Historie úprav

19.8. aktualizace článku o melatoninu
23.7. krátké info o L-Carnitinu

22.7. Roztroušená skleróza. 4 nejlepší doplňky k léčbě.
22.7. článek o inositolu a IP6
22.7. krátké informace k berberinu
20.7. důležité doporučení před radioterapií zde (s novou souvislostí s Cathepsin B inhibitory)

5.7. recenze produktu Reserve od MLM firmy Jeunesse 

25.6. článek s tipy na položky protirakovinové stravy

11/05 nová možnost na iHerbu viz článek o nakupování v cizině

4.5. stručné shrnutí základních informací o oxidu chloričitém (CDS2, MMS)

5.3. ifosfamid a vhodné doplňky, které pacienta ochrání před jeho toxicitou a potenciálně mohou zvýšit jeho protinádorovou účinnost.

3.2. doplněno do seznamu: 3.t  Pšeničné klíčky (fermentovaný extrakt; inhibice glykolýzy a PARP). Jako doplněk stravy Avemar. Hodně drahá věc, ale narozdíl od čistých podvodů (většina mnou recenzovaných potravinových doplňků) má Avemar poměrně slušné podložení studiemi z více států a více různými vědci. Tedy stojí za pozornost. Souhrn.

19.1. doplněna kombinace ke gemcitabinu. Potravinové doplňky s resveratrolem a kapsaicinem ve studii Vendrely, 2017 dodaly 1/3 dávky gemcitabinu stejnou účinnost jako má plná dávka u adenokarcinomu slinivky. Kapsaicin se obecně zdá být velmi vhodným doplněk u rakovin, kdy stejně jako quercetin, působí synergicky s jinými „hlavními“ látkami. Kapsaicin i quercetin jsou dva důležití pomocníci, kteří mohou v některých případech zesílit účinnost doplňkové léčby i léčby klasické.

18.12. doplnění návrhu pro léčbu melanomu o inhibici LDH-A. Může být velmi důležité téma, i pro nádory mozku a možná i některé další rakoviny.

2.12. vytvořil jsem pracovní verzi poznámek k jednotlivým chemoterapeutickým lékům s návrhy čím je nejlépe doplnit, je to hruba verze a zatím
je tam jen asi 5 léků; přesto to může být užitečný základ

12.11. přidán příběh paní Jarmily, která spojila klasickou a doplňkovou léčbu se změnou stravy a přístupu k životu a zatím svůj
boj s nemocí vyhrává a je bez nálezu, i přesto, že byla diagnostikována s pokročilým nádorem vaječníků s metastázami (stádium IV.)
a léčba byla podávána již pouze jako paliativní.

17.10. doplněna kyselina flufenamová (lék proti nachlazení; rak. močového měchýře; inhibitor AKR1C1); výborné výsledky ve studii u myší

15.10. doplněna aktualizace do článku o Richardovi
15.10. nový článek o tocotrienolech, které doporučuji přidat do doplňkové léčby u rakovin

3.10. vytvořil jsem souhrnné doporučení pro doplňkovou léčbu depresí bylinnými extrakty. Pokud už ale člověk užívá antidepresiva, je třeba ověřit kontraindikace.

3.10. jednou za čas se věnuji trochu hlouběji konkrétnímu příběhu některého ze čtenářů webu a navrhuji doplňkovou léčbu na míru. Napadlo mě, že bych mohl některé příklady návrhů postupně publikovat pro inspiraci. Jako první publikuji aktuální případ pacientky s melanomem s BRAF mutací, která podstupuje moderní cílenou léčbu.  Příklad návrhu doplňků

1.10. doplněn článek o kurkuminu o seznam produktů, které používají jinou metodu zvýšení biodostupnosti než přidání piperinu. Do seznamu metod doplněno jméno Kamila Jurkoviče a jeho metody blokace nádorového metabolismu.

20.9. recenze eshopu www.drbylinka.cz

20.8. dělal jsem rešerši nadějných možností v doplňkové léčbě nádorů slinivky.  To nejzajímavější jsem popsal
v článku.

17.8. shrnutí možností doplňkové léčby meduloblastomu

28.7. podařilo se mi konečně najít čas na podrobnější průzkum dietního protokolu Johanny Budwigové a zamyslet se nad tím, jestli může být tvaroh a lněná semínka / lněný olej vhodným doplňkem k léčbě.

22.7. krátké srovnání směsi extraktů z 5 hub PD MIX s konkurenčními produkty na trhu

18.7. v článku o Matuzalemu rozebírám složení dalšího z dlouhé řady rádoby zázračných přípravků

12.7. ve druhém dílu cyklu o šarlatánech v Česku analyzuji případ Zbigniew Cyganowski

Doplnil jsem některé nové položky do seznamu látek, zejména různé léky, které se používají na jiné indikace, ale u kterých se
zjistilo protinádorové působení.

