Rakovina plic

Následující text je doporučením a rozborem pro jednu z pacientek. Můžete zde najít užitečné informace o vhodných doplňcích k chemoterapii a k cílené léčbě EGFR inhibitory.

Rozbor některých výsledků z biochemického vyšetření

CRP 0,5 mg/l

Zcela v pořádku. Znamená to, že není přítomna bakteriální ani virová infekce.

GLU 7,6 nmol/l (krevní cukr)

Referenční hodnota pro pacientku 70+ je 4,61 – 5,59 mmol/l. Zvýšená hodnota je ale nejspíše následkem tyreotoxikózy.

U rakoviny je nicméně vhodné nemít glukózu v krvi zvýšenou, což bude u pacientky kvůli tyreotoxikóze zřejmě dlouhodobě. Pomoci by zde mohla kyselina alfa lipoová (Ansar, 2011).

CEA 1.3 ug/l (druh onkomarkeru; karcinoembryonální antigen)

CEA se vytváří hlavně během embryonálního vývoje, po narození už má člověk hodnoty velmi nízké. Normální hodnoty u zdravého člověka jsou do 2,5 ng/ml (platí pro nekuřáky) * převod ug/l je stejné jako ng/ml. Hodnoty nad 20 se objevují u rakovin, které již metastázovaly.

CEA se používá spolu s onkomarkerem CYFRA. Hodnoty pomáhají rozlišit mezi zhoubným karcinomem a jiným nezhoubným onemocněním plic. Např. hodnoty nad 3.2 ng/mL CEA a 3.5 ng/mL CYFRA mělo 32% pacientů s rakovinou plic, ale jen 11% pacientů s jiným plicním onemocněním (Okamura, 2013).

CYFRA 1.43 ug/l

Hodnota je velmi nízká, což je výborné. Samostatně je CYFRA nejzásadnější marker u rakoviny plic.

Pro zajímavost u pokročilého nemalobuněčného karcinomu (stage IIIB+) jsou hodnoty většinou přes 32 ng/mL. U stádia I-II jsou hodnoty u většiny pacientů do 18.

Pacienti, kteří mají před začátkem léčby hodnotu CYFRA do 2,2 a negativní EGFR mutaci, mají nejlepší vyhlídky (nejpříznivější prognózu). Ono, 2013

NSE 14.69 ug/l (neuronspecifická enoláza; onkomarker)

Referenční hodnota do 15 (norma bývá uváděna 12). Tato hodnota maminky spíše naznačuje nezhoubný proces, než zhoubný.

Zvýšené hodnoty jsou nejčastěji u malobuněčného plicního karcinomu (až u 70% pacientů); ale hodnoty by byly nejčastěji přes 21 (Chu, 2011; z 33 pacientů ve studii, kteří měli NSE přes 24, jich mělo 30 diagnostikován malobuněčný karcinom; vysoké hodnoty NSE tak velmi pravděpodobně ukazují právě na malobuněčný karcinom).

Pro vyšší pravděpodobnost určení malobuněčného karcinomu z onkomarkerů by ale bylo potřeba kromě NSE udělat i test onkomarkeru s názvem ProGRP. Tyto dva dohromady, pokud jsou oba zvýšené, už mají vysokou vypovídací schopnost.

Zvýšené hodnoty kolem cca. 13-24 se ale objevují i u nezhoubného onemocnění plic.

U pacientů s rakovinou plic korelují hodnoty s prognózou; pacienti s hodnotami pod 25 mají statisticky významně lepší prognózu než pacienti s hodnotami nad 25 Xue, 2015

Doplňky před a během chemoterapie

V době psaní textu ještě nebylo zřejmé, zda-li bude nasazena klasická chemoterapie nebo biologická léčba.

