Roztroušená skleróza. 4 nejlepších doplňky pro léčbu.

Pro základní informace o roztroušené skleróze (dále RS) doporučuji článek od Life Extension. Nebo v češtině článek na vitalionu.

Biotin

Klinická studie Tourbah, 2016. 154 pacientů s EDSS 4,5 až 7, kteří vykazovali zhoršení během předchozích 2 let. Pacienti byli rozdělení do dvou skupin: placebo skupina a biotin skupina. Biotin skupina užívala 3x denně po 100mg biotinu (více než 30000x doporučené denní dávky).
Cíl studie bylo zvrátit zhoršování nemoci a pacienti byli testováni po 9 měsících užívání a pak znovu na konci studie (po 12 měsících).

U 13 pacientů z experimentální skupiny (12,6%) došlo ke zlepšení stavu. V placebo skupině se nezlepšil žádný pacient. Nežádoucí vedlejší účinky byly srovnatelné s placebo skupinou. Tedy i přes obrovské dávky se zdá užívání biotinu bezpečné.

Této dvojitě slepé klinické studii předcházela pilotní studie Sedel, 2015, která jako první upozornila na velmi nadějné výsledky aplikace mega dávek biotinu.

Hypotéza autorů o důvodech fungování biotinu u RS viz Tourbah, 2016.

 

Alfa lipoová kyselina (ALA)

Dvojitě slepá randomizovaná studie (Spain, 2017). Pacienti byli náhodně rozdělení do dvou skupin: první dostávala 2x denně 600mg ALA, druhá skupina jen placebo. Studie trvala 2 roky. Účastnili se pacienti se sekundárně progresivní formou (k této formě RS dochází tehdy, když organismus vyčerpá své regenerační schopnosti). U ALA skupiny byla naměřeno 68% zpomalení celkové atrofie mozku (měřeno jako PCBV – procentuální změna mozkového objemu). Pro porovnání FDA schválený lék Ocrevus zpomalil atrofii pouze o 18%.

Nicméně, třeba při porovnání obou skupin ve schopnosti ujít definovaný úsek pěšky, byla ALA skupina sice lepší, ale s rozdílem jen v rámci možné statistické chyby. Autoři chystají pokračování studie s více účastníky. Bohužel, je velká škoda, že aktuální nastavení pravidel klinických studií neumožňuje nebo velmi znesnadňuje léčebné experimentální protokoly o více látkách. Tady je zjevné, že ALA dělá, s minimálními vedlejšími účinky, jeden důležitý krok, ale že sama o sobě nestačí, protože RS je nutné léčit z více stran najednou.

Doplňky s proti EBV aktivitou

Studie Pender, 2017  poukazuje na silnou spojitost EBV viru (druh herpes viru) s RS. Ve studii odebrali výzkumníci pacientům T lymfocyty, naprogramovali je na vyhledávání Epstein-Barr viru a vrátili zpátky. U 3 pacientů z 6 došlo ke zlepšení ve více kritériích.

Z přírodních látek lze zkusit proti EBV zejména lékořici (obsahuje DBM viz článek), ale také echinaceu, třezalku (hyperforin), zinc citrát, meduňku lékařskou (melissa officinalis), Chaparral, astragalus (kozinec blanitý). Z potravin: mrkev. Dále extrakt z oliv, kokosový olej, vitamín D3 a možná lysin.

Vitamín D3

Alharbi, 2015 shrnuje dostupná data:

  • hladiny vitamínu D jsou u pacientů s RS nižší než u zdravých lidí
  • čím vyšší hladina vitamínu D, tím nižší četnost relapsů
  • čím nižší hladiny, tím častěji nižší skóre v EDSS

Klinická studie např. Burton, 2010. Vitamín D3 se ukázal jako vhodný doplněk v klinické studii k inteferonu beta (Filippi, 2012; ale Hupperts 2017 nezjistil benefit, domnívají se, že benefit bude spíše u brzkého stádia nemoci). Jsou ale také studie, které nenašly rozdíl mezi D3 a placebo skupinou např. Kampmann, 2013.

Z rozporuplných výsledků studií D3 u RS vyplývá, že sám o sobě vitamín D3 nestačí, ale že v kombinaci s dalšími látkami může být důležitým prvkem. A že dále je pro RS nežádoucí mít vitamínu D3 nízké hladiny. Proto se nabízí doporučení doplňovat zvláště na konci podzimu, celou zimu a začátkem léta denně 5000IU. Během léta, pokud pobýváte na slunci, není suplementace nutná. Spolu s vitamínem D3 by se měl užívat i vitamín K2, buď jako doplněk stravy nebo se zaměřit na potraviny, které ho obsahují.

Zásadní látkou pro léčbu autoimunitních nemocí je vitamín D3 v tzv. Coimbra protokolu. Dávkování je zde od 40000 IU výše, tedy velmi vysoké dávky, kde už je potřeba určitě opatrnosti (např. vyhýbat se co nejvíce vápníku – protože D3 zlepšuje jeho absorpci a mohlo by ho být až příliš). Více info např. zde.

 

Další inspirace

  • Statiny (léky na snížení cholesterolu); konkrétně simvastatin viz článek. Lze užít přírodní látky s podobným účinkem jako statiny? Účinná látka (monacolin K) v red yeast rice má velmi podobnou chemickou strukturu jako lovastatin. S tím rozdílem, že lovastatin je lék na předpis. Nicméně, ani tento doplněk stravy není bez rizik, podobně jako statiny (viz článek).
  • nadměrná aktivita proteinu RAB32 viz článek. Existují nějaké inhibitory Rab32?
  • trazodone a DBM viz článek 
  • fasting mimicking diet u RS viz článek
  • doplňování selenu
  • Vitamín B3 nikotinamid Článek. Tsunoda, 2009
  • role bakterií střevní mikroflóry u RS článek “Špatné” jsou Akkermansia muciniphila a Acinetobacter calcoaceticus a “dobrá” je Parabacteroides distasonis. Dále také Miyake, 2015. Pacienti s RS mají významně méně bakterií ze skupiny Bacteroidetes a Clostridia, než zdraví lidé. Teoretická možnost budoucí léčby i pomocí transplantace stolice článek.
  • taurin (článek)
Publikováno: 22.7. 2017
Datum poslední aktualizace: 8.5.2018
Autor: Patrik Schoupal