2.7. cyklus Šarlatáni v Česku. Díl první: dr. Netne

Informace: pokud objednáváte doplňky z UK, tak po vystoupení Británie z EU se již bude na objednávku vztahovat DPH a clo. Limity budou stejné jako pro objednávky z USA. Ale zatím netuším, kdy to vstoupí v platnost.

11.6. přidán článek 3 zajímavé doplňky u léčby mozkových nádorů, který rozebírá protivirový lék Valganciclovir, protiparazitický lék Vermox a perillyl alcohol

9.6. přidán článek o Wobenzymu, který srovnává množství účinných látek ve Wobenzymu a dvou konkurenčních produktech

4.6. aktualizován článek o červeně řepě o některé nové výzkumy

2.6. přidáno teoretické pojednání o roli Nrf2 u rakovin Nrf2 – sluha dvou pánů

2.6. aktualizován článek o kurkuminu o výsledek studie Yue, 2016 u kolorektálního karcinomu u myší a spojení bevacizumabu a kurkuminu a porovnání účinku s FOLFOX a bevacizumabem.

26.5. přidán článek o zdravotních benefitech brokolice a brokolicových klíčků zaměřen na látku sulforafan

21.5. do Halifax Resveratrol protokolu přidáno důležité doporučení o užívání spolu s piperinem, který zvyšuje biodostupnost resveratrolu podobně jako u kurkuminu

19.5. přidal jsem 3 způsoby, jakými lze podpořit tento projekt Podpora projektu

26.4. přidáno doplnění aktuální situace u pana Richarda, který se léčí pouze alternativně

19.4. updatován Halifax protokol. U EGCG změněno dávkování na 150/200mg v dávce dle váhy člověka. Přidáno upozornění na zátěž na ledviny a játra a nějaké návrhy jak toto kompenzovat/řešit. Na konci přidána nějaká doporučení kde položky z protokolů koupit.

duben  beru si něco jako „dovolenou“, tak během dubna nejspíše nic nového nebudu přidávat.

28.3. po dlouhé usilovné práci se mi podařilo dokončit dva články. První podrobně rozebírá procesy, které se dějí v nádorových buňkách a způsoby, jakými bychom se mohli pokusit je překazit pomocí látek s nízkou toxicitou.
Druhý článek vychází z prvního a předkládá návrh protokolů pro doplňkovou léčbu u rakovin. Kombinace protokolů by měla mít širokospektrální účinek a cílit na desítky různých procesů, pomocí kterých nádorové buňky přežívají. Budu rád za zpětnou vazbu k článkům na sedmfialek zavináč centrum.cz

24.3. upozornění a komentář k české alter scéně Náboženské blouznění Kateřiny Konrádové nebo promyšlený byznys plán?  Po Karlu Erbenovi druhá postava české alternativní medicíny, která se shlédla v přípravcích LR a která dokonce doporučuje podvod jménem Ukrain.

14.3. malé doplnění článku o Metablocu o popis úlohy Naltrexonu

14.3. do seznamu přidán lék Pyrvinium (Pyrcol), který se používá proti roupům. U rakoviny ale možná umí potlačit sebe-obnovování nádorových kmenových buněk, což je malá část buněk, které patří k těm vůbec nejodolnějším a často přežijí chemoterapii, což pak vede k návratu nemoci. Kromě toho blokuje Wnt signalizaci, vyvolává smrt u buněk trpících nedostatkem glukózy a spouští autofagii.
Přidal jsem Pyrcol i k doporučením pro kastračně rezistentní rakovinu prostaty (link)

9.3. do seznamu látek doplněn perillyl alcohol, jehož použití v podobě nosního spreje stojí za velkou pozornost u nádorů mozku (link)

9.3. do článku o melatoninu doplněno důležité spojení melatonin + berberin, které může být přínosné zejména u rakoviny plic.

21.2. do seznamu látek doplněny dvě zajímavé a nadějné: Scutellaria barbata (Scullcap; šišák; metastazující rak. prsu link) a žampion mandlový (Agaricus blazei)

19.2. přidána důležitá poznámka do článku o kurkuminu

  • spojení kurkumy/kurkuminu a chilli (kapsaicin). Kapsaicin je technicky inhibitorem CYP3A4, tedy napomáhá vstřebatelnosti kurkuminu, ale při déledobém užívání (týden a více) se enzym CYP3A4 přizpůsobí a naopak je vylučován ve vyšším množství. Dlouhodobě je tedy užívání kurkuminu spolu s kapsaicinem nevhodné.