Reishi – doporučuji

protimetastatický potenciál Sliva, 2009

protinádorový Wu, 2011

vhodné jako doplněk k radioterapii; menší růst nádorů, zvýšená produkce NK buněk, nižší tempo metastáz Chen, 2014

proimunitní účinek; reishi působí potlačuje inhibiční působení nádorových buněk na imunitu Sun, 2014

vhodný doplněk k léčbě cisplatinou Hsin, 2014

klinická studie betaglukanů u rakoviny plic viz https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00682032

výsledky budou v roce 2017

Nenašel jsem žádný potenciální problém při užívání u rak. plic, nasazení je bezpečné.

Možná stojí za úvahu k reishi přidat ještě i čistý extrakt betaglukanů viz z webu

betaglukany (vzorový produkt BIOcell od MycoMedicy nebo slovenský Betaglukan od Natures); betaglukany se užívají po kratší dobu (14 dní), ale v intenzivních vysokých dávkách) mají výrazný stimulační a regenerační vliv na imunitu.

BioCell http://www.mycomedica.cz/eshop-betaglukan-biocell.html

Játra

Doporučil bych nasadit něco z toho co je na webu. Nejmohutnější účinek má kyselina alfa lipoová a reishi. S odstupem za nimi je pak ostropestřec (asi nejlépe koupit rovnou extrakt silymarin/silybinin) a širokospektrální pampeliška. Ostatní věci, které se u nás doporučují, např. Essential Forte aj. jsou zhruba na úrovni pampelišky, tedy přímo pro játra mají jen menší benefit. Nasazení je nejen kvůli lékům, což už maminka bere, ale preventivně pro posílení před chemoterapií. Kromě toho ty látky mají i protinádorový účinek (viz třeba ALA v METABLOCu).

Článek o ostropestřci od Life Extension.

ALA z iHerbu http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Alpha-Lipoic-Acid-600-mg-150-Capsules/10097

Dávkování ALA 600mg/den. Možno přidat HCA a nasadit lehkou verzi METABLOC protokolu.

Melatonin – doporučuji

U nemalobuněčného karcinomu měli pacienti ve skupině chemo+melatonin výrazný benefit ve více ukazatelích – ústup nádorů; 5ti leté přežití, lepší zvládání vedlejších účinků (Lissoni, 2003). Pacienti užívali 20mg každý den večer.

Pozitivní vliv zaznamenali i Lis, 2014 u pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem. Velkou důležitost má doba vzetí melatoninu. Častečná odpověď na léčbu byla u 10,5% pacientů v placebo skupině, 7,7% pacientů užívajících melatonin ráno a 29,4% pacientů užívajících melatonin večer.

Melatonin má také ochranný vliv před DNA poškozením, konkrétně právě před DSB (Palchik, 2013).

Přehled výzkumů Jung, 2006. Protimetastatická aktivita Kim, 2014. Ma, 2016 zkoumají potenciální synergie nasazení melatoninu k chemo a radioterapii u nemalobuněčného karcinomu. Melatonin zvyšuje senzitivitu nádorových buněk k léčbě inhibitory tyrosine kinázy u EGFR pozitivní mutace (Yun, 2014). Údaj o EGFR+/- budeme ale znát až po biopsii.

Ustálení cirkadianního rytmu má pozitivní vliv na dobu přežití u pacientek s rakovinou plic (Sephton, 2013).

Z alter cesty webu kde doporučuji kombinaci melatonin + berberine

  • velmi důležitým spojením je melatonin + berberin (Deng, 2016). Kromě jiného tato kombinace nepřímo snižuje aktivitu enzymu telomeráza, který je zodpovědný za nekonečné dělení nádorových buněk a jejich cestu k nesmrtelnosti. Každá buňka má něco jako svíčku života, které se říká telomera a ta se každým buněčným dělením zkrátí a když už je jí jen kousek, spustí se proces buněčné smrti. Nádorové buňky se ale naučily toto stárnutí oblafnout a pomocí enzymu telomeráza si telomery prodlužují. Kombinace melatonin + berberin má blokující účinek.

