Houba Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum; Lingzhi; lesklokorka lesklá)

reishiGao, 2003 (link) a Gao, 2005 (link) testoval reishi v klinických studiích u pacientů s rakovinami v pokročilém stádiu. Z výsledků se zdá, že na měřené imunitní hodnoty některých pacientů neměl doplněk žádný, nebo jen malý vliv, u jiných byl však vliv výrazný.
Výzkumy dále ukazují, že reishi zvyšuje produkci interleukinu 2, interferonu gamma a CD4+ lymfocytů (specificky Th1 např. Pi, 2013 link) a zřejmě také NK buněk (Chang, 2014, link). Působí tedy pozitivně na všechny mechanismy u kterých se domnívám, že stojí za spontánní remisí u rakovin.
Podrobně je působení na imunitu popsáno v článku examine.com. Reishi je ve výzkumech věnována velká pozornost, souhrn některých výsledků v článku na Memorial Sloan Kettering.
Objevují se také četné náznaky, že užívání reishi činí nádorové buňky citlivějšími vůči onkologické léčbě. Např. u lapatinibu (rakovina prsu; Cubano, 2014) link nebo erlotinibu (Suárez-Arroyo, 2014, link).

  • zlepšuje spánek (rychlejší usnutí, delší doba a kvalita spánku; link)
  • mírní chronickou únavu, která vzniká jako vedlejší účinek u některých chemoterapií (účinek se objevuje zhruba po 4 týdnech užívání)
  • stimuluje aktivitu T-lymfocytů
  • stimuluje aktivitu a počet NK buněk

Osobně vnímám reishi jako skvělý doplněk vhodný pro užívání během onkologické léčby, jak během chemoterapie, tak radioterapie.

Dávkování

Potenciálně účinné dávkování je potřeba určit individuálně, v závislosti na podílu polysacharidů v produktu a metodě extrakce. Nedá se určit obecně platné, kvůli velkému rozdílu mezi jednotlivými produkty. U extraktu se používá většinou mezi 1-6 gramy denně. Nejpopulárnější je dávkování 3x denně po 1,8 gramu. Toto je dávkování pro onkologické pacienty, u jiných obtíží a preventivně stačí mnohem méně.

Velmi podrobně se o složení a účincích reishi píše v 9. kapitole knihy Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, která je celá dostupná online viz link.

S čím kombinovat

  • betaglukany jsou obecně dobře rozpustné ve vodě, tedy užívat je lze na lačno, nicméně některé složky reishi, např. triterpeny jsou rozpustné v tucích, bude tedy lépe užívat reishi po jídle
  • při užívání je vhodné brát současně vitamín C a resveratrol (Vetvicka, 2012). Tato kombinace výrazně zvyšuje protinádorový potenciál.

Kde koupit

Při výběru potravinového doplňku je potřeba vybírat podle obsahu polysacharidů a případně triterpenoidů. Obecně a zjednodušeně řečeno, polysacharidy stimulují imunitu, triterpeny vykazují protinádorový účinek.

Doplňky, které neuvádějí garantovaný standardizovaný obsah polysacharidů, je lépe rovnou vyloučit z výběru.

To je velmi důležité, protože vám takové produkty budou k ničemu a pouze podpoříte nesolidní výrobce, kterým nejde o vaše zdraví, ale pouze o vaše peníze.
Také je potřeba vybírat kapsle/tablety, které obsahují extrakt z hub. Základní sušená houbová směs je totiž v léčbě neúčinná. Důvodem je, že buněčná stěna houby je tvořena chitinem. Člověk nemá enzymy pro trávení chitinu (je potřeba enzym chitanáza), a během trávení není schopen chitinový obal rozložit a celý obsah houby je tělem vyloučen. Extrakce horkou vodou dokáže prolomit chitinovou bariéru a účinné látky učinit pro tělo dostupnými.

  • s chitanázou, enzymem pro trávení chitinu, to není úplně tak, že by ho lidé neměli vůbec. Někteří lidé ho nemají vůbec, někteří ho mají v malém množství a určitá skupina lidí ho má v dostatečném množství. Hladiny chitinu jsou dány geneticky a jsou odvislé od místa, kde se člověk narodí. V zemích, kde je strava bohatá na potraviny s obsahem chitinu se postupně evolučně vytvořila schopnost chitanázu produkovat. Z našeho pohledu k těmto zemím ale Česká republika nepatří. A výrobci, kteří nám prodávají práškové základní houbové kapslované směsi, nám prodávají jen velmi drahý prášek, který velká většina z nás velmi rychle vyloučí. A je jim to jedno.