18.2. seznam metod doplněn o 3 další: Azadirachta indica (Neem Tree; nimbolide), Aloe vera (A. arborescens) a CAR T-cell terapii.
Neem je strom a výtažek z jeho listů vykazuje pozitivní vliv na slinivku. Může mít benefit jako doplněk u léčby rakoviny slinivky a možná i u diabetu typu 1. Aloe vera může mít benefit jako doplněk během chemoterapie. CAR T-cell terapie před nedávnem přinesla skvělé výsledky v klinické studii u leukémie. Pacientovi se odeberou T lymfocyty, naprogramují se tak, aby uměly rozpoznávat specifické typy nádorových buněk a vrátí se zpět do těla. Zatím se tato metoda imunoterapie testuje u leukémií a lymfomů.

15.2. menší revize a doplnění článku o reishi

13.2. přidány tipy na doplňkovou léčbu u leukémií

2.2. krátké doplnění článku o kurkuminu o část kurkumin a rakovina prostaty. Kurkumin má pozitivní vliv na snižování hladiny PSA.

2.2. do článku o klasické onkologické léčbě jsem doplnil odstavec o doktoru Jonesu a jeho tvrzení, že neléčení pacienti přežívají déle než léčení. Také jsem ještě srozumitelněji vysvětlil výsledky Morganovy studie, ze které je známé tvrzení bulváru o 2% úspěšnosti chemoterapie. Link. Pravda nebo lež?

30.1. přidána oprava do článku o METABLOCu. Na stránce bylo chybně uvedeno, že kyselina alfa lipoová blokuje pyruvát dehydrogenázu. Ve skutečnosti ji naopak stimuluje. Správně má být, že blokuje pyruvát dehydrogenáz kinázu (PDK). Blokování tohoto enzymu naopak PD stimuluje a tlačí na rakovinu, aby se přepla zpátky na zdravý buněčný cyklus.

26.1. důležitý článek o vlivu prebiotik a probiotik na protinádorovou imunitu. Může se jednat o velmi levnou a současně velmi účinnou metodu podpory léčby.

21.1. malé doplnění k rakovině plic

3.1. zajímavé stránky o rakovině prsu s příběhy léčby http://www.rakovinaprsu.cz/

2.1. do článku o rakovině prsu přidáno doporučení na omezení cukrů a fruktózy na podkladě nové studie vlivu stravy na růst a metastázování rakoviny prsu u myší

27.12. Karel Erben – léčba rakovin po česku.

26.12. tentokráte ne o rakovinách, ale přiblížení zajímavé studie o autismu

17.12. tentokráte jsem přidal shrnutí s popisem útoků na web a mou osobu kvůli práci na webu viz článek. Jde o formu aktivní obrany, i pro případ, že by
se mi něco stalo, tak ať se ví „odkud vítr fouká“.

11.12. doplněn komentář v části Interakce Tamoxifenu s inhibitory a stimulanty CYP enzymů pro analytický graf u rakoviny prsu

10.12. doplněn komentář u grafu pro rakovinu prsu o sulforaphane a k vhodným doplňkům k Tamoxifenu přidán koenzym Q10, ten je vhodný také k chemoterapii doxorubicinem (chrání proti kardiotoxicitě)

5.12. rozsáhlejší doplnění článku k rakovině prsu

5.12. po hloubkové analýze znovu měním pohled na doplněk DIM na „doporučeno“ při ER+ rakovině prsu; je třeba časově oddělit od užívání Tamoxifenu; a upřednostnit DIM před 3IC link. Zajímavý je také pozitivní vliv pití kávy během léčby Tamoxifenem.

3.12. k rakovině prostaty doplněno doporučení neužívat b-komplex, obzvláště vitamín B9, kyselinu listovou. Doporučení se týká potravinových doplňků,
kde je B9 v umělé formě „folic acid“. Netýká se přirozené stravy ve které je vitamín B9 zastoupen ve formě „folate“.

3.12. doplněn komentář k vitamínu B12

3.12. doplněny tipy pro glioblastom o bylinu Angelica sinensis/dahurica; krátké shrnutí pro vitamín D3, který je vhodný zejména u rakovin trávící soustavy (rakovina žaludku, tlustého střeva, konečníku aj) a nádoru prsu

Tip na večer: krásný polský film Mastičkář (online; ČSFD)

29.11. dva zajímavé články od Life Extension o rakovině prsu link 1; link 2

28.11. změněno hodnocení doplňků stravy DIM a 3IC u ER+ rakoviny prsu z „doporučeno“ na „nedoporučeno“, kvůli nejasnostem ve výsledcích výzkumů. Základem pro doporučení stravy tak zůstává zelenina s vysokým obsahem karatenoidů. Doporučení brukvovité zeleniny platí pro rakoviny prsu bez přítomnosti hormonálních receptorů.

27.11. doplněny návrhy pro kolorektální karcinom

26.11. přidán průběžný výsledek klinické studie u kolorektálního karcinomu s chemoterapií FOLFOX a suplementací nízkých nebo vysokých dávek vitamínu D3 viz link. Zatím vše nasvědčuje, že čím vyšší hladiny D3 v krvi, tím vyšší benefit pro pacienty.