Berberine (buď si kapslovat doma a koupit na bulksupplements.com nebo na iHerbu v kapslích).

Návrhy doplňků před chemoterapií

Rozmarýn (Moore, 2015) a šalvěj ve formě čaje. Vliv na potlačení beta-katenin signalizace. Lze obojí formou čaje. Jak rozmarýn, tak šalvěj obsahují látku carnosol, která je inhibitorem Bcl-2 proteinu. V tomto je vhodná i kombinace s čajem z ibišku, zázvorovým čajem a čajem lapacho (ten obzvláště, jelikož má širokospektrální účinky; Hussain, 2007).

Rozmarýn a šišák (viz dále) jsou inhibitory EGFR (léky tohoty typu se užíváají u nemalobuněčného karcinomu s EGFR+ mutací).

Šalvěj https://www.profikoreni.cz/Salvej-200g-d552.htm?tab=description

Rozmarýn https://www.profikoreni.cz/Rozmaryn-200g-d473.htm

 

Jak jsem psal už v mailu, doporučuji i tinktury z šišáku (inhibice Bcl-2 a Mcl-1). Asi tato tinktura http://nadeje-byliny.eu/tinktury/138-sisak-bajkalsky.html
a čaj z šišáku vousatého http://www.pro-zdravi-az.cz/119-sisak-vousaty

Zde uváděné mechanismy působení jako Bcl-2, Mcl-1, IGF-1R aj. Jsou podrobněji popsány v teoretickém článku o Halifax protokolu https://alternativnicesta.cz/alternativni-lecba-rakoviny/

 

Před chemoterapií by bylo vhodné nasadit inhibitory IGF-1R a to lykopen, apigenin (heřmánkový čaj), kurkumin a EGCG či resveratrol.

Z Halifax protokolů by zřejmě nejvhodnější bylo před chemoterapií nasadit resveratrol protokol. Ten se mi jeví pro maminku v této fázi nejvhodnější a nejbezpečnější, protože nemá takovou zátěž jako EGCG.

Resveratrol má vliv na ER signalizaci, která může hrát u žen s rakovinou plic významnou úlohu, kromě resveratrolu zde ještě pozitivně působí i melatonin. ER signalizace u žen s rakovinou plic je v posledních letech nově zkoumané téma (např. Siegfried, 2009; Batra, 2010; Siegfried, 2014). Přijde mi, že nasazení melatoninu jako silného inhibitoru aromatázy je u ženy po menopauze v této oblasti optimálním řešením, zvláště když se zkombinují látky s antiestrogenovým účinkem spolu s inhibitory EGFR.

Vitamín D3 ze začátku v dávce 5000IU denně, pokud ale maminka užívá vigantol 14 kapek, pak je to dostačující.

A upozorním na informaci z webu o extraktu z černuchy seté (Nigella Sativa; thymoquinone) pro karcinom plic

  • extrakt z černuchy seté zpomalil růst nádorů u myší (Jafri, 2014, link)

Účinek extraktu ze semen a oleje ze semen byl potvrzen i in vitro (Al-Sheddi, 2014).
Jafri, 2010 zkoumali thymoquinone (extrakt účinné látky z černuchy) v kombinaci s chemoterapií cisplatinou u myší a zjistili synergický účinek bez toho, že by se zvýšila toxicita léčby.
V kombinaci TQ (5mg/kg) + cisplatina se zredukovala nádorová masa o 59% více než ve skupině pouze s cisplatinou. Při dávce 20mg/kg + cisplatina to bylo o 79%. Vzhledem k tomu, že jde o málo toxickou látku, je přidání před a během chemoterapie cisplatinou velmi zajímavou možností jak zvýšit účinnost léčby.

Thymoquinone zdá se je vhodný během radioterapie, a dále i během chemoterapie doxorubicinem (chrání před kardiotoxicitou). AbuKhader, 2013.

Pokud byste se rozhodl nasadit, zkusím dohledat kde se to dá koupit. Asi to vypadá na Life Extension viz link. Swanson má tuto variantu.