Jako produkt pro porovnání vyberu Swanson (link), který má za 15 liber 60 kapslí s obsahem 400mg extraktu, který je standardizován na obsah min. 15% polysacharidů (tj. v kapsli min. 60mg). Navíc je v kapsli ještě 100mg spór. Obsah triterpenů není stanoven.
Druhý produkt se kterým lze srovnávat je Vitacost (link), ten má 60 kapslí za 11 dolarů, s obsahem 500mg standardizovaným na 10% obsah polysacharidů (50mg v kapsli). Obsah triterpenů není stanoven.

Pozor na produkty (často i drahé), které obsahují v kapsli pouze sušenou směs, tedy nikoliv extrakt. Např. Swanson je totiž extrakt 15:1. tj. na 1 gram extraktu je použito 15 gramů sušené směsi, kdežto jsou prodejci, kteří nabízejí za podobnou cenu jako Swanson kapsli s obsahem 1 gramu sušené směsi. Mají tedy podobnou cenu, ale použili až 15x méně houbového materiálu. Spoléhají na to, že zákazníci porovnávají jen celkové množství mg reishi v kapsli.

Toto se týká většiny produktů s obsahem reishi v ČR, jako např. Terezia Company za cca. 300 korun, 60 kapslí, kde kapsle obsahuje pouze 200mg sušené houby. To je v praxi cca. 38x menší množství použité houbové směsi na jednu kapsli než u Swansonu. Absurdnost takových neslušných nabídek je zřejmá, když porovnáme, že 100 gramů (!) sušené reishi můžeme koupit za 199 korun (link). Tyto firmy prostě jen koupí sušenou houbu a nakapslují ji a přihodí si pár tisíc procent marže.

V ČR je slušných nabídek jen velmi málo. Původně jsem se domníval, že jednou z nich je TČM MUDr. Petra Hoffmanna (link) 100 kapslí za 400 korun. V kapsli je 300mg extraktu. Obsah polysacharidů je min. 20%. Ale zjistil jsem, že prodejce zatajil na svých stránkách, že produkt má dvě složky, kromě reishi i lékořici. Jako zákazník jsem se domníval, že 300mg v kapsli znamená 300mg reishi, když jde o jedinou uvedenou složku. Ve skutečnosti je ale hned 10% obsahu kapsle (podle databáze RoHy) tvořeno lékořicí, o čemž není v popisu produktu ani slovo. Na přímý dotaz mi prodejce pan Hoffmann uvedl nepravdivou informaci, že lékořice je v produktu 5%. Lékořice spolu s reishi je spojení, které je věcně v pořádku, etická rovina pro mě už v pořádku není.
UPDATE 10/24 Obchod již neprodává kapsle, ale 30 gramů sypaného prášku za 500 korun. Obsah je stále min. 20% polysacharidů (200mg na gram). Z původních 13,5 mg polysacharidů za korunu se tak nabídka zhoršila na 12 mg za korunu.

Slušné nabídky v ČR

SuperionHerbs (link) 90 kapslí po 500mg za 950 korun. Obsah polysacharidů je min. 40% (triterpenoidů min. 4%). Majitel firmy mi na požádání doložil, že jde o standardizované extrakty, formou COA (dokument, který obsahuje laboratorní analýzu složení).
Nově je v nabídce (zhruba od března, 2016) TriterpenMAX. Jde o speciální produkt, který se zaměřuje na obsah triterpenů. Obsahuje min. 20% triterpenů a min. 10% polysacharidů. Složením jde o unikátní produkt i v celosvětovém srovnání. Vzhledem k tomu, že každé 1% triterpenů navíc výrazně zvyšuje cenu, stojí tento produkt 2390 korun (90 kapslí).

NaturGreen (link) 100 kapslí za 899 korun. V kapsli je 180mg extraktu z mycélia (garance min. 30% polysacharidů), 125,2 mg spórů a navíc 44,8mg amerického ženšene.

Mycomedica (link) 90 kapslí po 500mg za 690 korun. Obsah polysacharidů je garantován na min. 30%, obsah triterpenů je 3%.

