Anémie, nedostatek železa

Nejbohatšími zdroji železa v potravě, které jsou u nás snadno dostupné, jsou z živočišných zdrojů játra (podle obsahu: vepřová, kuřecí, krutí, hovězí).
Z nemasových zdrojů dýňová semínka a chia semínka. Jak železo, tak měď obsahují kešu oříšky. Dále se dá koupit speciální tzv. železité víno (příklad viz link). O něco menší obsah, ale stále dobrý, má melasa, slunečnicová semínka a sardinky. Dalším důležitým zdrojem železa je šťáva z červené řepy. Z čajů je vhodným doplňkem kopřivový čaj, který má dobrý obsah jak železa, tak i vitamínu C. Louhovat alespoň 10 minut. V lékárně lze bez předpisu pořídit složením zajímavý Floradix (viz link na Heureku).

Pokud doplňujeme železo v tabletách, je nutné kvůli vyšší vstřebatelnosti vždy brát dohromady s vitamínem C.
Dalšími metodami, které zřejmě zvyšují absorpci a které bychom měli využít je kombinování železa s česnekem (link) u kterého se zjistila o 200% vyšší hladina v krevní plazmě a kombinování železa s česnekem a cibulí (Gautam, 2010, link). Zlepšit vstřebatelnost pomáhá také lykopen, tedy pomůže užít ráno a zapít trochou rajčatové šťávy nebo zajíst jedním rajčetem (link). Nejoptimálnější je pár rajčat krátce osmahnutých na cibulce (lykopen v rajčatech stoupá s tepelnou úpravou).

Kolik užívat? Průměrně 30mg.

Kdy je nejlepší čas na užívání? Ráno. Výzkumy zjistily, že nejlepší čas na doplňování železa je ráno, cca. dvě hodiny po probuzení, nejlépe však naprázdný žaludek, tedy ještě před snídaní (link). Během dne schopnost těla přijmout železo značně klesá.
Po doplnění železa by se neměly ještě alespoň hodinu a půl konzumovat vápník, mléko, kofeinové nápoje (i čaj), ani jídla bohatá na vlákninu a syrová zelenina. Je tedy důležité ranní kávičku o chvíli odložit.
U žen se silným menstruačním krvácením, kvůli kterému se ztrácí z těla železo, pomáhá čaj z kontryhele.
Užívání železa v tabletách ráno by nemělo být kombinováno s užíváním žádných dalších minerálů. Ranní čas jen železa je čas.
Při anémii je také potřeba zjistit skutečnou příčinu, ne vždy souvisí pouze s železem. Anémie může vznikat i z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové a také z nedostatku zdrojů měďi (která se podílí na transportu železa v těle) v potravě. Pokud vám nepomůže dodávání železa, zkuste přidat i komplex B vitamínů a potraviny bohaté na měď.