Experimentální léky

Pyrcon (lze koupit v Německu) Zhang, 2014, může být vhodné nasadit po skončení chemoterapie, jako pokus o likvidaci přeživších kmenových nádorových buněk.

Ke studii Lu, 2013

Antioxidant Induces DNA Damage, Cell Death and Mutagenicity in Human Lung and Skin Normal Cells.

Výsledky jsou velmi rozporuplné v tom smyslu, že tvrdí něco jiného než většina jiných studií. Např. u kombinace cisplatiny a EGCG jim paradoxně vyšlo, že přežilo o cca. 10% více nádorových buněk než při aplikaci pouze cisplatiny. Testovali nádorovou linii A549.

Jiné výzkumy např. u karcinomu ovárií (Wang, 2015; 3-6x zvýšená účinnost cisplatiny link), kolorektálního karcinomu (Hu, 2015), rakoviny žlučových cest (Mayr, 2015; u všech 8 testovaných nádorových linií měla kombinace lepší výsledky než samostatně) nebo u nemalobuněčného karcinomu plic (Zhang, 2015) docházejí k právě opačným výsledkům a to že kombinace cisplatiny a EGCG výrazně zvyšuje protinádorový účinek.

V Zhang, 2015 nejprve aplikovali EGCG a pak cisplatinu a dosáhli výrazně lepšího výsledku v zastavení růstu tumoru.

Je podivné, že stejnou linii jako v Lu, 2013 (A549) testovali i Zhou, 2014 a kombinace EGCG a cisplatina jim vycházela lépe jak ve zkumavce, tak i in vivo, kde měly myši menší nádory než ty ošetřené pouze cisplatinou.

Výzkum na myších u nemalobuněčného karcinomu prokázal při spojení cisplatiny a EGCG a) pomalejší množení nádorů; b) menší úbytek váhy a také menší výskyt tzv. sekundárních tumorů tj. takových, který způsobí samotná karcinogenita léčby cisplatinou (Mimoto, 2000).

K závěrům Lu, 2013 jsem tedy skeptický. Šlo o výzkum ve zkumavce, který je v rozporu s výsledky jiných výzkumů ve zkumavce a tyto jiné výsledky jsou potvrzeny i in vivo. Zkoumá vliv EGCG na plicní buňky, nicméně zkumavka nedokáže nasimulovat komplexní realitu, která se odehrává v lidském těle.

Nicméně, pokud bychom chtěli vzít výsledky i tak v potaz, pak bych navrhnul doplnit EGCG protokol specificky pro pacienty s rakovinou plic o látky, které chrání před poškozením DNA (tím způsobem, kterým si autoři myslí, že EGCG škodí plicním buňkám).

Šlo by o lykopen (Palozza, 2011), což je sice karatenoid, ale na rozdíl od beta karotenu není podezříván z toho, že by u rakoviny plic byl rizikový. Jde o non-vitamin A karatenoid (Azqueta, 2012), což může být právě ten hlavní rozdíl, protože pro-vitamin A karatenoidy jako např. beta karoten mohou ve vyšším množství v plicích působit právě pro-oxidačně a tedy škodit.

U rakoviny plic v pokusu na myších (Kim, 2000) měly myši, který se podával lykopen méně nádorů než ty, kterým se podával karcinogen, ale bez lykopenu.

Pak by šlo použít i látky, které jsou schopny stimulovat opravu tohoto typu poškození DNA (DSB Double-strand breaks). Např. Charles, 2014 identifikovali látky, které stimulují proces zvaný NHEJ (non-homologous end-joining), kterým je v těle takový druh poškození opravován. Je to např. arbutin, který se nachází v klanoprašce čínské (snad by šlo sehnat tinkturu). Dále uvádějí sakuranetin, myricetin (brusinky, borůvky), chalcone a epicatechin (což je paradoxní, když Lu tvrdí, že způsobuje DSB – byť hovoří o EGCG, ne o EC – kdežto jiní autoři tvrdí, že stimuluje opravy DSB). Přímo epicatechin je v kakaových bobech (tedy z potravin např. v čokoládě s vysokým obsahem kakaa) a v arganovém oleji a čaji.