12.11. zajímavý výsledek studie u rakoviny prsu (link). Autoři doporučují léčebný zásah ze dvou směrů zároveň, kdy se k léčbě chemoterapií musí nasadit inhibitory EMT. Dle autorů nevznikají metastáze tak, že se část epiteliálních buněk (které tvoří primární nádor) změní na mezenchymální (procesem nazvaným EMT), což jim umožní cestovat tělem. Vzdálené metastázy např. v plicích neprocházejí EMT proměnou, jde stále o epiteliální nádorové buňky. Při aplikaci chemoterapie nádorové buňky, které neprošly přeměnou EMT, umírají, ale v některých případech chemoterapie donutí část nádorových buněk projít EMT proměnou. A léčebný zásah tak sice odstraní většinu původních nádorových buněk, ale dá podnět ke vzniku ETM nádorových buněk, které jsou vůči léčbě imunní. Tato studie by mohla vysvětlit případy pacientů, u kterých je zdánlivě chemoterapie velmi úspěšná a primární ložisko ustupuje, ale později se u nich objeví rozsáhlé metastáze po ukončení chemo.
Objev přináší vysvětlení proč nasazení ETM inhibitorů nedokáže zabránit metastazování (rozšíření nádoru po těle). Je to proto, že ETM proměna není pro metastazování nezbytná (což byl převládající názor).
Chemoterapie si umí účinně poradit s metastázemi i primárními nádorovými ložisky, ale nádor se brání a malá část jeho buněk během útoku chemo látky prochází ETM transformací, což způsobí, že vlastně kvůli chemoterapii se vytvoří nová, proti léčbě odolná varianta rakoviny.
Pointou nového přístupu je nasazení ETM inhibitorů jako doplňku k chemoterapii, které budou schopny této únikové přeměně rakoviny zamezit.
Z praktického hlediska, výzkumníci nyní budou dále zkoumat, bude se testovat chemo + inhibitory EMT v klinických studiích atd. Ikdyby byl koncept správný a vše fungovalo, tak reálně se to začne používat nejdřív za 10-20 let. Výsledky výzkumu se ale týkají hlavně pacientů v pokročilých stádiích rakovin s metastázemi a z nich tu za tu dobu nebude skoro nikdo. Tedy možná by stálo za průzkum, zda-li existují nějaké přírodní, volně dostupné látky, které inhibují EMT a které by šlo užívat během chemoterapie, abychom se pokusili eliminovat proces přeměny na chemorezistentní variantu? Pozornost lze zaměřit na berberine (Liu, 2015); withanii somniferu (Yang, 2013) či thymoquinone (Khan, 2015)

12.11. výrazněji doplněn popis grafu k rakovině prsu, mj. o látky, které je vhodné nebo nevhodné užívat spolu s tamoxifenem.

10.11. vyšel nový výzkum kurkuminu na myších. Bimonte, 2015 (link) podávali kurkumin myším s trojitě negativním typem nádoru prsu a u myší v kurkumin skupině došlo k zastavení růstu nádoru a tvorbě nových zásobovacích cév k němu.

6.11. jedno velké zajímavé téma jsou bakterie střevní mikroflóry a protinádorová imunita. V pokusu na myších vykázalo podávání bifidobakterií podobné výsledky v omezení růstu nádoru jako užívání imunoterapeutického léku (link).

4.11. dokončil jsem článek o chloridu cesném. Metodě, kterou propaguje slovenský internetový alter guru a anonym RNG a kterou se živí další slovenský alter guru Mahatma. Mé analýzy jsou ale nezávislé a výsledek analýzy je velmi negativní. Chápu, že si od některých naštvaných příznivců obou pánů a nejspíše i od obou pánů vysloužím nálepku, že je můj web psán na objednávku farmako lobby a že vlastně skrytě propaguju chemoterapii, ale to už je takový folklor na který jsem zvyklý. Mé aktivity jdou velmi výrazně proti ekonomickým zájmům různých podvodníků a podvodníčků, kteří se živí alter byznysem a určitě v těchto snahách nepolevím.

25.10. a ještě přidány rady jak připravit česnek a jak vybrat vhodný potravinový doplněk s allicinem viz heslo česnek a cibule link

25.10. vyšel článek o shogaolech jako důležitých látkách v zázvoru s protinádorovými účinky (link). Když jsem zkoušel zjistit v jaké úpravě má zázvor nejvíce shogaolů, tak jsem došel k vaření v páře, optimálně po dobu 4 hodin při 120 stupních. Je to podobné jako lykopen u rajčat, který také stoupá s tepelnou úpravou. Doplnil jsem zázvor do tipů na stravu. Asi bude ok i zázvorový čaj, byť ne tak účinný jako vaření v páře.

24.10. aktualizován článek o Reishi. Ukázalo se, že i tak velká firma jako Swanson zdá se uvádí při prodeji nepravdivé informace. Dneska vůbec vybrat kvalitní produkt za rozumnou cenu je opravdu celodenní dřina.

