Atopický ekzém jako následek giardiázy – hypotéza
Atopický ekzém (AE) je u části pacientů způsoben nákazou zvanou giardiáza (též jako lambliáza). Giardie jsou prvoci, kterými se můžeme nakazit z pitné vody nebo třeba při koupání na přehradě (link).
Pro významnou roli giardiázy u některých případů atopického ekzému svědčí např. data z výzkumu dětí z Venezuely, kde u 37% dětí s AE byla přítomna nákaza giardiemi (Hagel, 2014). I výzkum z Ukrainy dochází k podobným číslům, 27% dětí s AE bylo zároveň nakaženo giardiázou (Adzhygafarova, 2012).
Z léků má významný účinek proti giardiáze albendazole (Gardner, 2001). Stejně tak může napomáhat ivermectin (Youssef, 1996). Loňský výzkum zjistil i významný účinek u chloroquinu (Escobedo, 2015).
Giardiáza je infekce, které není vůbec výjimečná (link), člověk ji může dostat na dovolené (severní Afrika, Asie, ale i USA apod.), ale může k ní přijít i v ČR. Často bývá spojena s lehkými průjmy, ale může být i zcela bez symptomů. Pokud platí, že giardiáza se podílí na vzniku některých případů AE, pak je to často spojeno se vznikem různých potravinových alergií, to je i důvod, proč někdy po vysazení některých potravin dochází ke zlepšení AE.
Shrnutí
Dle studií může být až 1/3 případů atopického ekzému způsobena nákazou zvanou giardiáza. AE se vyznačuje zvýšenou tvorbou IgE protilátek, což je i jedno z diagnostických kritérií. Něco podobného se děje i u části pacientů s giardiázou, jejich IgE (specificky hodnoty IgE pro potravinové alergeny stoupají = častěji se objeví alergie na některé složky potravy), kdežto po vyléčení hodnoty klesají (Di Prisco, 1998). Např. u dětí nakažených giardiázou se významně zvýšila alergie na složky v mléce (Di Prisco, 1993), která je způsobena tím, že giardie nějakým způsobem narušují produkci laktázy, enzymu, který je nutný pro zpracování mléka.
Další informace:
Giacometti, 2003 PREVALENCE OF INTESTINAL PARASITES AMONG INDIVIDUALS WITH ALLERGIC SKIN DISEASES