Schizandra, klanopraška tinktura http://nadeje-byliny.eu/tinktury/49-schizandra-klanopraska.html

Nemalobuněčný adenokarcinom (NSCLC) – biologická léčba

Pacientka nakonec dostala biologickou léčbu lékem Giotrif (afatinib).

Testuje se EGFR, KRAS a ALK mutace.

Nejlepší odezva na léčbu TKI (tyrosine kinase inhibitory) se objevily u pacientů s EGFR mutací obzvláště u chybějícího exon 19, mutace exon 21 L858R a exon 18 G719X. Naopak mutace u 20 T790M je spojována s rezistencí vůči TKI (a rezistence se objevuje i u mutací D761Y, L747S a T854A). Velkým problémem je ale i současný výskyt např. L858R spolu s některou mutací způsobující rezistenci (např. T790M; zde ale funguje osimertinib viz dále).

TKI první generace gefitinib (Iressa), erlotinib (Tarceva)

TKI druhé generace afatinib (Gilotrif)

TKI třetí generace osimertinib (Tagrisso)

V ČR by se primárně použil erlotinib (ale je možné i použití gefitinibu). Nejúčinnější je ale afatinib, neboť funguje i u některých variant mutací, které jsou na TKI první generace rezistentní. Také má v porovnání lepší výsledky (link). V ČR je nasazení afatinibu již možné a je hrazen z veřejného pojištění u pacientů s prokázanou aktivační mutací EGFR.

Pokud je přítomna jak EGFR, tak ALK mutace, dostává pacient místo TKI ALK inhibitory (crizotinib – pokročilý NSCLC s pozitivní mutací EML-4-ALK, ceritinib, alectinib).

U KRAS mutace se zdá, že její přítomnost naznačuje zvýšenou četnost rezistence u EGFR vůči TKI léčbě.

Afatinib

Afatinib není metabolizován CYP450, ale je substrát pro P-glykoprotein. Mezi silné inhibitory P-gp patří cyklosporin, erythromycin, ketokonazol, itrakonazol, chinidin, ritonavir, verapamil, takrolimus, amiodaron; mezi silné induktory P-gp se řadí především rifampicin, karbamazepin a fenytoin.

  • induktor p-gp způsobí snížení účinku afatinibu

  • inhibitor p-gp zvýšení (což ale není vždy žádoucí, kvůli vedlejším účinkům).

P-gp do velké míry ovlivňuje vnitrobuněčnou koncentraci léčivé látky a použití inhibitoru by v tomto případě mohlo být žádoucí (zvláště u léků, které mají špatnou biodostupnost). Nádorové buňky některých rakovin zvýšeně p-gp produkují a tím jsou pak schopny se bránit proti lékům p-gp substrátu tak, že vlastně je p-gp z buněk „vyplivne“.

Wind, 2014 ritonavir (inhibitor p-gp) a hodinu na to afatinib = 38,5% vyšší koncentrace afatinibu v krevní plazmě. Současně nebo o 6 hodin po afatinibu = 4,1% a 5,1%. Celkově autoři hodnotí vliv lékových interakcí na afatinib jako minimální, s tím, že by mělo stačit užívání léků oddělit dostatečně v čase. Blokování p-gp tedy funguje spíše krátkodobě a vliv na lék p-gp substrátu má hlavně tedy, pokud je užit zhruba 1 hodinu před lékem.

Z přírodních doplňků léčby by se jednalo hlavně o třezalku (induktor, snížila by účinek) a z inhibitorů piperin, grapefruitový džus (citrusové plody; grapefruit seed extract). Také EGCG, kurkumin, ženšen, mořská okurka (bitter melon, momordica charantia).