21.10. fratricidní terapie je nový, zajímavý směr onkologického výzkumu (link), který je založen na nové myšlence působit na nádorové buňky tak, aby „zešílely“ a začaly se zabíjet samy mezi sebou. Těžko říct, proč to v léčbě napadlo výzkumníky vyzkoušet až nyní, když lidstvo se takto vyvražďuje už od počátku své existence a zatím to tak vždy „fungovalo“ a vždy tomu tak bylo. Pojem fratricide odkazuje na Kainovu vraždu bratra Ábela ze Starého zákona.

16.10. malé doplnění textu o reishi. Doplněny informace o obsahu triterpenoidů v mycéliu, spórách a plodnicích. A přidáno upozornění, že triterpenoidy jsou rozpustné v tucích, ale vůbec ne ve vodě.

15.10. začnu do analýz přidávat části, které zatím pracovně uvedu „X“ znakem versus. Dejme tomu budu v odstavci zdrojovat nějakou myšlenku, že něco je tak a tak a pak v dalším odstavci dám X a uvedu studii, která tvrdí něco jiného. Je to potřeba, aby se trochu omezil tzv. cherry picking, tedy vybírání třešniček z dortu. V praxi se to projevuje tak, že každý máme nějakou představu o světě a máme tendenci vyhledávat v realitě potvrzení pro tuto představu (confirmation bias). Z výzkumů si pak rádi vybíráme ty, které potvrzují naše teorii a ignorujeme ty, které ji vyvracejí nebo zpochybňují. Je to věc obecně lidská a jsme k ní náchylní všichni. První takový pokus o vnitřní dialog se svou představou světa viz link Zrovna dnes vyšla v The New England Journal of Medicine studie, jejíž výsledky byly v rozporu s tím, co tvrdím v článku.

14.10. do analytického grafu doplňků u rakoviny prsu přidány nové položky. Zajímavé je třeba dobré umístění lněných semínek, které odkazují k tzv. Budwig dietě. Ke lněným semínkům přidán komentář.

27.9. přidány dva recepty na chutná jídla, která obsahují mnoho látek s protinádorovým a preventivním účinkem u rakovin

  • recept: pikantní polévka s rajčaty a zázvorem
  • recept: rajčatové crème brûlée

26.9. zpracován graf pro rakovinu žaludku

25.9. byl jsem ještě upozorněn na látku indol-3-carbinol u rakoviny prsu, která se hojně nachází v zelenině z čeledi brukvovité (např. brokolice, kapusta, květák, růžičková kapusta aj.) Když jsem spočítal její pozici v grafu (link), vyšla dokonce na prvním místě! Účinná látka ubývá vařením ve vodě, tedy konzumace je optimální v salátech (RAW), nebo jen krátkým dušením na páře.

Ke kolorektálnímu karcinomu přidáno doporučení na přírodní inhibitory COX-2 enzymu

22.9. přidán graf rakoviny prsu s komentářem k prvním 8 položkám

19.9. přidána nová část s analytickými grafy doplňků k jednotlivým typům rakovin viz link. Postupně zpracuju i další druhy rakovin. Zatím jsou grafy ke třem.

15.9. přidány tipy na doplňkovou léčbu u glioblastomu

9.9. přidána nová kapitola Příběhy léčby alternativou. Je to pokus zdokumentovat případy, kdy se pacient léčí jen alternativně. Internet je jich sice plný, ale jde o anonymní příběhy, které často mohou být smyšlené, třeba jako reklama na doplněk stravy o kterém chce prodejce vybudit dojem, že léčí rakoviny (u nás bohužel běžná praxe). Nebo někteří lidé ani netuší co jim vlastně bylo a údajná rakovina byla ve skutečnosti něco úplně jiného, nebo byla diagnostikována ne v nemocnici, ale na nějakém šarlatánském přístroji. Prostě tohle je forma v jaké se domnívám, že by podobné zkušenosti měly být zaznamenány.

1.9. přidal jsem doporučení na doplňování selenu u rakoviny prsu a dodal do Doplňkového programu k heslu selen důležité upozornění „Pozor, musí jít o organickou formu selenomethionine jak vysvětluje studie Chen, 2013, nikoliv o levnější anorganický selenit (selenan) sodný!“. V pokusu na myších totiž anorganická forma zhoršovala metastázy, oproti selenu v organických formách, u jehož podávání byl růst metastáz nejmenší.