Aktuálně (k 9/9/2017) doporučuji produkty s reishi od MycoMedicy, neboť to prochází testy v Německu, tak je největší záruka, že tam bude to, co se píše na obalu. Ostatní produkty mají obsah doloženy certifikáty z Číny, ale ne na každou šarži a v praxi vám dnes v Číně vystaví potvrzení na cokoliv. U SuperionHerbs mi vadí neprůhledná vlastnická struktura firmy, nedoložené informace o „vlastnictví plantáží v Číně“ a napojení na multi level marketing model prodeje (doporučováno např. na bulvárních alter stránkách uspesna-lecba.cz. Nejsem si zkrátka doporučením této firmy jistý.

Pokud bychom porovnali kolik dostaneme miligramů polysacharidů za 1 korunu, pak by žebříček byl zhruba následující:

MycoMedica 19,56mg za korunu (výhoda: neobsahuje v kapsli žádné přídavné látky; min. 3% triterpenů)
SuperionHerbs 18,9 mg za korunu (výhoda: v kapsli nejsou žádné přídavné látky; reishi pěstováno na dubových kmenech po dobu 12ti měsíců; triterpeny min. 4%)
TČM Hoffmann 12 mg za korunu
Vitacost 10,5mg za korunu
Swanson 6,5mg za korunu (navíc bonus 100mg spór)
NaturGreen 6mg za korunu (navíc 125,2mg spór a 44,8mg ženšene; výhoda: vegetariánská kapsle bez přídavných látek)

Co se týče produktů, které by garantovaly obsah triterpenů, tak jsou u nás pouze 2: SuperionHerbs, který garantuje min. 4%, což už je velmi vysoká hodnota, neboť každé procento triterpenů navíc výrazně zvyšuje náklady. Nově přidala garanci triterpenů i MycoMedica (min. 3%). A pak nový produkt Superionherbs TriterpenMAX, který garantuje min. 20%.
Z ciziny lze uvažovat o produktu od Life Extension (link), za 22,5 dolarů, který garantuje 13,5% polysacharidů a 6% triterpenů. Produkty Life Extension nepatří k levným, ale jde o firmu, která se zdravím zabývá do hloubky a sázka na jejich produkty se zdá sázkou na jistotu.

Proces extrakce triterpenoidů je náročný a má nízkou výtěžnost. Na získání extraktu triterpenoidů musí výrobce spotřebovat velké množství základního houbového materiálu. Proto jsou produkty s garantovaným obsahem triterpenů drahé.

Ještě pár slov k nákupu extraktů z ganodermy. Z houby se používají mycélium (to je část houby pod zemí, jakési „podhoubí“), spóry (to jsou výtrusy, kterými se houba rozmnožuje) a plodnice (v ang. fruiting body, tj. část houby, která je viditelná na povrchu).
V mycélium ganodermy je téměř nulový obsah triterpenů, ty se v ganodermě nacházejí pouze v plodnicích a spórách. Plodnice mají zhruba od 2 do 4 tisíc mikrogramů na gram, spóry obsahují zhruba 5500 mikrogramů na gram (zdroj). Pro názornost zde tabulka s analýzou 11 komerčních produktů dle jejich obsahu polysacharidů a triterpenů, vše až na poslední položku jsou extrakty z plodnic, poslední položka je prášek z mycélia.

Pro užití reishi jako doplňku v protinádorové léčbě by bylo ještě potřeba prozkoumat metody zvýšení biodostupnosti v těle. V protinádorovém účinku důležité triterpenoidy jsou nerozpustné ve vodě a tělo z nich dokáže využít jen malé procento. Pro zlepšení účinnosti léčby bude potřeba zjistit s čím je užívání kapslí dobré kombinovat. Jednou ze základních rad by bylo užívání vždy po jídle a rozmíchat prášek z kapsle v nějakém nápoji obsahujícím tuky, kvůli vstřebatelnosti triterpenů.

Příklady nabídek Reishi, kterým je potřeba se vyhnout a proč

DXN Ganoderma (link) 1040 korun, 90 kapslí po 270mg. Prodejce uvádí „Reishi Gano (RG) DXN je 100% výtažek z houby Ganoderma lucidum, obsahující polysacharidy, adenosin, triterpenoidy a proteiny.“ Sice je zde řeč o polysacharidech, ale není garantován standardizovaný obsah, proto zde není žádná záruka, že vůbec jde o extrakt (jde o základní sušenou směs). Navíc zmiňují podivnou metodu zpracování za studena  „DXN vypracovaný způsob zpracování za studena zachovává 100% účinných látek ganodermy„, což je zrovna metoda, která by u hub měla být zcela nevhodná. Běžná je naopak metoda extrakce horkou vodou. „Za studena“ je zde použito spíše jen jako marketingový háček na segment zákazníků, kteří na to slyší, protože jsou zvyklí na oleje lisované za studena apod. kde je tato metoda naopak vhodná. V Asii se běžně z hub dělají odvary a čaje, protože právě takto se zvýší jejich využití v těle.