Tedy nebude možný souběh EGCG protokolu s užíváním afitinibu. Nicméně, mohl bych zkusit podrobněji nastudovat možný benefit užití p-gp inhibitoru před afitinibem.

Nejasná je role quercetinu, který je v jednom výzkumu označen jako induktor p-glykoproteinu, resp. zvyšuje jeho transportní kapacitu (Wang, 2013). Nicméně v řadě jiných studií je zase quercetin uváděn naopak jako inhibitor (např. Bansai, 2009). Zřejmě zde hraje roli řada dalších faktorů a působení je tak velmi těžké vyhodnotit.

Z hlediska doplňkové léčby je těžké nalézt vhodné doplnění, protože většina hlavních látek z doplňkových protokolů má vliv na p-glykoprotein, tedy by potenciálně mohly ovlivnit absorpci léku. Lze tedy nasadit pouze na vlastní riziko. Většina látek působí jako blokátory p-gp, tedy teoreticky zvýší množství léku, které se dostane do krve, což může zvýšit jeho účinnost, ale současně i vedlejší nežádoucí účinky. Toto může být závažné, protože pokud nežádoucí účinky přesáhnout určitou mez a zhorší se některé krevní hodnoty, může být nezbytné léčbu přerušit (např. do normalizace krevních hodnot).

Vedlejší nežádoucí účinky afitinibu: zátěž na játra a ledviny; průjmy (velmi časté), kožní vyrážky (velmi časté), záněty ústní sliznice (stomatitida; časté); paronychie (otoky kolem nehtů, časté). Časté: snížená chuť k jídlu, zvracení, únava. Během léčby výjimečně dojde k většímu poklesu bílých krvinek (leukopenie a neutropenie).

Afatinib má vysoký half life (37 hodin; po této době je v těle ještě polovina léku stále v krevní plasmě). Nejvyšší hodnoty v krvi po 2-5 hodinách.

Shrnutí výzkumů pro kombinace afatinibu s dalšími léky viz Vera, 2015.

Další informace:

http://www.remedia.cz/Clanky/Aktuality/Afatinib-novy-ireverzibilni-tyrozinkinazovy-inhibitor-v-klinicke-praxi/6-E-1Em.magarticle.aspx

Osimertinib

V letošním roce je v EU schválen ještě i osimertinib, který funguje i v případech s mutací T790M (link). T790M je nejčastější příčina rezistence na TKI (která se často vyvine až během léčby tím, jak se nádor snaží na lék adaptovat a přežít). Ale je otázkou, zda-li by šlo u nás lék nasadit, je zřejmě teprve ve fázi klinických studií. Je indikován pro NSCLC s mutací T790M.

Podrobný souhrn údajů o přípravku

Potenciální synergie doplňků s TKI

Erlotinib + EGCG Milligan, 2009; Haque, 2015
Afatinib + Withaferin A (withania somnifera extrakt) + Chang, 2014
Gefitinib + Fuzheng Kang Yang, 2014

Doplňky mohou mít synergii, tj. zvýšit účinnost, ale je otázkou nakolik právě se zvýší i nežádoucí účinky.

Inhibitory angiogeneze

Avastin (bevacizumab) je inhibitorem VEGFR. Bývá přidáván k chemoterapii založené na platině u adenokarcinomu (NSCLC) u ne-skvamózního typu buněk. Porovnání Avastin vs paclitaxel + carboplatina viz Sandler, 2006 odkaz

Chemoterapie NSCLC

Dvousložková.

První složka je cisplatina nebo carboplatina.

Jako druhá složka se vybírá mezi

  • docetaxelem

  • gemcitabinem

  • paclitaxelem a

  • vinorelbinem.