13.8. do článku o důležitých oblastech v léčbě rakovin (link) jsem přidal šestou oblast, kterou je užívání látek, které narušují metabolismus rakovin, protože tuto oblast považuji za jednu ze zásadních. Podklad pro tuto oblast je v článku Čím se živí rakoviny. Myslím se, že šance na vyléčení se zvýší, pokud se terapie zaměří na všech 6 oblastí najednou. První oblastí je podpora imunity, tady podporujeme přirozené obranné mechanismy těla a doufáme, že napomůžou v léčbě. Imunoterapie zde spoléhá právě na tuto kartu. Pak jsou tady protinádorové látky či léky, to jsou látky, které se samy pokoušejí rakovinové buňky zabít. Třetí oblastí jsou látky s protizánětlivými účinky, ty pomáhají řešit následky rakovin a nepřímo vypomáhají imunitě. Nejsou to látky, které by mohly vyléčit samy o sobě, ale napomáhají ostatním krokům v léčbě, tím, že pomáhají redukovat zátěž, kterou rakovina nakládá tělu. Čtvrtou oblastí jsou látky, které narušují metabolismus rakovin a snaží se narušit procesy, kterými rakoviny získávají energii pro růst. Když je použijeme, rakoviny zpomalíme, získáme čas pro léčbu a oslabíme je. Rakovinová buňka, které se nedostává všeho potřebného, snáze podlehne protinádorovému léku a také dojde k omezení její obranné schopnosti. Pátá oblast je úprava stravy. Cílem je nedodávat rakovinám palivo a naopak preferovat potraviny, které rakovinám více škodí než pomáhají. A poslední oblastí je duchovní rovina. Pozitivní přístup, naděje, síla k boji, snaha dopátrat se příčin. Psychický stav má velký vliv na úspěch léčby a na imunitu člověka. Tato rovina je ta, která se nejhůř analyzuje, těžko se dokládá studiemi, protože je vysoce individuální. Pokud povede léčba všemi těmito směry, věřím, že se naděje na uzdravení zvýší.

9.8. přidán důležitý teoretický článek o metabolismu rakovin Čím se živí rakoviny, který se do hloubky zabývá populárním tématem kyselosti, tématem slabosti rakovin pro cukr, Warburgovým efektem, odhaluje jak se rakoviny brání před chemoterapií a před imunitními jednotkami těla atd.

23.7. do seznamu doplněna černucha setá (černý kmín; thymoquinone; nigella sativa) a pár tipů kde ji použít přidáno do článku.
Objevil jsem i zajímavý text o metabolismu rakovinových buněk, který si všímá, že nádorová buňka není jen velkým žroutem glukózy, ale také glutaminu a acetátu (vytvářený bakteriemi ve střevech), zvláště v podmínkách hypoxie (snížený přísun kyslíku). Je to velmi důležité téma a hned jak bude čas chystám se ho zpracovat. Zvláště za situace, kdy je dokonce glutamin některým onkologickým pacientům podáván jako výživa (link)!? Výzkumy v posledních letech totiž ukazují, že glutamin může být pro rakovinu velmi důležitým zdrojem energie pro růst a šíření se (metastáze). Oblast glutaminu a acetátu bude další částí do mozaiky ohledně metabolické terapie rakovin, jejíž základem může být terapie METABLOC, kterou půjde doplnit o další „vylepšení“, zvláště co se stravy týče (nekrmit nemocného věcmi, které podporují růst rakovin). Stravou tedy nedodáváme ty věci zvenku a METABLOC využívá látky, které blokují nádorovým buňkám některé části metabolických procesů na získávání energie uvnitř.

19.7. doplněn článek o metabolické terapii o doporučení spojit užívání s omezením cukrů a o resveratrol, který snižuje vylučování M2-PK enzymu v nádorových buňkách. Tento enzym byl objeven v roce 2008 a je odpovědný za Warburgův efekt. Zablokování jeho vylučování může být velkým cílem pro budoucí onkologický výzkum a nadějnou cestou k vyléčení rakovin. Přehledový článek o stavu výzkumu inhibitorů glykolýzy viz link (článek pro odborníky).

18.7. u rakoviny kůže přidáno doporučení na kombinaci EGCG, quercetinu, kurkuminu a vitamínu C viz link

15.7. pro ženy tip na web s informacemi o rakovině děložního čípku s osobním příběhem o průběhu boje s nemocí Měsíc raka

14.7. pracovní verze tipů pro jednotlivé druhy rakovin viz pracovní verze. Jde zatím jen o pár doporučení, jejichž teoretické podložení je v článcích na tomto webu.

1.7. přidána analýza užití jmelí v léčbě rakovin

21.6. do Podpůrného programu léčby přidáno doporučení na omezení sacharidů. U rakoviny slinivky a tenkého střeva pak i specifické doporučení na redukci fruktózy.

20.6. krátký článek s pár informacemi o experimentální látce IRISAP Ivana Dolejšího. IRISAP zapadl do zapomnění a už tam nejspíše i navždy zůstane. Jestli šlo o nadějnou látku nebo ne, už také nikdo nezjistí.

17.6. přidán článek o experimentálním léku T-VEC v léčbě melanomu. Jde o geneticky upravený herpes virus, jehož služby si vědci „pronajali“ do boje proti rakovině.

