% úspěšnost vyléčení jakékoliv rakoviny a také tvrdil, že umí vyléčit AIDS. V Austrálii se jeho léčení projednávalo u soudu a diskutovaly se případy 25 lidí, z nichž 24 během nebo po jeho léčbě zemřelo (link). V Perthu slíbil vyléčení 7 pacientům v pokročilých stádiích rakovin a od každého vybral až 40 tisíc dolarů. Již během prvních dnů 4 pacientky zemřely (link). Uvězněn byl i v Thajsku, kvůli nelicencovanému vykonávání medicíny. Je Sartori člověk, jehož slovu bychom měli svěřit životy blízkých? Není to jen bezcharakterní podnikatel, který vydělává na smrti?

A co pánové RNG a Hetényi? Ověřovali si vůbec co je pan Sartori zač? Kde mají nějaké studie ve zkumavce a na zvířatech, který by potvrdily, že metoda má vůbec nějaké byť jen teoretické podložení? Nestydí se pánové ani trochu, když lžou? Když slibují nemocným a jejich blízkým metodu “bez vedlejších následků” a tvrdí, že “nádor se musí zmenšit” a přitom ve skutečnosti paní málem zabije nedostatek draslíku, nádor se během podávání chloridu výrazně zvětší a paní bohužel nakonec umírá v bolestech.

Chlorid cesný a jeho užívání nedoporučuji. Jde o potenciálně nebezpečnou, málo prozkoumanou metodu, pro niž nejsou k dispozici ani pokusy na zvířatech, ani ve zkumavce. Jedinou studii provedl u lidí člověk, který byl několikrát odsouzen za podvod, zbaven lékařské licence a usvědčen opakovaně ze lhaní. Během celé doby na těchto šarlatánských metodách rýžoval desítky tisíc dolarů. O to smutnější je, že našel své následovníky i na Slovensku.