U nemocných starších 70 let se někdy zvažuje vynechání platiny (je pro tělo nejnáročnější z pohledu vedlejší toxicity léčby). Ještě další možností je cisplatina + pemetrexed. U docetaxelu lze konzultovat přidání inhibitorů angiogeneze: nintedanib (na trhu jako Ofev; podle informace k 1.9.2015 ale tehdy ještě nebyl v ČR hrazen) a ramucirumab (na trhu jako Cyramza; možno též v kombinaci s paclitaxelem).

U skvamózního NSCLC po neúspěšné chemoterapii na bázi platiny lze uvažovat o nasazení nivolumabu (bylo by potřeba zjistit, zda-li je hrazen).

Informace: Zemanová, 2015 Léčba pokročilého nemalobuněčného plicního karcinomu

Podrobný přehled léčebných protokolů Linkos, 2015

Cisplatina a platinové deriváty: hlavní rizika

nefrotoxicita (ledviny; velmi časté) Miller, 2010

Zvýšené riziko nefrotoxicity mají pacienti, kteří pravidelně užívají NSAID (aspirin, ibuprofen aj.)

  • ALA (Kang, 2009; Bae 2009)

  • lykopen (Atessahin, 2005)

  • částečný účinek silymarinu (Karimi, 2005)

  • doplňování hořčíku (Oka, 2014; Kidera, 2014); nedávné studie zjistily, že během podávání cisplatiny dochází k velkým úbytkům hořčíku a že doplňování hořčíku redukuje ledvinovou toxicitu během léčby. Bude dobré konzultovat s lékařem, ve studii se podávaly nitrožilní infuze hořčíku spolu s diurézou manitolem.

  • melatonin (Kilic, 2013; Sener, 2000)

  • ginkgo biloba Song, 2013; Okuyan, 2012

  • quercetin (Sanchez-Gonzalez 2011)

neuropatie

  • ALA Melli, 2008

  • ginkgo biloba (Marshall, 2004; podávalo se 120mg orálně; malá studie 17 pacientů u kolorektálního karcinomu)

kardiovaskulární rizika

  • zázvorový extrakt Attyah, 2012 studie na myších, pozitivní vliv na ochranu jater a srdce; zázvorový extrakt by také měl zmírňovat zvracení a může mít ochranný vliv na ledviny

  • resveratrol, l-carnitine, ALA, silymarin (Raja, 2013)

  • thymoquinone (Adali, 2016); musí jít o nízké dávky (viz chemoterapie a synergické doplňky)

ototoxicita (negativní vliv na sluch)

  • resveratrol POZOR rozporuplné výsledky redukce Erdem, 2012; Tutkun, 2012; Lee, 2015 vs u některých dávkování zvýšení ototoxicity v pokusu na myších Olgun, 2014. Jde zřejmě o vliv velikosti dávek. U nízkých dávek by riziko být nemělo (resveratrol v nízkých dávkách má antioxidantní působení; ve vysokých cytotoxické).

neurotoxicita

  • vitamín E (Pace, 2010; Savarese, 2003); klinická studie, skupina s cisplatinou + vit. E měla výskyt neurotoxicity 5,9% vs cisplatin skupina 41,7%. Podával se alpha-tocopherol 400 mg/den. Nicméně doporučení je v možném rozporu s působením vitamínu E na nádorové buňky (link)

  • acetyl-L-carnitine Jako bezpečná alternativa k vit. E Ghirardi, 2005; k chemo paclitaxel+cisplatin Pisano, 2003. Cisplatina způsobuje nedostatek L-karnitinu a ten pak chronickou únavu (Endo, 2015)

Dále je zmiňován glutathion, u více možností, ale zde není jasné, zda-li negativně nezasahuje do účinnosti chemoterapie, neboť ho využívají i nádorové buňky k vytvoření rezistence vůči lékům (Traverso, 2013). Dále glutamine, u toho zase není jasné, zda-li současně neprospívá i nádorům (viz článek Čím se živí rakoviny), byť na druhou stranu je jeho ochranný účinek proti vedlejším následkům chemoterapie prokázán (Gauray, 2012). Nicméně, vzhledem k tomu, že existují bezpečnější alternativy, tak bych obojí vynechal.