16.6. ještě přidáno doplnění do článku o METABLOCu; Berkson 2009 (link) popisují 3 pacienty s rakovinou slinivky s metastázemi, kteří užívali ALA a naltrexone. K datu publikování výsledků všichni 3 žili, jeden 78 měsíců, další 39 měsíců po diagnóze. U dvou došlo k úplnému ústupu nádoru. včetně metastáz. Rakovina slinivky je nejhorším možným typem rakoviny a jakákoliv naděje má cenu zlata. Zvláště když jde o do jisté míry výzkumem a realitou podloženou naději a o metodu, která nemá za cíl obrat nemocné jen o peníze.

11.6. přidán článek o artemisininu a jeho derivátech link

10.6. podrobná revize článku Doplňkový program léčby. Opravena/doplněna řada malých detailů.

8.6. přidán článek o metabolické terapii METABLOC

8.6. do Doplňkového programu léčby přidáno důležité doporučení na základě předběžných výsledků klinické studie tzv. metabolické terapie (METABLOC), která pracuje s Warburgovým efektem a jejím cílem je nádorovým buňkám blokovat využití glukózy. Terapie využívá levné kombinace kyseliny alfa lipoové a kyseliny hydroxy citronové. Předběžné výsledky klinické studie jsou velmi nadějné. Více informací se pokusím zapracovat do samostatného článku o metabolické terapii.

6.6. přidán přehledový článek o vitamínu K link. Obzvláště zajímavý účinek vykazuje u rakoviny jater a ve spojení s vitamínem C.

4.6. do doplňkového programu léčby (link) přidáno důležité doporučení pro užívání melatoninu. Jde o hormon, který je produkován mozkem, který se ale dá i syntetizovat a pořídit velmi levně jako doplněk stravy. Ve výzkumech vykazuje velké benefity při použití během onkologické léčby chemoterapií a radioterapií. Zdá se, že zvyšuje kvalitu života během léčby, dobu přežití pacientů a snižuje nežádoucí vedlejší účinky léčby. Také má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Na webu byl melatonin doposud zmíněn jen u withánie snodárné, která má pozitivní vliv na jeho stimulaci. Informace i jako samostatný nový článek (link). Pokud znáte někoho kdo se léčí, určitě ho o melatoninu informujte.

3.6. přidáno krátké pojednání o javorovém sirupu a sodě link, neboť tento tip se jako mor šíří internetem.

2.6. A ještě doplněn článek o heřmánku link. Zejména doporučeno s čím kombinovat, aby se zvýraznil účinek aktivní látky apigeninu.

2.6. do seznamu metod přidán antimalarický lék Aralen (chlorochin). Zdá se, že je u některých rakovin vhodným doplňkem klasické léčby a zvyšuje její účinnost tím, že nějakým způsobem oslabuje nádorové buňky. Např. užití spolu s Trastuzumabem u HER-2 pozitivní rakoviny prsu (link) potlačilo růst nádoru, který nereagoval na Trastuzumab o více než 90% více, když byly látky podány spolu.
Doplněn článek o kyselině ursolové (slupky jablek) o výsledky nové klinické studie a o výzkum na myších s užitím spolu s resveratrolem a chlorochinem.

1.6. A byť to může vypadat, že se někdy dlouhou dobu neobjeví žádný nový článek (bohužel nezbývá čas; každý článek je věcí desítek hodin práce), tak vězte, že pravidelně už hotové články drobně doplňuju a vylepšuju, tak aby byly informace na webu co nejkvalitnější, přesné a co nejsrozumitelnější jak v textové, tak v grafické podobě. A také aktuální. Mnohé starší články mají vpisky „UPDATE“ s datem a novou informací. Děkuji za přízeň a za četná poděkování emailem nebo na Facebooku. Milá slova potěší a dávají práci smysl „že to dělám pro někoho“ a ten někdo na druhé straně si web najde a je rád, že ho našel.

31.5. přidal jsem do seznamu metod dračí krev (Sangre de Drago), která je u nás hodně populární a dvě látky, které se nacházejí v sóji; genistein a daidzein. Genistein by mohl být zřejmě prospěšný u rakoviny prostaty a rakoviny prsu a také vhodným doplňkem před ozařováním. Zdá se, že zvyšuje senzitivitu buněk u těchto rakovin u radioterapie. Článek bude snad během roku. Nejbližší, který vyjde jako další, bude nejspíše článek o jmelí.

9.5. doplněn článek o kurkuminu o studii na myších Stigliano, 2015 (link). Ukázalo se, že kurkumin může významně zvýšit účinnost docetaxelu, kdy je možno podat menší dávku a tím pádem podstatně redukovat vedlejší nežádoucí následky chemoterapie. Kromě nižší dávky kurkumin zdá se i zvyšuje citlivost nádorových buněk k léčbě. Docetaxel podán v menší dávce tak přesto má vyšší účinnost.