UPDATE 2/9/2017 kontaktovala mě paní, která se prezentuje jako zástupce společnosti DXN s tím, že výše uvedené informace, údajně jednoho z jejich členů, nejsou správné. Když si kliknu na Heuréku, dostanu se např. k produktu Reishi Gano antioxidant z houby Ganoderma na posílení oslabené imunity, 360 kapslí za 3650 korun. V kapsli je 270mg kapslované směsi. Produkt vyjde jen o něco levněji než ten výše.

Pokud se podíváme na produkty přímo ze stránek http://dxncz.cz/produkty/ pak jsou zde:
DXN Reishi Gano RG 90x – kapslí za 865 korun. V popisu na webu chybí složení. Nelze tedy zhodnotit.
DXN Reishi Gano GL 90x – kapslí za 865 korun. Také chybí složení. Proto doporučuji se produktům DXN vyhnout, neboť při nákupu netušíte, co kupujete.

Ganoderma s kávou (link). 1700 korun za 400 gramů směsi ve složení: 98% instantní káva arabica a 2% extrakt z houby ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá). Naprosto absurdní nabídka, kde dostanete jen extrémně předraženou arabicu a minimální množství reishi (8 gramů nijak nespecifikovaného extraktu), které je zde jen pro nachytání zákazníků.

Další multilevel marketingová firma je LR (link). Nabídka se absolutně nedá vyhodnotit, protože neobsahuje nutné informace. Složení LR uvádí: extrakt z houby reishi (48 %), prášek z houby reishi (20 %), povlak kapsle (hydroxypropylemethylcelulóza), vitamin C (12 %), separační prostředek (soli hořčíku jedlých mastných kyselin), barvivo (oxid titaničitý). Problém je, že neuvádí množství obsažených látek v miligramech, ani jestli je garantován podíl polysacharidů. Pouhých 30 kapslí neznámé velikosti a obsahu za cca. 1300 korun (link) považuju za něco sotva uvěřitelného.

Maxivitalis (link). 110 tob. po 600 mg Lesklokorka lesklá (Reishi, Ganoderma lucidum, extrakt 10:1). Cena 349 korun. Podle COA, které jsem obdržel od prodejce, je výchozí složkou pro produkt sušená houbová směs. Extrakt 600mg by tak měl být ekvivalentem 6 gramů sušené houby. Síla extraktu se ale nedá nijak posoudit, protože produkt nezaručuje obsah polysacharidů, ani triterpenů.

Mykoimun 90 kapslí (link). Obsahuje 7 různých hub za 965 korun. Reishi jen 20mg v kapsli, je zde napsáno „extrakt“, ale není známo co to znamená. Není garantován podíl polysacharidů.

Vito Life Reishi (link). 100 tablet 329 korun. 400mg v tobolce. Jde pouze o nakapslovanou základní sušenou směs. 40 gramů sušené houby za 329 korun v tobolkách, které tělo není schopno v této formě vůbec využít. Místo toho si můžete koupit 100 gramů za 200 korun stejné směsi nekapslované a z toho si dělat čajový odvar.

Dalších podobných nabídek je mnoho a nechci ztrácet čas jejich rozborem. Tento článek obsahuje dostatek informací, abyste nenaletěli a nenechali se zlákat nízkou cenou nebo lákavým popisem, protože ve většině případů kupujete zcela neúčinné produkty, které budou účinkovat jen jako placebo a podpoříte byznysové modely s prodejem placeba. Nebo zase zbytečně přeplatíte, když sednete na lep některé z multi level marketingových firem, kde vám prodejci všechny produkty „vychválí do nebe“, jen aby za váš nákup shrábli tučnou provizi.

Vlastní pěstování Reishi

Lze dohledat na internetu návody a lze pěstovat třeba ve sklepě. Pokud si vypěstujete vlastní houbu, pak zde je návod, jak vytvořit alkoholový výluh.

Publikováno: 30.5.2015
Datum poslední aktualizace: 5.10.2017

One Comment

  1. […] Klíčové je také posílit imunitní systém a to například pomocí hub z TCM (např. Reishi, Maitake, Shiitake, Cordyceps nebo […]