Za doporučené položky lze považovat hlavně melatonin, ALA, L-carnitine a ginkgo bilobu. Některé položky mají i možný protinádorový účinek. Např. ginkgo biloba (Tsai, 2014; Zhu, 2015) a samozřejmě ALA i melatonin.

Kromě toho bych doporučil zázvorový čaj nebo extrakt ze zázvoru, který má u cisplatiny širší benefity.

Dalším vhodným doplňkem zřejmě bude silymarin (ostropestřec), který je vhodný hlavně pro ochrannou funkci u jater, ale i u cisplatiny může napomáhat ochraně ledvin, byť toto nebylo v dvojitě slepé studii prokázáno (Momeni, 2015; Shahbazi, 2015 se užívalo 420mg rozdělených do 3 dávek; se začátkem 1-2 dny před chemoterapií s pokračováním během celé doby chemo; nebyl ale nalezen stat. významný rozdíl mezi silymarin a placebo skupinou) a sluchu (Cho, 2014). Silymarin bude mít nejspíše i benefity u druhé chemo látky nasazené během léčby.

A určitě by se mělo s lékařem konzultovat nasazení infuzí hořčíku. Nebo alespoň zajistit suplementaci per os v nějaké formě s vysokou biodostupností (tedy vyhnout se např. oxidu hořečnatému). Zřejmě chelatovaná forma např. Doctor´s Best

Chemoterapie a synergické doplňky

Níže platí k chemoterapii, nikoliv k biologické léčbě.

Polysacharidy z astragalusu (Guo, 2012)

Klinická studie cisplatiny + vinorelbinu s a bez astragalusu. Při delším užívání (po 3 cyklech chemo) významný vliv na kvalitu života ve skupině s astragalusem. Mírně lepší (ale ne statisticky dostatečně robustní, aby je bylo možno považovat za signifikantní) byly i výsledky odezvy na léčbu (objective response) a mediánová doba přežití.

Studie o vlivu astragalusu na chemoterapeutické látky Tian, 2012. Může jít o zvýšení chemosenzitivity nádorových buněk vůči léčbě, ale i o zvýšenou účinnost chemo léků inhibicí p-glykoproteinu. Pokud by astragalus redukoval nádorovým buňkám vylučování p-glykoproteinu, znamenalo by to, že se víc chemo látky dostane dovnitř nádorových buněk (Tian, 2012).

Astragalus je také vhodným doplňkem na posílení a ochranu ledvin examine.com

Užívat lze i ve formě čaje, examine.com doporučuje kombinaci s angelica sinensis (andělika čínská). Zde zejména v podobě ethanolových extraktů z kořenů v poměru 5:1 (astragalus ku andělice).

EGCG

Výborné jako doplněk před začátkem chemoterapie, neboť zvyšuje senzitivitu nádorových buněk vůči cisplatině (Wang, 2015; Hu, 2015; Mayr, 2015).

Působí také proti vytvoření rezistence (Zhang, 2015; Mazumder, 2012).

U myší snižuje riziko vzniku sekundárních rakovin jako nežádoucího vedlejšího účinku léčby cisplatinou (Mimoto, 2000) a potlačuje úbytek váhy.

Je možné zvážit i užívání během chemoterapie.

 

Thymoquinone (černucha setá extrakt)

 

TQ + cisplatina Wilson, 2015; Tabasi, 2013; Nessa, 2011 cisplatina, oxaliplatina + quercetin a TQ

u rakoviny plic TQ+cisplatina Jafri, 2010 (u myší; kombinace u nízké dávky o 59% menší tumorová masa, u vyšší dávky o 79% menší než v kontrolní skupině)

U nefrotoxicity mají nízké dávky TQ ochranný efekt, ale POZOR vysoké mohou nefrotoxicitu naopak zvýšit (Dirican, 2015).

Pozitivní vliv na ototoxicitu (Sagit, 2012).