2.5. doplnění článku o kurkuminu o studii na myších u nádoru na mozku, která v reálném čase sledovala růst nádoru. U myší, které užívaly kurkumin se nádor zmenšil, u kontrolní skupiny rostl viz obrázek link

30.4.2015 přidány dva důležité články. První popisuje 5 oblastí, které považuji za důležité na cestě k vyléčení link. Druhý článek popisuje přírodní látky, které mají schopnost stimulovat lidskou imunitu směrem, který považuji za důležitý v boji s rakovinou. Jde o pokračování k teoretickému článku o spontánní remisi, který nabízí možnosti praktické aplikace.

3.4.2015 přidán důležitý článek o Antabusu link; do Podpůrného programu léčby doplněno užívání selenu a kapitola „Čemu se vyhnout“ kde je uvedena měď.

11.3.2015 přidán krátký článek o kadidlovníku link a tento doplněn i do Podpůrného programu léčby

11.3.2015 do obsahu přidán Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata; kyseliny boswellové), který je velmi nadějnou látkou v protinádorovém působení. Za pozornost může stát jeho zkombinování s léčbou založenou na kurkuminu. Pracuji nyní na článku o přírodních látkách na posílení a vybuzení protinádorové imunity založené na teoretickém podkladu z článku o spontánní remisi.

7.3.2015 přidána první část článku o spontánní remisi link

3.3.2015 přidán krátký komentář k imunoterapii s odkazem na stránku, která obsahuje veškeré informace; návrh doplňkového programu léčby přidán jako jedno z hlavních menu do lišty; co nevidět bude na stránkách publikován důležitý článek o spontánní remisi

3.3.2015 přidána synergie mezi kurkuminem a zázvorem a kurkuminem a kyselinou boswellou

26.2.2015 doplnil jsem přehled o několik hub (reishi, cordyceps aj.) a o vilcacoru

21.2.2015 malé doplnění článku o heřmánku a textů v Doplňkové léčbě o železe a zinku

6.2.2015 článek o kurkuminu doplněn o myšlenku aplikace kurkumy ve formě alkoholového výluhu nebo pasty (masti, krému) na kůži např. u melanomu

31.1.2015 menší revize článku o kurkuminu link

24.1.2015 přidána analýza potravinového doplňku Gesavit, který je pacienty zřejmě hodně kupován. Jak se v analýze ukáže – velmi zbytečně. link

22.1. 2015 doplňkový program léčby ver. 1.03. Přidána kapitola o ovesných otrubách jako levném zdroji beta glukanů. Doplněn text o hořčíku a také přidána kapitola o nakupování online, kde je zmíněno kdy a kde se platí DPH a clo. link

18.1. 2015 doplněn článek o kurkuminu o kapitolu Kurkuma v kuchyni při vaření (link).

7.1. 2015 doplňkový program léčby ver. 1.02 link přidána kapitola „Heřmánkový čaj“, doplněna synergie
kurkuminu a grapefruitu a drobně revidován text o účinku grapefruitu v části o artemisininu.

5.1. 2015 doplňkový program léčby ver. 1.01 link přidána kapitola o lykopenu (rajčata) a provedena drobná
revize části o vitamínu C.

* obsah doplněn o lykopen (rajčata, melouny aj.)

4.1. 2015 doplněn zásadní článek Doplňkový program léčby, který shrnuje dosavadní poznatky a obsahuje
i mnoho nových informací. Jde o pracovní průběžnou verzi 1.00

27.12. 2014 kapitola o Gerson terapii

20.12. 2014 kapitola o graviole

* obsah doplněn o silybinin, hlavní účinnou látku v silymarinu (extraktu z ostropestřce mariánského)

29.11. 2014 přidány základní informace o elektroterapii

* obsah doplněn o elektroterapii; metodu NovoTTF

28.11. 2014 do článku o Ukrainu přidána osobní zkušenost čtenáře viz link

* obsah doplněn o šafrán setý (Crocus sativus)

22.11. 2014 kapitola o Folaxanu

2.11. 2014 kapitola o kyselině ursolové

21.10. 2014 kapitola o červené řepě

* obsah doplněn o červenou řepu (Beta vulgaris vulgaris) s účinnou látkou betanin

19.10. 2014 kapitola o Ovosanu

* obsah doplněn o kvercetin (Quercetin)

15.10. 2014 kapitola o amygdalinu (Laetrile)

* obsah doplněn o kyselinu ursolovou, Tripterygium wilfordii, kyselinu lipoovou a onkotermii

14.10. 2014 kapitola o klasické onkologické léčbě

13.10. 2014 kapitola u Ukrainu

12.10. 2014 kapitola o pampelišce 

10.10. 2014 kapitola o Varuminu  a kapitola o vitamínu C

9.10. 2014 kapitola o kurkuminu